İyi Gelen Şeyler

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kansızlık vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınmamasından dolayı ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Kansızlığa iyi gelen yiyecekler sayesinde ilgili hastalığın etkilerinin ortadan kaldırılması mümkün olduğundan dolayı sizlere kansızlığa iyi gelen şeyler hakkında bilgi vereceğiz. Kansızlığa şifa olan besinler, kansızlığın sebebiyle alakalı olarak fark gösterebilir, amma velakin genel hatlarıyla anemi için kırmızı kan hücresi imalatını destekleyen demir, B12 vitamini ve folik asit yönünden varlıklı yiyecekler tavsiye edilmektedir. Demir, kanla beraber O2 taşımakla sorumlu hemoglobin proteinin imal edilmesini mümkün kılar. Hemoglobin düzeyi düştüğünde iştahsızlık, bağ sızısı, kabızlık, duygu dalgalanmaları ve konsantrasyon yetersizliği gözlemlenebilir. Anemi çoğu zaman kifayetsiz beslenmeye alakalı olarak, bedenin kan imalatı için lüzumlu cevherleri alamamasından ötürü meydana gelir. Ek olarak birtakım rahatsızlıklar kırmızı kan hücresi sayısının azalmasına yahut düşük olmasına sebep olabilir. Bundan dolayı anemi önemsenmesi ve altında yatan sebebin kısa süre içerisinde bir hekim tarafınca tespit edilmesi ihtiyaç duyulan hastalıklar listesindedir. Sebebi ne olursa olsun kansızlık, kanla taşınan O2’nin azlığı sebebiyle günlük yaşama tesir eden birtakım problemlere sebep olabilir.

Kırmızı kan hücresi sayısını çoğaltmak için demir ve B12 başta olmak suretiyle bedenin gerekseme duyduğu minerallerin tamamen alınması mühimdir. Yani yalnız demir, b12 ve folik asit açısından varlıklı gıdaları kullanmak yerine öteki mineral ve vitaminlerin bulunmuş olduğu besinleri de tüketmelisiniz. Kansızlık muhtelif düzeylerde meydana gelebilir ve birtakım hallerde sadece yiyecekler kanalıyla kafi oranda demir, B12 almak olası olmayabilir. Bu hallerde hekiminize danışarak demir ya da B12 ilavesi alabilirsiniz.

Aşağıda kansızlığa iyi vardığı bilinen birtakım gıdaların sıralaması yer ediniyor amma velakin bu listede yer edinen yiyecekler kansızlık için tavsiye edilen besinlerin tam sıralaması değildir. Ek olarak listedeki bazı yiyecekler yüksek kolesterol, yüksek kalori ve yağ ihtiva ettiğinden hepimiz için müsait olmayabilir. Bu yüzden kansızlığa şifa olan ve sizin esenlik koşullarınıza en müsait yeme içme programı için bir profesörden muavenet almanız sağlığınız açısından önem arz etmektedir.

BENZER  Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kuzu Ciğeri: 100 gr kuzu ciğeri günlük demir gereksiniminin ortalama yarısını karşılar ve B12 vitamini gereksiniminin 12 katı civarında B12 vitamini ihtiva eder. A vitamini, K vitamini, B6 vitamini, çinko, bakır, manganez ve selenyum açısından da varlıklı olan kuzu ciğeri bununla beraber yüksek kolesterol ihtiva ettiğinden temkinli yenilmelidir. Bu besini tüketirken dikkatli olmamanız durumunda farklı sağlık sorunları ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Uskumru Balığı: 100 gr uskumru balığı günlük B12 gereksiniminin 3 katı civarında B12 ihtiva etmektedir. Uskumru haricinde ton balığı, sardalye ve somon kansızlığa şifa olan besinler arasında yer almaktadır. Kansızlık ile mücadele eden kişilerin balığın cinsinin ne olduğuna bakmaksızın balık tüketmelerinde fayda var.

Sığır Eti: B12, selenyum ve çinko açısından da varlıklı olan sığır etinin 100 gramı günlük demir gereksiniminin %13’ünü karşılar. Ek olarak B6, niasin, riboflavin, tiamin, E vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor için mükemmel bir kaynaktır. Yaşı ilerlemiş olan kişilerin sığır etini aşırı miktarda tüketmesi sakıncalı olabilir. Bu nedenden dolayı yaşlı bireylerin sığır etini sınırlı miktarda tüketmesinde fayda var.

Kuzu Eti: 100 gr kuzu eti günlük B12 vitamini gereksiniminin %39’unu ve demir gereksiniminin %9’unu karşılar. İyi bir protein deposu olan kuzu etinin negatif yönü yüksek oranda doymuş yağ barındırmasıdır. Eğer kolesterolü yüksek olan bir kişiyseniz kuzu eti yerine farklı gıda türlerine yönelmenizde fayda var.

Yumurta: 1 tane orta boy günlük demir gereksiniminin %5’ini ve B12 gereksiniminin %11’ini karşılamaya yeter. Negatif yönü ise doymuş yağ ve kolesterol açısından da varlıklı bulunmasıdır. Bu yüzden bu besini tüketirken temkinli davranmak gerekmektedir.

Brokoli: Tam bir mineral kaynağı olan brokoli fosfor, selenyum, kalsiyum, magnezyum, tiamin, riboflavin, A, C, K ve B6 vitaminlerini ihtiva eder. 100 gr brokoli günlük demir gereksiniminin %4’ünü karşılamaktadır. Türk damak tadına pek uygun bir besin türü olmasa da bu besini tüketmeye özen göstermenizde yarar var.

BENZER  Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Tavuk: Kırmızı ete nispeten daha da az kolesterol ihtiva eden tavuk etinin 100 gramında 1 mg demir, 0.3 mcg B12 vitamini yer alır. Tavuk eti ek olarak B6, fosfor, protein, niasin ve selenyum açısından varlıklıdır. Fiyatı en düşük et türü olmasından dolayı ekonomiyi sarsmadan tüketilebilinecek bir besin kaynağıdır.

Ispanak: 100 gr çiğ ıspanak günlük demir gereksiniminin %15’ini karşılamaktadır. Manganez, çinko, potasyum, kalsiyum ve bakır cevherleri açısından da varlıklı olan ıspanak bununla birlikte C vitamini, K vitamini, A vitamini, B6 vitamini ve folat açısından oldukça mükemmel bir kaynaktır.

Portakal: 1 tane orta boy portakal günlük demir gereksiniminin %1’ini karşılamaktadır. Ek olarak muafiyet sistemini kuvvetlendiren C vitamini açısından gayet varlıklıdır. Uzmanlar portakalın ancak mevsiminde tüketildiği zaman olumlu etkilerinin olduğunu söylemektedir. Bu yüzden her gıdayı mevsiminde tüketmeye özen gösterin.

Muz: 1 tane orta boy muz günlük demir gereksiniminin %2’tepsi karşılamaktadır. Bununla birlikte gıda lifi, C vitamini, potasyum, B6 vitamini, manganez yönünden mükemmel bir kaynaktır.

Değişik vitaminleri ve cevherleri aldığınızdan güvenli olmak için gün içerisinde değişik renklerde meyve ve sebzeler tüketebilirsiniz. Vitamin ve minerallerin beden tarafından emilimini negatif etkileyen kahve, içki, sigara ve çay şeklinde alışmışlıklarını mümkün mertebe az hale getirmeye uğraşın. C vitamini, bilhassa demirin beden tarafınca emilimini çoğalttığı için günlük olarak alınmalıdır. Aksi takdirde farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Kansızlık problemi günümüzde birçok kişinin mücadele ettiği bir hastalıktır. Sadece beslenme zincirinizde yer alan besinlerin neler olduğuna özen göstererek kansızlık probleminden kurtulabilirsiniz.

Yorum yap