İyi Gelen Şeyler

Kekik Suyunun Faydaları

Hoş kokusu ve lezzeti ile sebze, balık, et yemekleri ve salataların vazgeçilmez baharatı olan kekik, aynı zamanda sağlığa pek çok faydası ile uzun zamandır çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı, doğal ürün olarak kullanılan bir bitkidir. K vitamini ve demir başta olmak üzere kalsiyum, besin lifi, magnezyum bakımından zengin olan kekik, antioksidan etkisiyle vücudu güçlendirerek genel sağlığa katkıda bulunur. Kekik suyunun faydaları arasında; harici kullanımda antiseptik etkisi ile yaraları temizlemesi, gargara olarak kullanıldığında ağız hijyeni sağlaması ve öksürüğü geçirmesi ilk sıralarda sayılmaktadır.

Kekiğin Besin Değeri

Kekik geleneksel olarak antiseptik, iltihap önleyici, kas kasılmalarını hafifleten, konsantrasyonu arttıran ve sindirimi düzenleyen bir bitki olarak kullanılmaktadır. Tüm bu etkileri yapılan bilimsel araştırmalarla desteklenmese de yaraları temizleme, kabızlığı giderme, ağız içi bakterileri öldürme, adet sancılarını hafifletmek için yaygın olarak tüketilmektedir. Kekiğin bir diğer önemli özelliği ise antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengin bir bitki olmasıdır. Kekikte demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez mineralleri ve A, C, E, K, B6 vitaminleri bulunmaktadır.

2 çay kaşığı kekik (yaklaşık 3 gr)

Günlük K vitamini ihtiyacının %60′ını
Günlük demir ihtiyacının %20′sini
Günlük manganez ihtiyacının %11′ini
Günlük kalsiyum ihtiyacının %5′ini
Günlük besin lifi ihtiyacının %4′ünü karşılar.

Kekik Hangi Durumlarda Kullanılır?

Tedavisine yardımcı olmak amacıyla kekik suyu ve kekik çayı kullanılan bazı rahatsızlıkları aşağıda bulabilirsiniz. Ancak bu rahatsızlıklar başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceği için tekrar eden durumlarda doktor muayenesi ve uzman tedavisi gerektirebilir.

Öksürük: Öksürük ve bronşit gibi solunum yoluyla ilgili rahatsızlıklarda yaygın olarak kullanılır. Yapılan çalışmalar kekiğin akut bronşit ve kuru öksürüğün tedavisine yardımcı olduğu yönünde sonuçlara sahiptir. Almanya’da bitkilerin hastalıkların tedavisinde kullanımı alanında araştırmalar yapan ve resmi bir kurum olan “German Commission E” kekiğin öksürük tedavisinde kullanımını onaylamıştır. Geçmeyen öksürük için kekik suyu ya da kekik çayı içebilirsiniz.

BENZER  Elma Sirkesi ile Zayıflama

Mikropları Temizleme: Kekik suyu ve kekik yağı harici olarak cilt yüzeyine uygulandığında mantar gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Ayrıca kekik suyuyla düzenli olarak ağız çalkalamak ağızda bulunan bakteri sayısını azalttığı için diş ve diş eti hastalıklarını önlemektedir.

Antioksidan: Antioksidan etkisi bulunan vitaminler bakımından zengin olan kekik suyu toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayarak çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Aynı zamanda kekikte bulunan “Thymol” adlı bileşenin anti-aging özellikleri olduğu bilinmektedir. Bu bileşen hücre yenilenmesine yardımcı olarak organların fonksiyonlarını geliştirir.

Sindirim: Kekik, bitki uzmanları tarafından sindirimi düzenlemek için önerilen bitkiler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Hemoroid hastalarına ağrıları şiddetlendiren kabızlığı önlemek için önerilir. Yüksek lif içeriğiyle gaz ve şişkinlik gibi sindirime bağlı sorunları tedavisinde kullanılır.

Saç Bakımı: Kekik yağı binlerce yıldır incelen saç tellerini canlandırmak ve saç köklerini güçlendirmek için kullanılan doğal yağlar arasında yer almaktadır. Bunun için 8-10 damla kekik yağını 20-30 damla taşıyıcı yağla (jojoba yağı, badem yağı veya zeytinyağı) ile karıştırarak saç derisine masaj yapabilirsiniz. Yağı saçınızda 10 dakika kadar beklettikten sonra normal şampuanla yıkayabilirsiniz.

Adet Sancıları: Kasılmaları azaltan kekik adet döneminde yaşanan ağrıları hafifletmek için kullanılabilir. Bunun için kekik çayı içebilirsiniz.

Romatizma: Romatizma ağrıları şiddetlendiğinde, ağrıyan bölgelere kekik yağıyla masaj yapmak iyi gelebilir. Ancak kekik yağı uçucu bir yağ olduğundan direk cilt yüzeyinde kullanıldığında tahrişe neden olur. Bunu önlemek için 1/5 veya 1/10 oranından taşıyıcı yağlarla karıştırın. Örneğin 10 damla kekik yağını 50 damla badem yağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Kaşıntı: Böcek ısırığı, egzama veya diğer nedenlerle oluşan inatçı kaşıntılar için kekik suyu kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğa bir kaç damla kekik suyu damlattıktan sonra bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin.

BENZER  Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak 18 Öneri

Sivilce: Antiseptik ve mikropları önleyici özelliği kekik suyunun sivilce ve akne tedavisinde kullanılmasını sağlamaktadır. Sivilce oluşumunu azaltmak ve mevcut sivilcelerin iyileşme süresini kısaltmak için gün içinde bir parça pamukla kekik suyu sürebilirsiniz. Sivilcelerin üzerinde kekik yağı kullanmayın çünkü tahrişi arttırabilir.

Kekik Suyu Nasıl Hazırlanır?

Kekik suyu hazırlarken sadece kekik bitkisi kullanırsanız elde edeceğiniz su acı olabilir ve tadı hoşunuza gitmeyebilir. Bunu önlemek için diğer sebzelerle karıştırmanızı öneririm.

İhtiyacınız olan malzemeler: 1-2 tutam taze kekik, 2-3 adet domates, 1 adet limonun suyu. Domatesin suyunu sıktıktan sonra içine taze kekik ve limonu atıp 5 dakika bekledikten sonra içebilirsiniz. İsterseniz kayı meyve sıkacağına domatesle birlikte taze kekiği de atabilirsiniz. Bu tarifi sadece örnek olsun diye veriyorum. Taze kekiği dilediğiniz ve tadını sevdiğiniz sebzelerle karıştırarak içebilirsiniz.

Kekiğin suyunu hazırlamak için vaktiniz yoksa çayını içebilirsiniz. Bir büyük bardak kekik çayı için 1 çay kaşığı kurutulmuş kekik ya da 2 çay kaşığı taze kekik yeterli olacaktır. Suyu kaynattıktan sonra bardağa alın ve kekiği ekleyin. 3-4 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Çayın tadı güçlü gelirse limon ve balla tatlandırabilirsiniz. Demleme süresi uzadıkça çay acılaşır.

Kekiğin faydalarından yararlanmak için suyu ya da çayını içmek zorunda değilsiniz. Yemekleriniz de daha çok kekik tüketerek aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Örneğin taze kekiği salatalarınıza ekleyebilir veya kurutulmuş kekikle makarna sosu hazırlayabilirsiniz. Ayrıca balık yemekleri ve her çeşit çorbayla da iyi giden bir baharattır.

Kekiğin Yan Etkileri

Diğer bitkilerde olduğu gibi kekiği de çok fazla tüketmenin bazı yan etkileri olabilir. Nane ve aynı aileden olan bitkilere alerjisi bulunanlar kekik tüketmemelidir. Fazla kekik suyu ya da kekik çayı içmek reflü ağrılarını arttırabilir, baş ağrısı ve baş dönmesine neden olabilir. Kolit hastalarına önerilmez. Ayrıca kekik yağı ağız yoluyla alındığında toksik etkisi olabilir.

BENZER  Şok Diyet Yapmak Neden Sağlıksız?

Gebelik ve emzirme döneminde kekik tüketiminin yan etkileri hakkında yeterli araştırma bulunmadığı için kekik yağı, kekik suyu ve kekik çayı tüketilmemesi daha doğru olacaktır. Gıdalarla alınan miktarlar genel olarak güvenli kabul edilir.

Yorum yap