İyi Gelen Şeyler

Kas Erimesi Belirtileri Tedavisi

Tıp dünyasında sarkopeni ismiyle bilinen kas erimesi, vücutta yer alan kas kütlesinde azalma olmasını ifade eder. Kas erimesi belirtileri arasında kişinin hareket etmekte güçlük çekmesi baş sırada yer alır. Kas erimesi yaşayan bir kişi yürümekte zorlanacağı gibi sürekli uyku halinde olur. Bu durum da yaşamsal eylemlerin kısıtlanması anlamına gelmektedir.

Kas erimesi ilk etapta masum bir rahatsız olarak görülse de tedavi edilmemesi halinde ölümcü durumlar dahi ortaya çıkabilir. Yaşlılığa bağlı olarak tüm canlılarda kas kitlesinde azalmalar olur. Bu durum olağan bir durumdur ancak kas erimesi çok erken yaşlarda ortaya çıkarak kas kütlesinin kısa süre içerisinde yükse oranda azalmasına neden olmaktadır. Sarkopeni adı verilen bu rahatsızlık sadece kaslarda erime olmasına neden olmaz. Vücut kas bakımından zayıfladığı için ayrıca çeşitli hastalıklara açık hale gelmektedir.

Kas erimesi tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Erken önlem alınması halinde kas erimelerinin büyük ölçüde önüne geçilebilir. Uzmanlar özellikle durağan yaşam süren kişiler erime oranının ciddi anlamda daha fazla olduğunu belirtiyor. Genç yaşlarda kas kayıpları yaşamamak için tüm bu etkilerinden dolayı egzersiz yapmak alışkanlık haline getirilmelidir. Kaslar ne kadar fazla hareket ederse kas kayıpları o oranda daha az olacaktır.

Kas erimesi neden olur?

Kasların vücutta aktif bir şekilde görevini yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyulan mineral ve vitaminlerin yeterli düzeyde alınması gerekmektedir. Bir kişi vitamin ve mineral açısından zengin olan bir beslenme alışkanlığına sahip değilse bu durum direkt olarak kasları etkiler ve kas kayıpları yani kas erimesi yaşanmaya başlanır. Kas erimesi ile karşılaşmamak için kişinin kesinlikle beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Kaslar ne kadar fazla kullanılırsa o kadar çok güçlenir. Bu yüzden durağan yaşam kas erimesine neden olan faktörler arasında kabul edilir. Kasların güçlenmesinde vücuda alınan protein aşırı derecede önemlidir. Özellikle yaşlılık döneminde yeterli oranda protein almayan kişilerde enerji elde etmek adına vücut kaslarda yer alan proteinleri yakmaya başlar ve bu durum da kas erimesi yaşanmasına neden olur. Kanser ve karaciğer ile alakalı rahatsızlıklar da protein sentezini etkilediğinden dolayı bu hastalığa sahip olan kişilerde kas erimesinin görülme ihtimali diğer kişilere göre daha fazladır.

BENZER  Mavi Işık Ömrümüzü Kısaltıyor!

Kas erimesi belirtileri

Kas erimesi belirtileri birden bire kendisini gösterdiği için genellikle hastalık tespit edildiğinde vakaların durumu pek iç açıcı değildir. Bu yüzden kas erimesi belirtileri kesinlikle herkes tarafından iyi bilinmelidir. Kas erimesi belirtileri denildiğinde akla ilk olarak kişinin gücünü kaybetmesi gelir. Kas kütlesinde meydana gelen azalmalar kişinin eski gücünü yitirmesine neden olur. Erimeler en çok kol ve bacaklarda kendisini gösterir. Merdivene çıkarken yorulma, yürürken zorlanma, bir şeyi uzun süre boyunca tutamama tipik kas erimesi belirtileridir.

Kas erimesi belirtileri kısacası güç ile alakalıdır. Eskisine göre kendinizi aşırı derecede güçsüz hissediyorsanız, bunun nedeni kas erimesi olabilir. Kas erimesi yaşayan kişilerin yaklaşık olarak %90’lık kısmında şeker hastalığı da görülür. Bu etkisinden dolayı bu rahatsızlığın şeker hastalığını tetikleyen bir rahatsızlık olduğunu da ifade edebiliriz.

Kas erimesi tedavisi

Kas erimesi tedavisi öncelikli olarak kaslarda erimelerin olmasına neden olan faktörlerin tespit edilmesiyle başlar. Bu sorunlar ortadan kaldırıldığı zaman kas erimeleri de son bulur. Kas erimesi tedavisi olan bir hastalıktır. Genelde hastalık aşırı derecede geç dönemde tespit edildiği için hastalıkla mücadele zorlaşmaktadır. Bu yüzden ilgili hastalığı yaşayan kişilerde ölüm gibi durumlar da görülebilir.

Kas erimesi tedavisi genellikle yapılan fizik tedavileri ile gerçekleştirilir. Fizik tedavilerinin uygulanmasındaki amaç zayıflayan kasların güçlendirilmesidir. Ayrıca tedavi süresince kişinin beslenme alışkanlığında da değişiklikler yapılır. Uzmanlar tarafından kasların gelişmesi için gerekli olan mineral, protein ve vitaminler açısından zengin bir beslenme zinciri oluşturulur. Bu sayede kasların kendini toparlaması sağlanır. Vaka ne kadar erken tespit edilirse tedavisi o kadar kısa sürer. Bazı durumlarda kas erimeleri genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum söz konusuysa ilaç tedavisi uygulanarak kas erimesi tedavisi gerçekleştirilir.

BENZER  Boyun Ve Göğüs Kırışıklıklarını Engelleyen 7 Formül

Yorum yap