İyi Gelen Şeyler

Kemik Erimesi Belirtileri Tedavisi

Tıp dünyasında osteoporoz olarak isimlendirilen kemik erimesi; genel olarak kemik yapısında zayıflamaların olmasıyla birlikte kemiklerin hassaslaşması ve daha kırılgan hale gelmesi durumudur. Kemiklerin gelişimi kişi 20 yaşına gelinceye kadar devam eder ve sonrasında bu gelişim sonlanır. Gelişim sürecinde bu yüzden kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumun ve proteinlerin alınması gerekmektedir. Vücuda alınan kalsiyumun neredeyse tamamı kemiklerde yer almaktadır. Kemik erimesi özellikle vücutta yer alan kemiklerde yeterli oranda kalsiyumun olmamasından dolayı ortaya çıkar.

Kemik erimesi kemik yoğunluğu ile ilişkilidir. Kişide eğer kemik yoğunluğu azalırsa bu durum kemiklerin hassaslaşıp kırılgan hale gelmesine yani kemik erimesinin başlamasına neden olur. Kadınlar menopoz dönemine girdikleri zaman vücutlarında östrojen hormonu azalır ve bu durum kemik yoğunluğunun da azalmasına neden olur. Kadınların bu özelliğinden dolayı kadınlarda kemik erimesi daha erken dönemlerde ortaya çıkar. Erkeklerde ise kemik erimesine genellikle 60’lı yaşlardan sonra rastlanır. Bu durum yaşlılığın bir getirisi olarak kabul edilir ve panik yapılmasına gerek yoktur.

Kemik erimesinin nedenleri

Kemik erimesi iskelet sisteminin ciddi anlamda güçsüzleşmesine neden olduğu için kemik erimesi olan kişilerde eskisine oranla güçsüzleşme başlar. Bu kemik erimesi genellikle yaşlanma nedeniyle ortaya çıksa da kemik erimesi nedenleri bunlarla sınırlı değildir. Kişinin yeterli oranda egzersiz yapmayıp durağan bir yaşam seçmesi, sigara tüketimi, alkol ve kafein oranı yüksek olan içeceklerin sıklıkla tüketilmesi, yeterli oranda kalsiyum içermeyen bir beslenme zincirine tabi olunması kemik erimesinin diğer nedenleri arasındadır.

D vitamininin yeterli oranda alınmaması, östrojen hormonunda eksilmelerin meydana gelmesi gibi durumlar da kemiklerin zayıflayıp yoğunluğuna kaybetmesine ve bir süre sonra kemik erimesinin ortaya çıkmasına neden olur.

BENZER  Bebeklere Devam Sütü Yerine Diğer Hayvanların Sütü Verilebilir Mi?

Kemik erimesi belirtileri

Kemik erimesi belirtileri erken dönemde gözlemlenirse kemik erimesi kaynaklı olarak ortaya çıkan sorunların ortadan kaldırılması kolaydır. Bu yüzden her bireyin kemik sağlığını korumak adına kesinlikle kemik erimesi belirtilerini bilmesi gerekiyor. Kemik erimesi belirtileri kişi bir kemiğini kırdığı zaman anlaşılır. Bu yüzden en sinsi hastalıklardan birisi olarak kabul edilir. Sırt bölgesinde çekilmez ağrıların olması, kemik zayıflamasından dolayı kamburluğun meydana gelmesi, birden bire kilo kaybının yaşanması, kemik erimesinden dolayı kişide fiziksel bozuklukların görülmesi kemik erimesi belirtileri arasında yer alır.

Kemik erimesi tedavisi

Kemik erimesi tedavisi kişinin sahip olduğu yaşa göre değişmektedir. Genelde kemik erimesi etkisiyle ortaya çıkan yakınmaları yok etmek için kemikleri güçlendirici yönde ilaçların kullanılmasıyla bu hastalığın tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Makalemizin başında sizlere kemik erimesinin özellikle kişinin durağan bir yaşam seçmiş olmasından dolayı ortaya çıktığını söylemiştik. Bu yüzden bu hastalığın tedavisinde çeşitli egzersizler verilir ve kişinin durağan yaşamı daha hareketli hale getirilerek kemiklerin güçlenmesi sağlanır. Kemikler kemik erimesi nedeniyle güçsüzleştiği için ağır egzersizler kemiklerde kalıcı hasarların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden egzersizlerin bir gözetmen eşliğinde ve doktor tavsiyesinden sonra yapılmasına dikkat edilmeli.

D vitaminin ve kalsiyumun yeterli oranda alınmaması kemik erimesine neden olduğu için kemik erimesi tedavisi sırasında hastaya D vitamini ve kalsiyum bakımından zengin bir beslenme zinciri oluşturulur. Bu sayede kemiklerin kısa süre içerisinde güçlenmesi sağlanmaktadır. İlaç tedavisi yapılırken başarılı sonuçlar alınabilmesi için kesinlikle uygun bir beslenme şeklinin de benimsenmesi önemlidir. Östrojen hormonu nedeniyle bir erime söz konusuysa eğer dışarıdan östrojen hormonu yüklemesi yapılarak bu hastalığın tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Yorum yap