İyi Gelen Şeyler

Karbonhidrat Tozu

Günümüzde kilo almak isteyenler için, doğal yöntemler ve beslenme düzenlemeleri dışında kilo aldırıcı haplar, protein tozu, karbonhidrat tozu gibi besin takviyeleri gibi alternatifler bulunuyor. Reçetesiz olarak satılan ve pek çok eczanede ve vitamin mağazasında bulabileceğiniz karbonhidrat tozu, vücudun ana enerji kaynağı karbonhidratlar olduğu için öncelikle enerji veriyor. Bu sayede özellikle fiziksel aktiviteler için performansı en üst düzeye taşımaya yardımcı oluyor. Burada unutulmaması gereken önemli nokta, her karbonhidrat tozunun aynı olmadığı ve sağlıklı kilo alabilmek için karbonhidrat tozu, protein tozu ve kilo aldırıcı herhangi bir takviye kullanmadan önce en güvenli yolun doktora danışmak olduğudur.

Karbonhidrat Tozu Ne İşe Yarar?

Karbonhidrat tozu vücudun direncini arttırdığı ve enerji seviyesini yükselttiği için daha çok vücut geliştirme ile ilgilenenler tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca testosteronu yükselterek egzersizle birlikte kasların gelişmesine ve kas kütlesinin artmasına yardımcı olur.

Karbonhidrat tozunun protein tozundan farklı ve kilo almak isteyenler arasında popüler olmasının sebebi ise; egzersiz öncesi protein tozu kullanmak egzersizden sonra 24 saat içinde vücudun yaktığı kaloriyi arttırırken, karbonhidrat tozunun fiziksel aktivite sonrası kalori yakımını en az düzeyde tutmasıdır. Bu sayede fazla enerji vücutta depolanır.

Karbonhidrat içeren besinler genellikle egzersiz öncesi önerilmekle birlikte karbonhidrat tozunu egzersiz sonrası kullanmanın da bazı faydaları vardır. Karbonhidrat tozu gıdalardan alınan karbonhidratlara oranla daha hızlı etki gösterdiği için egzersiz sonrası kasların toparlanma sürecini hızlandırır.

Karbonhidrat Tozu Kilo Aldırır mı?

Kilo alamıyorsanız beslenme programınızı değiştirmeden sadece karbonhidrat tozuyla kilo almanız pek mümkün değil. Tabii karbonhidrat tozu yüksek kalorisi ile gün içinde aldığınız kaloriyi arttıracaktır ancak bu “fazladan” kaloriyi nasıl değerlendireceğiniz kilo aldıktan sonra vücudunuzun alacağı şekil üzerinde önemli bir role sahiptir. Sağlıklı kilo almak için karbonhidrat tozuyla birlikte düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Bu sayede kas kütlesini arttırarak alınan kalorinin yağ yerine kasa dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Yani doğal ve sağlıklı gıdalarla aldığınız kaloriyi arttırıp, düzenli egzersiz yapıp bir de karbonhidrat tozu kullanırsanız olumlu sonuç alma olasılığı yükselir.

BENZER  Yoğurdun Faydaları

Karbonhidrat Tozunu Kimler Kullanır?

Belki siz karbonhidrat tozunu sadece kilo almak için kullanacaksınız ancak karbonhidrat tozu özellikle atletler, vücut geliştiriciler ve yoğun olarak spor yapanlar arasında oldukça popüler bir besin takviyesidir. Verdiği enerji ile egzersiz süresini uzatmaya, egzersiz sonrası kasların daha çabuk toparlanmasını sağlayarak vücudu bir sonraki egzersiz için hazır hale getirmeye yardımcı olur.

Karbonhidrat Tozunun Avantajları

Besinlerden alınan karbonhidratlara göre daha çabuk sindirilir ve etkisini kısa sürede gösterir. Tabii bu vücudun ihtiyaç duyduğu kompleks karbonhidratları “sadece karbonhidrat tozundan almak yeterli” anlamına gelmemektedir. Gıdalardan alınan karbonhidratların vücutta sindirim dahil olmak üzere pek çok görevi vardır. Aynı zamanda karbonhidrat almak için tükettiğiniz gıdalardan pek çok vitamin, mineral ve diğer besin ögesini alabilirsiniz.

Ne Zaman Kullanmalı?

Karbonhidrat tozunun egzersiz öncesi, egzersiz sırasında ve hemen egzersiz sonrasında kullanılması öneriliyor. Kilo almak için karbonhidrat ağırlıklı beslenenler ise egzersiz için kullandıkları karbonhidrat tozu haricinde öğünlerini karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan oluşturabilirler.

Sonuç olarak karbonhidrat tozu bir gıda değil besin takviyesidir. Ana etkisi egzersiz sırasında vücuda enerji vererek fiziksel kapasiteyi arttırması ve egzersiz sonrası yıpranan kasların kendini daha çabuk toparlamasıdır. Ancak düzenli egzersiz, sağlıklı bir beslenme programı ile kilo almanıza, daha doğrusu kas kütlenizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

Yorum yap