İyi Gelen Şeyler

Karaciğere İyi Gelen Şeyler

Karaciğer insan vücudundaki hayati önem arz eden en önemli organlardan birisidir. Vücut içerisinde yer alan zararlı maddelerin temizlenmesi, vitamin ve mineral emilimine sağlaması nedeniyle büyük öneme sahip olan karaciğerde meydana gelen sorunlar metabolizmanın ciddi anlamda etkilenmesine neden olmaktadır. Karaciğer tüketilen besinlerden en çok etkilenen organlardan birisidir. Son zamanlar da sıklıkla gözlemlenen sorunlardan birisi olan karaciğer yağlanması özellikle insanların dengesiz beslenmesinden kaynaklanan bir sorundur. Aşırı alkol tüketen kişilerde gözlemlenen siroz hastalığı karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olduğundan dolayı korkulan bir hastalık türüdür. İnsanlar tükettikleri yiyeceklere dikkat ederek karaciğerlerini sağlık açısından güvence altına alabilirler. Bu nedenden dolayı sizlere bu makalemizde karaciğere iyi gelen şeyler hakkında bilgi vereceğiz.

Karaciğerde meydana gelen tahribatlar zaman içerisinde karaciğer yetmezliği probleminin oluşmasına neden olmaktadır. Karaciğer yetmezliği erken dönemde teşhis edildiğinde çeşitli ilaçlar ile tedavi edilmesi mümkündür ancak karaciğer yetmezliği ilerleyen bir dönemde teşhis edilecek olunursa ilgili sorundan kurtulmanın tek yolu karaciğer naklidir. Ülkemizde organ bağışı yetersiz olduğundan dolayı da çok sayıda karaciğer nakli bekleyen hasta bulunmaktadır. Sizlerin de karaciğer ile ilgili çeşitli problemleriniz varsa makalemizin devamında yer alan yiyecekleri besin zincirinize ekleyerek karaciğerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Protein: Protein içerisinde kas sistemi bulunan her organ için gerekli olan bir bileşiktir. Fazla protein alımı karaciğerin aşırı derecede yorulmasına neden olacağından ötürü kişinin günlük gereksinimi olan protein miktarını iyi bir şekilde belirlenmesi ve besin zincirine bu doğrultuda protein içeren besinleri eklemesi gerekmektedir. Proteinler karaciğerin aşırı derecede yorulmasına neden olduğundan dolayı alanında uzman doktorlar karaciğer problemi olan kişilerin protein ağırlıklı besinlerden uzak durmalarını tavsiye etmektedir. Protein en çok kırmızı ette yer almaktadır ancak kırmızı et aşırı derecede yağlı olduğundan ötürü karaciğer yağlanmasına neden olabilmektedir. Gerekli olan protein ihtiyacınızı et ürünlerinden almak yerine protein içeren sebzelere yönelmeniz karaciğerinizi korumak adına dikkat etmeniz gereken bir konudur.

BENZER  Beyne İyi Gelen Yiyecekler

Sebzeler: Karaciğerin en çok gereksinim duyduğu maddeler arasında şüphesiz ilk sırada sülfür yer almaktadır. Sülfür karaciğeri temizleyici bir etkiye sahiptir. Hepimiz hastalandığımız zaman hastalığımızdan kurtulmak için çeşitli ilaçlar alırız. Alınan bu ilaçlar karaciğer içerisinde zararlı maddelerin birikmesi neden olmaktadır. Bu zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için de gerekli olan madde sülfürdür. Sülfür en çok sebzeler içerisinde yer almaktadır. Karaciğeri temizlemek için bizlerden sebze önerisi almak isterseniz sizlere lahana, brokoli ve Ispanak tüketmenizi tavsiye ederiz. Bu besinleri sadece karaciğer problemi olan kişiler tüketmemelidir. Ayrıca karaciğeri ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak isteyen kişiler de besin zincirlerine ilgili sebzeleri ilave ederek karaciğerlerini güvence altına alabilirler.

Lif: Lifin vücut için en önemli faydası vücut içerisinde yer alan aşırı yağı vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamasıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi son zamanlarda en çok gözlemlenen karaciğer problemleri arasında karaciğer yağlanması yer almaktadır. Karaciğer yağlanması problemi olan bir kişiler içerisinde bol miktarda lif bulunan ıspanak ve yulaf gibi besinleri tüketerek karaciğer yağlanmasından kurtulabilirsiniz.
Meyveler: Meyvelerin karaciğer açısından en önemli görevi vücutta yer alan toksinleri vücuttan uzaklaştırmalarıdır. Meyveler içerisinde yer alan antioksidanlar karaciğere destek olarak toksinlerin vücuttan kolay bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlarlar. Kivi, çilek ve portakal gibi meyveleri tüketerek karaciğeriniz için gerekli olan antioksidanı dışarıdan alabilirsiniz. Karaciğerinizin fonksiyonlarını daha rahat bir şekilde yerine getirmesini bu yiyecekler ile sağlamanız mümkün.

Tahıllar: Tahılların karaciğer için önemli olmasının en büyük nedeni içerisinde çok az miktarda yağ bulunduruyor olmalarıdır. Karaciğerin en büyük düşmanı şüphesiz dışarıdan alınan yağlardır. Bu nedenden dolayı aşırı kilolu olan kişilerde karaciğer problemleri daha fazla gözlemlenmektedir. Aşırı yağ içeren bir besin zinciriniz varsa bu besin zincirinden vazgeçerek daha çok tahıl ağırlıklı bir beslenme zinciri oluşturarak karaciğer problemlerinizi ortadan kaldırmanız mümkün.

BENZER  Kıyafetlerinizin/Eşyalarınızın Ömrünü Uzatacak Pratik Bilgiler

Alkol, aşırı yağlı yiyecekler ve tuzlu yiyecekler karaciğerin en büyük düşmanlarıdır. Karaciğeri ile ilgili problemi olan kişiler ve karaciğer problemleri ile sorun yaşamak istemeyen kişiler kesinlikle alkolden, aşırı yağlı yiyeceklerden ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmalıdır. Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları kullanmanız da karaciğeriniz açısından büyük önem arz etmektedir. Alkol problemi olan neredeyse her kişide zaman içerisinde siroz problemi ortaya çıkar. Siroz karaciğer ile alakalı bir rahatsızlık. Periyodik olarak alkol kullanan bir kişiyseniz bunun vücudunuza zarar verdini aklınıza getirerek alkol kullanımını sonlandırmalı ya da az hale getirmelisiniz. Karaciğer problemlerinin sadece alternatif tıp dünyasında yer alan yöntemleri ile ortadan kaldırılması mümkün değildir. Karaciğer hayati bir önem arz eden organ olduğundan dolayı bir sorun ile karşılaşılması durumunda sorunun tespit edilmesi ve tedavi sürecinin başlatılması için bir doktora görünülmesi gerekmektedir.

Yorum yap