İyi Gelen Şeyler

Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?

Ana besin unsurlarından biri olan karbonhidratların temel görevi vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktır. Sindirim sistemi, gıdalar yoluyla alınan karbonhidratı glikoza (kan şekeri) dönüştürür. Bu şeker organların çalışması, yeni hücre ve doku oluşumu için kullanılır. Şekerin fazlası, daha sonra ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere karaciğerde depolanır. Karbonhidratlar “basit ve kompleks” karbonhidrat olarak 2′ye ayrılır. Basit karbonhidratlar meyveler, sebzeler, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Rafine edilmiş ve işlemden geçirilmiş hazır gıda ürünlerinde de basit karbonhidrat bulunmaktadır. Tam tahıl ekmekleri, kahvaltılık gevrekler, nişastalı sebzeler ve baklagiller ise kompleks karbonhidrat içerir. Kompleks karbonhidratlı yiyecekler aynı zamanda besin lifi bakımından zengindir.

Karbonhidrat Bulunan Besinler

Beslenme uzmanlarının önerisi; yemeklerinize ekstra şeker ekmeden ve sonradan şeker eklenen işlenmiş hazır gıdaları olabildiğince az tüketilmesi, genel sağlığın korunması ve düzgün çalışan bir sindirim sistemi için daha çok kompleks karbonhidrat bakımından zengin gıdaların tüketilmesi şeklindedir. Basit karbonhidrat kaynağı içinse rafine şeker yerine meyve ve sebze tüketebilirsiniz.

Karbonhidrat bulunan besinler hakkında, özellikle diyet uygulayanlar arasında “karbonhidratın kilo aldırdığı” şeklinde bir ön yargı bulunmaktadır. Karbonhidrat vücut için gereklidir ve belirli oranlarda alınması dengeli beslenme, organların ve kasların fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereken enerjinin sağlanması açısından önemlidir. Ancak “iyi” ve “kötü” karbonhidratları birbirinden ayırmak gerekir. Kötü karbonhidrat kaynakları beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker, tatlılar ve diğer işlenmiş gıdalardır. Bu gıdaların besin değerleri düşüktür, çok az lif içerirler ve kan şekerinde dalgalanmalara yol açarlar.

Ambalajlı gıda ürünü alırken içinde eklenmiş şeker olup olmadığını ambalaj üzerindeki “içindekiler” bölümünü okuyarak öğrenebilirsiniz. Bunun için etikette; mısır tatlandırıcı, mısır şurubu, fruktoz, glikoz, laktoz, maltoz, sakaroz, şeker, invert şeker, malt şurubu, şurup ibarelerinin olup olmadığını kontrol edin. Eğer bu gıda katkı maddelerinden biri varsa bu ürün “kötü karbonhidrat” kaynağı olarak nitelendirilebilir.

BENZER  Evde Biber Salçası Yapımı

Peki, sağlıklı bir beslenme için hangi kaynaklardan ne kadar karbonhidrat almak gerekiyor? Eğer özel bir sağlık koşulunuz yoksa günlük olarak alınan kalorilerin %40-%60′ının karbonhidratlardan, tercihen kompleks karbonhidratlardan gelmesi önerilmektedir. Bunu sağlamak için; taze sebze ve meyve, tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, fasulye, mercimek, bezelye yiyebilirsiniz.

Aşağıda basit ve kompleks karbonhidrat içeren bazı gıdaların listesini bulabilirsiniz, ancak bu liste karbonhidrat bulunan besinlerin tam listesi değildir. Yaşınıza ve sağlık koşullarınıza uygun, karbonhidrat bakımından zengin bir beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.

Meyveler: Muz, elma, üzüm, ananas, elma püresi, yaban mersini, çilek, portakal, kavun, armut, şeftali, kuru üzüm, kurutulmuş meyveler.

Sebzeler: Beyaz patates, tatlı patates, mısır, bezelye, kabak.

Bakliyat: Mercimek, barbunya, fasulye, siyah fasulye, kuru fasulye, lima fasulyesi.

Süt Ürünleri: Süt, yağsız süt, yoğurt, yağsız yoğurt.

Tahıllar: Esmer pirinç, arpa, bulgur, darı, çavdar, yulaf ezmesi, kahvaltılık gevrekler, patlamış mısır, tam buğday unu.

Karbonhidrat Kilo Aldırır mı?

Fazla karbonhidratın aynı fazla protein veya fazla yağ gibi yan etkileri olabilir. Gereğinden çok karbonhidrat tüketirseniz aldığınız kalori de doğru orantılı artar ve kilo alabilirsiniz. Eğer gerekenden az karbonhidrat tüketirseniz bu kalori eksikliğine (beslenme yetersizliği) yol açabilir. Ancak dengeli bir beslenme programı uyguluyorsanız her iki durum için de endişe etmenize gerek yok. Diyet listeleri üzerinde yapılan araştırmalar düşük karbonhidratlı, düşük proteinli veya Akdeniz stili diyetlerin uzun dönemde birbirinden farklı olmadığını ve bu diyetlerin hiç birinin diğerinden daha hızlı ya da sağlıklı kilo verdirmediğini ortaya koymaktadır.

İyi Karbonhidratları Beslenmenize Dahil Etmek

Güne tam tahıllı besinlerle başlayın: Sabah kahvaltısında müsli ya da şeker eklenmemiş kahvaltılık gevrek yiyebilirsiniz. 1-2 dilim tam tahıl ekmeği, kepek ekmeği diğer seçenekler arasında.

BENZER  A Vitamini İçeren Yiyecekler

Ekmeğinizi Değiştirin: Üretiminde rafine edilmiş şeker kullanılan beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği tüketin.

Kepekli Gıdaları Tercih Edin: Normal makarna yerine kepekli makarna ve esmer pirinç tüketin.

Fasulye Tüketin: Fasulye çeşitleri hem yavaş sindirilen iyi karbonhidratlar hem de protein bakımından oldukça zengindir.

Bunlardan Kaçının: Beyaz un, esmer ve beyaz şeker, mısır şurubu, tatlandırıcılar, işlenmiş şekerle üretilen atıştırmalıklar, pastane işleri, tatlılar.

Yorum yap