İyi Gelen Şeyler

Kas Ağrısı Nedenleri Tedavisi

Kas ağrısı; kasların normale oranla daha fazla kullanılmasından ye da vücudun ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve protein gibi maddelerin yeterli oranda alınmamasından dolayı meydana gelir. Kişinin kontrolsüz bir şekilde kaslarını çalıştırması da kaslarda ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Kas ağrısı tedavisi ağrının neyden dolayı meydana geldiğinin tespit edilmesi sonrasında yapılır. Ağrıya neden olan faktörler ortadan kaldırılınca kas ağrısı da son bulur.

Kas ağrısı tıp dünyasında miyalji ismiyle anılmaktadır. Oluşan ağrılar hafif olabileceği gibi çekilmeyecek kadar şiddetli de olabilir. Oluşan kas ağrıları genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçerken oluşan bazı ağrıların kişinin aylarca ya da yıllarca acı çekmesine neden olduğu da biliniyor. Vücudun neredeyse her kısmında kas ağrısı oluşabilir ancak vakaları incelediğimizde özellikle boyun, kol, bacak, sırt ve bel kısımlarında daha fazla ağrının meydana geldiğini görüyoruz.

Kas ağrısı neden olur?

Kas ağrısı nedenleri arasında kasların gereğinden fazla çalıştırılması ve kasların yanlış bir şekilde çalıştırılması baş sırada yer alır. Elbette oluşan ağrıların tamamı bundan dolayı meydana gelmez. Kişinin mücadele ettiği çeşitli rahatsızlıklar da kasların ağrımasına neden olabilir.

 • Kasların kullanımı: Gün içerisinde kasların aşırı derecede kullanılması, kontrolsüz egzersizlerin yapılması, gün boyu sabit bir şekilde oturarak mola vermeden çalışması gibi durumlar kasların ağrımasına neden olur. Yani kasların çalıştırılmaması da kas ağrılarının yaşanmasına neden olabilmektedir.
 • Kas hastalıkları: fibromiyaliji, polimiyozit, dermatomiyozit gibi rahatsızlıklar kaslarda ağrılara neden olur. Ayrıca kaslarda oluşan iltihaplı rahatsızlıkların da kas ağrılarına neden olduğu bilinmektedir.
 • Ateş: Vücut ateşinin yükselmesi, vücutta yer alan kasların neredeyse tamamının ağrımasına neden olur. Sıtma, romatizma, kızamık, grip ve nezle gibi rahatsızlıklar ateşin genel manada yükselmesine neden olduğu için kasların da ağrımasına neden olur.
 • Kramplar: kasların aşırı derecede zorlanması ya da kasların ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin yeterli oranda alınmaması kaslarda krampların oluşmasına neden olur. Oluşan bu kramplar kaslarda en şiddetli ağrıların meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • İlaçlar: içerisinde steroid yer alan ilaçların neredeyse tamamı kasların ağrımasına neden olmaktadır. Eğer son zamanlarda steroid içeriğine sahip ilaçları almaya başladıysanız ve buna paralel olarak kas ağrıları yaşıyorsanız bu durumu doktorunuza bildirmenizi tavsiye ederiz.
 • Yaralanmalar: kasların yer aldığı bölgelerin ister hafif ister şiddetli olarak yaralanması kas ağrılarına neden olur. Kaslar eğer enfeksiyon kaparsa ağrılar artabileceği gibi kas kayıpları da yaşanabilir. Bu yüzden özellikle açık yaraların steril bir şekilde kalmasına dikkat edilmelidir.
BENZER  Kan Vermenin Bilinmeyen Faydaları

Kas ağrıları evde nasıl hafifletilir?

Diğer hastalıklara nazaran kas ağrısı evde yapılan tedavilere olumlu yanıt vermektedir. Eğer kas ağrınız kasların aşırı derecede kullanılmasından kaynaklanıyorsa aşağıda yer alan önerileri dikkate alabilirsiniz.

 • Ağrı ve acı duyduğunuz vücudunuzun kısımlarını dinlendirin.
 • Kas ağrısı için etkili sonuç veren ağrı kesici ilaçları kullanın.
 • Kas ağrısı iltihaplanmadan dolayı oluyorsa ağrının olduğu bölgeye ağrıyı azaltmak ve iltihabı kurutmak için soğuk uygulama yapın. Bu uygulaması ağrı yeni başladığı zaman yapılmalıdır. İlerleyen günlerde sıcak uygulamalar ağrıların azalmasına daha fazla etki etmektedir.
 • Kaslarınız ağrı sırasında kasıldığı için kaslarınızın açılmasını sağlayacak egzersizler yapın.
 • Kas ağrısı geçinceye kadar kaslarınızı zorlayacak eylemlerden uzak durun.
 • Ev ortamında uzun soluklu bir şekilde dinlenin.
 • Yaşadığınız aşırı stres kasların gerilmesine ve ağrının oluşmasına neden oluyorsa yoga gibi egzersizler yaparak stresinizin azalmasını sağlayın.

Kas ağrısı tedavisi

Kas ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt bulmak için öncelikli olarak ağrının neyden kaynaklandığının belirlenmesi gerekiyor. Kas ağrısı tedavisi ağrıya neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması şeklinde gerçekleştirilir. Bu yüzden her ağrıya uygulanan tedavi yöntemi diğerlerinden farklıdır.

Kas ağrısı kasların yanlış kullanılmasından dolayı meydana geldiyse genel olarak tedavi kas rahatlatıcı ilaçlar ve istirahat şeklinde olur. Aşırı derece kas kullanımı kaslarda gerginliklere neden olacaktır. Doktorunuz tarafından reçete edilen kas rahatlatıcı ilaçları vaktinde kullanıp özenli bir şekilde dinlenirseniz kaslarınızdaki ağrılar kısa süre içerisinde son bulacaktır.

Kas ağrıları kişinin ateşinin yükselmesinden dolayı meydana geliyorsa ateşin düşürülmesi gerekmektedir. Serin duş almak ateşin düşmesine büyük oranda yardımcı olacaktır. Eğer bir rahatsızlıktan dolayı ateş yükselmişse ateş düşürücü ilaçlar kullanılarak ateş düşürülebilir ve kas ağrıları bu sayede ortadan kaldırılır.

Vücutta yer alan açık yaraların enfeksiyon kapması sonucunda kas ağrıları oluştuysa, bu ağrılardan kurtulmak için enfeksiyonların kurutulması gerekiyor. Özellikle bu tip durumlarda antibiyotik ilaçlar kullanılır. Doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotik ilaçları vaktinde kullanmaya özen gösterin. Kimi zaman uzun süre durağan bir şekilde kalınmasından ötürü de kas ağrıları yaşanır. Bu ağrılardan kurtulmak için vücudu zorlamadan egzersizler yapılmalıdır. Yapacağınız egzersizler kaslarınızdaki tutulmaların ortadan kalkmasını yani kaslarınızın açılmasını sağlayacaktır. Bu da yaşanan kas ağrılarının son bulması demektir. Kas ağrısı yaşandığı zaman soğuk uygulama yapmak ağrıların azalmasını sağlar. Ağrının olduğu kısımlara buz uygularsanız bu kasın uyuşmasını ve ağrıların azalmasını sağlar. Ayrıca buz uygulamasının iltihabı da azalttığı bilinmektedir. Uzun süredir devam eden ve bir türlü geçmeyen kas ağrılarının altında ciddi nedenler yatıyor olabilir. Bu yüzden uzun zamandan beri kas ağrısı yaşayan kişiler kesinlikle bir doktora görünmelidir.

BENZER  Hamileyken Kahve İçiyorsanız.. Dikkat!!

Yorum yap