İyi Gelen Şeyler

Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl yapılır?

Meme kanseri 30 yıl önce 12-14 kadında görülüyorken günümüzde her 8 kadından 1’i hayatı boyunca meme kanseriyle karşı karşıya kalma riskini taşıyor. Bu kanser meme dokusundaki süt kanalını oluşturan ve süt yapıcı hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Meme kanseri kadınlarda görülen kanserlerin %33’ünü oluştururken tüm kanser hastalarının ise %20’sini tehdit ediyor.

Meme kanserinde erken teşhis için kendi kendine meme muayenesi önemli bir adımdır. Meme kanseri genel olarak kadınlarda görülse de erkeklerde de olabilecek bir kanser çeşididir. Düzenli kontrol yapılmadığı takdirde meme kanserinin ilk belirtileri maalesef ki gözden kaçırılabiliyor. Bu konuda daha bilinçli olmak ve hayatımızı riske atmamak için düzenli olarak kontrol yapılması gerekmektedir.

Meme kanseri, meme içinde küçük bir kitleyken erken müdahale edildiğinde %100’e yakın oranda başarı ile tedavi edilebilmektedir. Meme kanserini diğer kanserlerden ayıran bir başka özellik de “kanser tarama programları” içinde değerlendirilebilir oluşudur. Bu nedenle memesinden hiçbir şikayeti veya kitlesi olmayan kadınlar, “Tarama Yöntemlerini” önemsemelidir.

Kendi Kendine Meme Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Reglinin bittiği ilk hafta içerisinde kendi kendine meme muayenesi yapmak en doğru zamandır. Menopoza girenler, rahim veya yumurtalık ameliyatı olan kadınların ise belli aralıklarla ayda bir kez aynı günlere denk getirecek şekilde meme muayenesini yapmaları gerekmektedir.

Kendi Kendine Meme Muayenesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Meme başında çekinti, akıntı
 • Meme cildinde değişiklik
 • Meme içinde kitle varlığı
 • Koltuk altında kitle varlığı

Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl yapılır?

Kadınların düzenli aralıklarla memelerini kontrol etmeleri; meme kanserinin ilerlemeden fark edilebilmesi ve tedaviye başlangıcın ilk adımın hızlıca atılabilmesi için çok önemlidir. Kendi kendine meme muayenesi; ayna karşısında ayakta, yatarken ve duşta iken yapılabilir. Belin üstü tamamen çıkarılmış olarak, ayna karşısına geçilmelidir. Meme muayenesi 3 adımda gerçekleşebilir;

BENZER  İhmal Edilen Eller Yaşlanmaya Başlar! Doğru El Bakımı

1. Ayna Karşısında Muayene

 • İlk olarak kollarınızı yukarı doğru kaldırın
 • Her iki memenizin de görünümünde herhangi bir düzensizlik, meme ucunda yara, kabuklanma, çekilme, deri çekintisi veya çöküntüsü, olup olmadığını kontrol edin.
 • Daha sonra ellerinizi belinize yerleştirin ve kuvvetlice aşağı doğru bastırın. Aynı anda göğüs kaslarınızı iyice kasın. Bu sırada aynadan meme derinizde çekilme olup olmadığını kontrol edin.
 • Kontrolünüz sırasında memelerinizin birbirine eşit olmadığını görebilirsiniz. Bu, normal bir durumdur ve hastalık belirtisi olarak görülmemelidir.

2. Duş Yaparken Muayene

  • Öncelik duşta iken ayakta dik bir duruş pozisyonu alın.
  • Sol memenizi muayene ederken, sol elinizi de başınızın başınızın üzerinde tutun.
  • Sağ elinizle memeniz üzerinde yukarıdan aşağıya doğru ve aşağıdan yukarıya doğru bastırarak muayene edin.
  • Sağ elinizle sol memenizin dış tarafından meme başına doğru ışınsal veya daireler çizecek şekilde bastırarak muayene edin.
  • Aynı işlemleri sağ memeniz için sol elinizi kullanarak yapın.
  • Meme içinde fındık ya da ceviz büyüklüğünde farklı bir sertlik olması durumunda doktorunuza bildirin.

3. Sırtüstü Yatarken Muayene

 • Öncelikle sağ memenizi kontrol edecekseniz sağ omzunuzun altına bir yastık yerleştirin ve sağ elinizi başınızın arkasına koyun.
 • Sol elinizle sağ memenizi yukarıdan aşağıya doğru ve aşağıdan yukarıya doğru bastırarak muayene edin.
 • Sol elinizle sağ memenizin dış tarafından meme başına doğru ışınsal veya daireler çizecek şekilde bastırarak muayene edin.
 • Aynı işlemleri sağ memeniz için sol elinizi kullanarak yapın.
  Meme içinde fındık ya da ceviz büyüklüğünde farklı bir sertlik olması durumunda doktorunuza bildirin.

Son olarak bütün muayene çeşitlerinin sonunda her iki memenin, meme uçlarını nazikçe sıkın. Meme ucunda akıntı olup olmadığını kontrol edin. Eğer akıntı oluyorsa açık renkli mi kanlı mı olduğunu kontrol edin. Fark ettiğiniz herhangi bir şişliği, kalınlaşmayı veya akıntıyı doktorunuza mutlaka bildirin.

BENZER  Sağlıklı Beslenme Takıntısı: Ortoreksiya Nervoza

Not: Meme kanserinin erken evrede fark edilmesi ve teşhisi için düzenli doktor takibi çok önemlidir. Hiçbir şikayeti olmasa bile 40 yaşından sonra tüm kadınların doktora başvurarak muayene olması gerekmektedir. Ayrıca referans olması için 30’lu yaşlarda en az bir kez mamografi çektirilmelidir.

Yorum yap