İyi Gelen Şeyler

Kantaron Yağı Cilde Nasıl Uygulanır Faydaları

Kantaron yağı cilt sağlığını güvence altına almak adına en çok kullanılan yağlardan birisidir. Özellikle açık yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamasından dolayı uzun zamandan beri yaraları bir türlü iyileşmeyen kişiler dertlerine dermanı kantaron yağında aramaktadır. Kantaron bir bitki türü olmakla birlikte esasen bu bitkinin yapı alınarak kantaron yağı yapılmamaktadır. Sarı kantaron çiçekleri birkaç hafta kadar suda bekletilir ve elde edilmiş olan bu karışıma kantaron yağı denilmektedir. Kantaron yağının faydaları ele alınırken birçok kişi bu nedenden dolayı zeytinyağının faydaları üzerinde de durmaktadır.

Kantaron yağının faydaları herkes tarafından biliniyor olsa da kantaron yağı cilde nasıl uygulanır konusunda birçok kişi bilgi sahibi değildir. Bu yüzden makalemizde sizlere kantaron yağı cilde nasıl uygulanır konusunda da bilgi vereceğiz. Kantaron yağı piyasada birçok yağa oranla pahallı satılmaktadır. Bu yüzden sizler de sarı kantaron çiçeğini zeytinyağında bir süre bekleterek kendi kantaron yağınızı yapabilirsiniz. Emin olun bu şekilde bu yağı daha ucuza temin etmiş olacaksınız.

Kantaron Yağı Nelere İyi Gelir?

Şifalı yağlar arasında yer alan kantaron yağı özellikle ciltle alakalı çeşitli sorunları ortadan kaldırmak adına kullanılır. Ağrı dindirici etkisi bulunan bu yağ açık yaralarda meydana gelen ağrıları dindirmek adına sıklıkla kullanılır ancak bazı yağlar içerisinde katkı maddesi yer aldığından dolayı yaranızın mikrop kapma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden ilgili uygulama kesinlikle doktor gözetiminde gerçekleştirilmelidir.

Kantaron yağının damarların büzülmesini sağlayan etkisi bulunmaktadır. Özellikle bir türlü durdurulamayan kanamalarda kantaron yağından yararlanıldığı bilinmektedir. Örneğin evinizde bir yerinizi kestiğiniz zaman kanamayı durdurmakta zorlanıyorsanız kanamayı durdurmak için kantaron yağını kullanabilirsiniz. Tabi ki bu bahsettiğimiz basit yaralanmalar için geçerlidir. Aşırı büyük yaralarda hiçbir müdahale yapılmadan en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

BENZER  Kalıcı Cilt Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerin en büyük yakınmaları arasında meydana gelen pişikler yer alır. Meydana gelen pişiklere müdahale edilmemesi durumunda pişik nedeniyle meydana gelen yaralar derinleşir ve bu durum da bebeğin canını yakar. Alternatif tıp dünyasındaki uzmanlar pişik olan bölgelere kantaron yağı sürülerek pişiklerin geçirilebilineceğini belirtiyor. Ayrıca bebekler sürekli olarak karınlarının ağrımasından yakınır. Bebeklere kantaron yağı ile masaj yaparak bebeklerin rahatlamasını sağlamak mümkündür. Bu etkisinden yola çıkarak kantaron yağının mide ağrısına iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Özellikle kış mevsimi geldiği zaman romatizma ağrıları çekilmez bir hal alır. Romatizma ağrılarınızın meydana gelmiş olduğu kısımlara kantaron yağıyla mesaj yapacak olursanız romatizma ağrılarınız büyük oranda geçecektir. Ayrıca omur, sırt ve bel bölgelerinde de meydana gelen ağrılara kantaron yağının iyi geldiği biliniyor. Kan şekerini düşürücü etkisi olan kantaron yağı bu özelliği ile şeker hastalarının adeta imdadına koşmaktadır. Tabi ki çeşitli yan etkileri olabileceğinden dolayı bu yağ kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi kantaron yağının faydaları konuşulurken özellikle cilt üzerindeki etkilerine değinilmektedir. Bu yağ içerisinde yer alan maddeler sayesinde cildin yağlanmasını engeller. Ayrıca cilt üzerinde yer alan pürüzlülükleri giderme konusunda da olumlu etkileri vardır. Günümüzde en çok cilt üzerinde meydana gelen lekeleri gidermek için kullanılır. Özellikle güneş lekelerini yok etme konusunda etkileri vardır. Yaraların iyileşmesini hücre yenileyici özelliği sayesinde yapar. Hücre yenilenmesine yardımcı olduğundan dolayı bebeksi bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Kantaron Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Bu yağı cildiniz üzerinde yer alan çeşitli problemleri ortadan kaldırmak için kullanacaksanız bir pamuğu yağın içerisine batırın ve pamuk üzerine bulaşan yağı ince katman halinde uygulamayı yapacağınız bölgeye sürün. Bir süre bu yağı cildinizin üstünde beklettikten sonra cildinizi bol suyla yıkayın. Kantaron yağı bazı kişilerde alerjik durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Eğer bu yağı kullandıktan sonra cildinizde alerjik etkiler ortaya çıkarda alanında uzman bir kişiye görünmeniz mantıklı olacaktır.

BENZER  Şems Arslan Lekeler İçin Maske Tarifleri

Kantaron yağı nedeniyle ortaya çıkan alerjik problemler ile mücadele etmek istemiyorsanız bu yağı ilk etapta cildinize ince bir film şeklinde uygulayın. Bu uygulama sonrasında cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyon meydana gelmezse ilgili yağı çeşitli cilt problemlerinizi ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz. Kantaron yağı ciltte meydana gelen lekeleri, kızarıklıkları ve siyah noktaları giderme konusunda etkilidir. Özellikle yüzünüzde güneş lekeleri yar alıyorsa bu lekelerden kantaron yağı sayesinde kurtulabilirsiniz. Kantaron yağını cilde fazla uygulamak cildin tahriş olmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bu yağı her gün uygulamak yerine üç günde bir uygulamanız mantıklı olacaktır.

Yorum yap