İyi Gelen Şeyler

Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık ağrısı özellikle kasık bölgesinde yer alan kaslarını yoğun bir şekilde çalıştıran kişilerde gözlemlenen ağrı türlerinden birisidir. Kasıklar vücudumuzda mide ve baldır arasında, karnın bittiği ve bacakların başladığı kısımda bulunmaktadır. İlgili bölgede bacak hareketinin olmasını sağlayan çeşitli kas grupları yer almaktadır. Kasıklarda yer alan kasların normale oranla daha fazla çalıştırılması ya da bu kaslara yüksek oranda yüklenilmesi kasık ağrılarının oluşmasına neden olmaktadır. Kasık ağrısı neden olur sorusunu sorup bu tarz ağrılarla uğraşan kişilere doktorlar genellikle kaslarını yoğun bir şekilde çalıştırdığından dolayı bu ağrıları yaşadığını söylemektedir.

Tabii ki kasık bölgesinde ağrılarının oluşmasına sadece ilgili bölgede yer alan kasların yoğun bir şekilde çalıştırılması neden olmamaktadır. Yani kasık ağrısının meydana gelmesine çeşitli sağlık sorunları da neden olabilmektedir. İlgili bölge hayati organları bünyesinde barındırdığı için çekilmez kasık ağrılarınız meydana geldiği zaman bu sorunları tek başınıza çözmek yerine alanında uzman bir doktordan destek almanız gerekmektedir. Birçok kişide kısa dönemli olarak kasık ağrıları meydana gelebilir ancak bazı kasık ağrılarının günler hatta haftalar boyunca devam ettiği bilinmektedir. Kasıklarınız ağrıyorsa ve durumu bir doktora göstermek istiyorsanız hastanelerin genel cerrahi servislerinden randevu alabilirsiniz. Özellikle kadınlarda üreme organlarında meydana gelen sorular kasıklarda ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tip bir sorundan dolayı kasık ağrısı yaşadığınızı düşünüyorsanız bir jinekoloji uzmanına görünmeniz faydalı olacaktır.

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi kasık ağrısının ortaya çıkmasına çeşitli sağlık sorunları neden olabilmektedir. Örneğin kadınlarda meydana gelen adet kanamaları kasıklarda ciddi ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde erkeklerin yumurtalıklarında meydana gelen sorunlar kasık ağrılarının oluşmasına neden olan faktörler sıralamasında baş sırada yer almaktadır. Erkeklerde meydana gelen kasık ağrılarını incelediğimizde böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonu, kasık fıtığı, kireçlenme, stres, sinir sıkışması, tendon iltihabı, orşit, lenf şişkinlikleri, kabakulak hastalığı, bursit gibi sağlık sorunlarının kasıklarda ağrıların oluşmasına neden olduğunu görmekteyiz.

BENZER  Yediğiniz Gıdaların Besin Değerlerini Biliyor Musunuz?

Kasık ağrısına paralel olarak yüksek ateş, mide bulantısı, testis ağrısı gibi çeşitli sağlık sorunlarını yaşayan erkeklerdeki kasık ağrıları ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceği için vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına gidilmesi gerekmektedir. Erkeklerde yaşanan kasık ağrılarında zaman zaman idrarda kan da gözlemlenebilir. Bu durum idrar yolu ile alakalı bir sorun olduğunu gösterdiği için vakit kaybetmeden bir doktora muayene olması ilgili problemi ortadan kaldırmak için önemlidir.

Kadınlarda gözlemlenen kasık ağrılarını incelediğimizde yumurtlama döneminde ve hamilelik döneminde bayanların sık sık kasık ağrısı ile mücadele etmek zorunda kaldıklarını görüyoruz. Yumurtalıklarda tüplerde ve rahimde meydana gelen sağlık sorunları da kasık ağrılarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden meydana gelen her kasık ağrısı adet ağrısı olarak nitelendirilmemeli, ağrılar uzun sürüyorsa sorunun neden kaynaklandığını tespit etmek için alanında uzman bir doktora gidilmelidir. Kadınlarda yumurtalıklarda meydana gelmiş olan kistler kasık ağrılarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu kistlere müdahale edilmemesi durumunda rahim kanseri gibi sağlık sorunları da ortaya çıkabileceği için rahimde meydana gelen kistlere kesinlikle müdahale edilmesi gerekmektedir.

Tabii ki kadınlarda meydana gelen kasık ağrısı sadece bunlardan dolayı ortaya çıkmaz. Fıtık, dış gebelik, bağırsak iltihabı, apandisit, karın içerisinde meydana gelen apseler, idrar yolu enfeksiyonu, iskelet sistemi hastalıkları, huzursuz bağırsak sendromu gibi sağlık sorunları da bayanlarda kasık ağrısının oluşmasında etkilidir. Ayrıca son zamanlarda çikolata kisti adı verilen sağlık sorunu da kadınlarda kasık ağrısının oluşmasına neden olmaktadır.

Her insanda kısa süreli olarak kasık ağrıları meydana gelebilir ancak meydana gelen ağrıların düzeyi aşırı derecede yüksekse ya da uzun süreden beri meydana geliyorsa ciddi bir durum ortaya çıkabilir. Bu yüzden meydana gelen her kasık ağrısı ciddi bir sorunmuş gibi önemsenmeli ve problemi çözmek için bir hekime danışılmalıdır. Bu sayede meydana gelen kasık ağrıları ortadan kaldırılabileceği gibi oluşabilecek çeşitli sağlık sorunlarının da önüne geçilebilir. Özellikle yaşı genç olan bireyler ileriki dönemlerde üreme ile alakalı sorunlar yaşamamak için kasık ağrısını önemsemelidir. Kasıklarınızda meydana gelecek çocuklar çocuk sahibi olmanızı engelleyebilir.

Yorum yap