İyi Gelen Şeyler

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğer hastalıklarına iyi gelen yiyecekler ile birçok karaciğer probleminin ortadan kaldırılabileceğini söyleyen uzmanlar her şeye rağmen karaciğere iyi gelen yiyeceklerden medet ummanın tek başına yetersiz olduğunu mutlaka modern tıp dünyasında yer alan yöntemlerden de yararlanılması gerektiğini belirtiyor. Karaciğeri yoran yiyecekler karaciğerde meydana gelen yakınmaların artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden karaciğer ile alakalı çeşitli hastalıkların olan kişilerin karaciğeri yormayan yiyeceklere yönelmesi gerekmektedir.

Karaciğer hayati önem arz eden organlardan birisidir çünkü karaciğerde yiyeceklerde yer alan vitaminlerin ve minerallerin emilimi gerçekleşmektedir. Ayrıca toksin olarak nitelendirilen birçok madde vücuttan karaciğer aracılığıyla temizlenmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı karaciğerde fonksiyonel bir bozukluk meydana gelecek olursa metabolik faaliyetler bundan olumsuz etkilenir ve ölümcül durumların ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Aşırı alkol tüketimi, aşırı yağlı yiyeceklerin yenilmesi çeşitli karaciğer hastalıklarını tetiklemektedir. Siroz hastalığı ve hepatit hastalıkları ciddi karaciğer hastalıkları arasında olup karaciğerde fonksiyonel bozuklukların meydana gelmesine neden olur. İlgili hastalıkların meydana gelmesinde tüketilen gıdaların aşırı derecede etkisi olduğundan dolayı insanların karaciğeri yoran yiyecekler yerine karaciğere iyi gelen yiyeceklere yönelmesi gerekmektedir.

Karaciğere ne iyi gelir?

Protein: Proteinin fazlası karaciğeri yorduğundan dolayı kesinlikle günlük protein tüketimi doktorlar tarafından belirlendikten sonra protein alınmalıdır. Protein kas dokusunun güçlenmesini sağladığı gibi karaciğerin de güçlenmesine yardımcı olmaktadır ancak fazla alınması durumunda karaciğerde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle karaciğeri ile alakalı sıkıntıları olan kişilerin bu yüzden bir uzmana danışarak ihtiyaç duymuş oldukları protein miktarını tespit ettirmeleri gerekiyor. Protein en çok kırmızı ette olsa da kırmızı et içerisinde yoğun miktarda yağ yer aldığından dolayı proteini etten temin etmek yerine ıspanak, yoğurt ve bezelye gibi ürünleri tüketerek temin etmeye çalışın. Buna dikkat edecek olursanız karaciğerinizi yormadan gereksiniminiz olan proteini temin edebilirsiniz.

BENZER  İshale İyi Gelen Şeyler

Meyveler: Karaciğer en çok vücut içerisinde yer alan toksinlerden olumsuz bir şekilde etkilenir. Meyveler içerisinde yer alan mineraller ve vitaminler antioksidan özelliği göstererek vücut içerisinde yer alan toksinlerin uzaklaştırılmasında rol oynar. Yeterli oranda meyve tüketerek toksinlerin vücuttan uzaklaşmasını sağlayabilir ve bu sayede karaciğerinizi koruma altına alabilirsiniz. Karaciğere en iyi gelen meyveler arasında portakal, kivi ve çilek yer alır. Bu meyveleri özellikle mevsiminde taze bir şekilde tüketmeye özen gösterin.

Sebzeler: Sebzelerin içerisinde bulunan sülfür karaciğerin temizlenmesinde etkilidir. Zaman içerisinde karaciğerde meydana gelen fonksiyonlar nedeniyle kirlenmeler meydana gelmektedir. Bu kirlenme sebze tüketilerek ortadan kaldırılabilir çünkü çoğu sebzenin içerisinde sülfür yer alır ve sülfür etkin bir karaciğer temizleyicisidir. Sarımsak, soğan, lahana ve brokoli içerisinde en fazla sülfür bulunduran sebzelerdir. Karaciğerinizi koruma altına almak için bu sebzeleri mutlaka beslenme zincirinize ekleyin.

Tahıllar: Yulaf, buğday ve kepek karaciğer dostu olarak bilinen belli başlı tahıllardır. Tahılların antioksidan özelliği olduğundan dolayı karaciğeri korumaktadır. Ayrıca tahıllar yağ oranı düşük olan besinler sınıfında yer aldığından dolayı karaciğeri yormadan tüketilebilir. Unutmayın ki yağ oranı yüksek olan besinler karaciğerin en fazla yorulmasına neden olan besin türleridir.

Lif: Özellikle her şeye rağmen yağlı yiyecekleri tüketiyorsanız kesinlikle lif oranı yüksek olan yiyecekleri beslenme zincirinize eklemelisiniz Lif vücut içerisinde yer alan fazla yağı emerek bu yağın vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur ve bu yağ bu sayede karaciğerinizi yormadan vücudunuzdan uzaklaştırılır. Fasulye, elma, muz, mercimek, armut ve ıspanak lif bakımından zengin besinlerdir.

Zerdeçal: Zerdeçal adı verilen bu bitki yapısal olarak incelendiğinde zerdeçalın curcumin adı verilen madde bakımından zengin olduğu görülür. Bu madde karaciğer sağlığı için önemlidir. Zerdeçalın karaciğer için bu kadar önemli olmasının en büyük nedeni vücut içerisinde yer alan şekerin parçalanması için gerekli olan enzimlerin üretilmesine yardımcı olmasıdır. Zerdeçal tadı biraz tuhaf olduğundan dolayı tek başına tüketilmek yerine yemeklerin içerisine konularak da tüketilebilir.

BENZER  Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Enginar: Karaciğerde yer alan hücrelerin yenilenmesinde etkili olan enginar özellikle karaciğerde meydana gelen hücre deformasyonlarından dolayı sıkıntılar yaşayan kişilere önerilmektedir. Karaciğerinizdeki hücrelerin yenilenmesi hastalıklarınızın kısa süre içerisinde geçmesine yardımcı olacağından dolayı kesinlikle enginarı hem karaciğeri ile alakalı sıkıntıları olan kişilerin hem de hiçbir sıkıntısı olmayan kişilerin daimi olarak tüketmesi gerekmektedir.

Karaciğere zararlı yiyecekler

Karaciğerin yorulmasına neden olan tüm yiyecekler karaciğere zararlı yiyecekler listesinde yer alır. Alkol karaciğerin en büyük düşmanı olarak görülür ve siroz adı verilen rahatsızlığın oluşmasında etkilidir. Karaciğerini korumak isteyen kişiler bu nedenden dolayı alkol tüketimini sonlandırmalıdır. Vitaminler arasında yer alan A vitamininin yüksek oranda alınması karaciğerde yer alan hücrelerin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden insanların A vitamini bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketimine sınırlama getirmesi önemlidir.

Yağ karaciğerin en büyük düşmanlarından birisidir. Bu yüzden kesinlikle yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle margarinler karaciğeri aşırı derecede yorar. Bu yüzden kesinlikle ve kesinlikle mecbur kalmadıkça margarin tüketilmemelidir. Yağ oranı yüksek olan yiyecekleri tüketmek yerine yağ oranı düşük olan yiyecekleri tüketmeniz karaciğer sağlığı için önemlidir.

Tuz karaciğerde ödemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Tuz suyu büyük oranda tutarak hücrelere yeterli oranda suyun iletilmesini engeller. Vücudun neresinde olursa olsun en fazla gözlemlenen gürce hasarlarının en büyük nedeni tuzdur. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam sürebilmek için tuz tüketimi sınırlandırılmalı hatta mümkünse tuz bakımından aşırı derecede zengin olan hazır gıdalar beslenme zincirinden çıkarılmalıdır.

Yorum yap