İyi Gelen Şeyler

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır Nasıl Kullanılır? Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı günümüzde tıbbi tedavilerin yanında destekleyici ve şifalı bir bitkidir. Kantaron yağı nasıl yapılır konulu yazımız ile sizlere bu şifalı bitki ve yağının faydalarından bahsedeceğiz.

Psikiyatrik sorunların yanında yaraların çabuk iyileşmesine de yardımcı olan kantaron çay ya da takviye formunda tüketilebilir. Çiçeğinden elde edilen kantaron yağı ağrı kesici ve yaraları hızlı iyileştirici özelliği ile her evde bulunması gereken şifalı bir bitkidir.

Kantaron yağı bitkinin kurutulmuş çiçeklerinden buharlı damıtma yolu ile elde edilir. Sarı kantaronun yanında kırmızı kantaron yağı da bulunmaktadır. Kırmızı kantaron yağı ise bitkinin taze çiçeklerinden üretilir. Renkleri farklı olsa bile benzer amaçla kullanılmaktadır.

Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’ya özgü parlak bir çiçek olan kantaron çiçeği, yapraklarının içerdiği hiperforin ve diperisin gibi anti depresan bileşikler sayesinde depresyon tedavisinde kullanılır. Bu konuda etkinliği kanıtlanmış bir çiçektir. Tarihte 3 bin yıldır tıp sektörünün yanında alternatif tedavi ile etkinliği kanıtlanmış maddeleri içerir. Psikolojik sorunların yanında yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur ve sayısız hastalığın tedavisinde kullanılır. Günümüzde çay ve tablet formunda tüketilebilmektedir.

Kantaron yağı, kantaron bitkisinin çiçeğinin buharlı damıtma yöntemi ile elde edilir. Kantaron yağı ince kıvamlı bir yağdır, baharatlı bir tadı vardır. Günümüzde şampuan, cilt bakım ürünleri, banyo ve temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır. Bunun dışında eklemlerinde ağrıları olan, cilt sorunları yaşayan, yaşlanma belirtilerinden kurtulmak isteyen, iltihap ve yaralarında iyileşme görmek isteyen kişiler sıklıkla kullanırlar.

Kantaron yağı iki farklı renkte bulunur. Kırmızı kantaron yağı kırmızı çiçeğin tazesinden, sarı kantaron yağı ise çiçeğin kurutulmuşundan elde edilir. İki yağın da kullanım alanları aynıdır.

İlginizi Çekebilir: Soya Filizinin Sağlığa Faydaları

Kantaron yağı yapmak için aşağıdaki adımlar uygulanır.

BENZER  Peeling Nedir? Nasıl Yapılır?

Kantaron yağı pek çok alanda kullanılmaktadır. Sizler için kantaron yağının faydalarını paylaşıyoruz.

Kantaron yağının içinde hiperisin ve flavonoid bileşikleri bulunmaktadır. Kantaron yağı hemoroidin kaşınma, yanma ve ağrıların azalmasına yardımcı olur. Kantaron yağı özellikle jojoba yağı veya cilt bakımı için kullanılan kremler ile karıştırılarak ve seyreltilerek iç ve dış hemoroidlerin tedavisinde kullanılabilir ve sorunlu bölgeye uygulanabilir. Tüm bu uygulamalardan önce mutlaka doktorunuza danışarak onay alınız.

Kantaron yağı vücudumuzdaki pek çok ağrıya iyi gelmektedir. Şişmiş ve iltihaplı bölgelerin yanında dayanılamayacak bölgesel ağrılar, romatizmal ağrılar gibi sorunların çözümünde etkilidir. Ayrıca kas ağrılarının, çürüklerin, burkulma sonucu oluşan ağrıların, tenisçi dirseği rahatsızlığının, sinir hastalıklarının, eklem ağrılarının ve varislerin tedavisinde kullanılır. Özellikle Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak ağrıyan bölgelere masaj ile uygulanabilir.

Kantaron yağı, yaralarınızın ve cildinizdeki oluşmuş enfeksiyonların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca Yaralarımızın iyileşmesini yavaşlatan mikrop ve organizmaların yok edilmesine yardımcı olan anti bakteriyel bir özelliği bünyesinde barındırır. Ayrıca içinde bulunan flavonoidler sayesinde güneş yanıklarının da hızlı bir şekilde iyileşmesinde rol oynamaktadır.

Kantaron yağı böcek ve sinek ısırıklarının yanında arı sokmalarına karşı da etkilidir. Ağrıları azaltıcı ve yatıştırıcı etkileri sayesinde sorunlu bölgelerinizin hızlıca iyileşmesini ve kaşıntılarınızın azalmasını sağlar.

Başlığımızda belirttiğimiz üç rahatsızlığın ortak noktası sık ve keskin ağrılara sebebiyet vermektedir. Ayrıca sıklıkla kadınlarda görülen bu sorunlar vücudun normal iyileşme sürecini etkileyen rahatsızlıklardır. Fibromiyalij yüzde 90 oranında kadınlarda görülmektedir.

Bazı araştırmalarda kantaron yağı ile yapılan masajın adet öncesinde beliren kasılmalar ve kramplara, mide bulantısı ve göğüs hassasiyeti gibi sorunlara iyi geldiğini belirtmiştir. Bunun yanı sıra duygusal sıkıntıların ve duygu durum dengesizliklerinin de tedavisinde kullanılabilir. Kantaron yağı ile masaj yapmadan önce mutlaka inceltilmelidir. Kantaron yağı susam yağı ile inceltilerek rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca ılık banyo suyuna 1-2 damla damlatılarak da kullanılabilir.

Yorum yap