İyi Gelen Şeyler

Kefirin faydaları

Kefir, içerisinde yer alan yararlı bakteriler sayesinde bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olan besin türüdür. Sütün fermente edilmesiyle elde edilen kefir dışarıdan bakıldığı zaman yoğurdu andırmaktadır ancak yoğurttan en büyük farkı içerisinde daha fazla yararlı bakterinin yer alıyor olmasıdır.

Kefir inek, keçi ve koyun sütü kullanılarak yapılabilir. Ana maddesi süt olan kefir özellikle Türkler arasında yaygındır. Çok eski zamanlarda Türklerin kefir adı verilen bu içeceği keyif amacıyla içtiği biliniyor. Kefir üzerinde incelemeler yapıldıktan sonra kefirin faydaları keşfedildi ve bu sayede diğer dünya medeniyetlerine de yayıldı. Günümüzde birçok ülkede şifa bulmak adına kefirin sıklıkla tüketildiği bilinmektedir. Kefir nedir diyecek olursanız sizlere kaba tabirle kefirin fermente edilmiş süt olduğunu söyleyebiliriz.

Kefirin faydaları nelerdir?

Bazı besin türlerinde sindirim sistemine yardımcı nitelik taşıyan ve yararlı olarak tabir edilen bakteri türleri bulunmaktadır. Kefir de yararlı bakteri açısından zengin bir besin türüdür. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan kefir kabızlık ve hazımsızlık gibi yakınmaları olan kişileri aşırı derecede iyi gelmektedir. Sindirim sistemi ile alakalı yakınmalarınız varsa birçok sorununuza kefir içerek şifa bulabilirsiniz.

Kefir özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle bilinmektedir. Vücut içerisinde yer alan mikropların bedenden uzaklaştırılmasını sağlayarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar ve bu sayede daha az hasta olursunuz. Çağımızda mide sorunları denildiği zaman ülser gibi hastalıklar baş sırada bulunmaktadır. Kefir içerisinde yer alan maddeler sayesinde ülser hastalığına neden olan bakterileri öldürmektedir. Bu etkisinden dolayı kefirin mide ve bağırsak ülserine iyi geldiğini söyleyebiliriz. Kötü bakterilerin ölmesine yardımcı etkisi olduğundan dolayı kefir doğal antibiyotikler arasında yer alır.

BENZER  Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Kefiri içerisinde yer alan maddeler bakımından incelediğimizde kefirin B12, B1 ve K vitaminleri bakımından zengin olduğunu görüyoruz. Bu vitaminlerin azlığı nedeniyle sorun yaşayanlarınız varsa kefir tüketerek ihtiyaç duydukları bu vitaminler alabilirler. Kefir bir süt ürünü olduğundan dolayı kalsiyum ve magnezyum açısından da zengindir. Bu yüzden kemikleri güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Özellikle yaşlılık dönemlerimizde kemiklerimizde ciddi kayıplar meydana gelmeye başlar. Bu durum iskelet sisteminin zarar görmesine neden olduğu için kesinlikle destekleyicilerin alınması gerekmektedir. Kemiklerimize destek olmak adına kefir tüketiminin ideal bir seçim olabileceğini söyleyebiliriz.

Kefir kan şekerini dengeler. Bir türlü dengelenmeyen kan şekeri değerlerine sahipseniz kan şekerinizi kefir sayesinde dengeleyebilirsiniz. Uzmanlar birçok besini hamilelik döneminde yasaklasa da kefir tüketimini tavsiye ediyor. Anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için olumlu etkileri hafife alınmayacak kadar fazladır. Kalori değeri yüksek olduğundan dolayı kilo problemi olan kişiler kefir tüketimine sınırlama getirilmelidir. Fazla tüketilecek olursa beraberinde aşırı kilolar gelecektir.

Kefir ile yoğurt arasındaki farklar

Makalemizin başında sizlere kefir ile yoğurdun benzer özellikleri olduğunu söylemiştik. Her iki üründe mayalanma sonrasında elde edildiğinden dolayı benzer oldukları düşünülebilir ancak bu iki süt ürününü birbirinden ayıran belli başlı farklar bulunmaktadır. Kefir ile yoğurt arasındaki en önemli fark yararlı bakteriler açısındandır. Kefir içerisinde yoğurttan daha fazla yararlı bakteri bulunmaktadır ve bu sayede kefir sindirimi daha fazla rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Kefir içerisinde doğal probiyotik bakteriler vardır. Yoğurdun içerisinde böyle bir bakteri türü bulunmamaktadır. Yoğurt ile kefir arasındaki temel farklar bu şekildedir.

Kefirin zararları

Kefirin sahip olduğu kalori miktarı yüksektir. Bu yüzden bilinçsiz tüketilecek olursa hızlı bir şekilde kilo alımına neden olacaktır. Bu durum özellikle yağ oranı yüksek olan kefir için geçerlidir. Kefirin yağ oranı ne kadar fazla olursa o kadar fazla kilo almanıza neden olacaktır. Fazla kilolarla karşılaşmamak için bu yüzden az yağlı kefir almanızı tavsiye ediyoruz.

BENZER  Saç Dökülmesine İyi Gelen Şeyler

Kefir içerisinde her ne kadar yararlı bakteriler yer alsa da bu bakteriler ishal sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle bebeklerin tüketmesi uzmanlar tarafından önerilmez. Bebekler ishal oldukları zaman aşırı derecede su kaybedeler ve bu durum da başta böbrekler olmak üzere çeşitli organların zarar görmesine neden olur. Eğer bebeğinize kefir verdiyseniz ve ishal ortaya çıktıysa kefir vermeye son verin ve su kaynaklı sorun yaşamamak adına bebeğinizin kaybettiği suyu alması için gün içerisinde çocuğunuza su içirin.

Yorum yap