İyi Gelen Şeyler

Kereviz ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışlık sebzelerimizden olan Kereviz ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır konulu yazımız ile cildinize sağlıklı bir görüntü kazandırabilirsiniz. Kereviz çok sağlıklı bir kış sebzesidir. Vücudumuza çok faydası vardır. Yemek olarak tüketildiği gibi kereviz sapı da çok faydalıdır.

Kereviz ile cilt bakımı, kerevizin cildimize faydaları, kereviz suyu ile cilt bakımı gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kereviz vücuda çok faydalı olan maydonozgiller sınıfındaki bir sebzedir. Yaprakları yeşil olan kerevizin de çok faydası vardır. Vitamin, mineral açısından zengin faydalı bir sebzedir. Kereviz bir kış sebzesidir. Kerevizin içindeki vitaminler C vitamini, D vitamini, A vitamini, B6 ve B12 vitaminlerdir. Ve bir diğer özelliği de antioksidan özelliğidir.

Kereviz kış sebzesidir. Şubat ayında başlar ve Nisan ayının sonuna kadar kerevizi bulabilirsiniz. Kerevizin zeytinyağlı yemeğini tüketmelisiniz. Ama diğer faydalarını da almak için kereviz sapının suyunu da düzenli olarak içmelisiniz.

Kerevizin sapının da cilt bakımında çok önemli bir yeri vardır. Kereviz çok sağlıklı bir besin olduğu için cildimize de çok faydalıdır. Kereviz K vitamini bakımında oldukça zengindir ayrıca içinde A, B-2, B-6 ve C vitamini bulunmaktadır. Folat, Potasyum, Magnezyum, Pantotenik asit ve lifler sayesinde de vücut ve cilt sağlığına da çok faydalı bir sebzedir.

Kerevizin içindeki A vitamini cildimizi gençleştirir ve yaşlanmasını yavaşlatır. Ve içinde cildimizin nemlenmesi ve beslenmesi için de E vitamini de bulunmaktadır. Omega-6 yağ asitleri de içerdiği için cilde esneklik kazandırır. Ve sivilce oluşumunun önüne geçmektedir. Cildimizin PH dengesini de korumaktadır. Yapısındaki antioksidan sayesinde cildi pürüzsüzleştirir. Parlaklık verir, akne oluşumunu önler ve cildi güzelleştirip beslemektedir.

Kereviz sapı kullanarak doğal yollar ile berrak ve pürüzsüz bir cildiniz olabilir. Kerevizin sapı en vitaminli olduğu kısımdır. Kereviz sapının suyu ile bir karışım hazırlayıp tüketirseniz kısa zaman içinde cildinizde faydasını göreceksiniz.

BENZER  Evde Saç Nasıl Boyanır?

Kereviz ile Cilt Bakımı yazımıza kerevizin bir diğer bölümü olan sapının faydaları ile devam ediyoruz. Kereviz sapı suyu ile cilt bakımı için gerekli malzemeler; 6 tane büyük kereviz sapı, 12 dal maydanoz, yarım limon suyudur. Yapmanız gereken tüm malzemeleri çırpıcıdan geçirmelisiniz. Posasını ayırın ve suyunu bir sürahiye aktarıp içebilirsiniz. Eğer su katılaşırsa içine su ilave edebilirsiniz. Ayda bir kere 3 günlük kür biçimde yapılmalı ve 3 gün arka arkaya sabahları aç karnına bir bardak içilmelidir.

Kereviz sebzesini pazardan, marketten, manavlardan alabilirsiniz. Kereviz suyu yapmak için kerevizin sapını katı meyve sıkacağı makinesinde sıkabilirsiniz. Her sabah yapmanız gereken 4-5 adet kereviz sapını sıkmak. Kahvaltıdan en az yarım saat öncesinde içmelisiniz.  Kahvaltıdan önceki yarım saat içinde de spor yapmanız sağlık açısından çok faydalı olacaktır. En az yarım saat yürüyüş ya da egzersiz yapmak çok önemlidir. Kahvaltı saatiniz gelene kadar güne zinde başlamış olursunuz. Bedeninizin esnemesini sağlayacak bir sabah yogası yapabilirsiniz.

Cildiniz yağlı ise doğal bir çözüm yolu olan kereviz suyunu deneyebilirsiniz. Kereviz suyunu her gün içebilirsiniz. Alternatif olarak kerevizi dilimler haline getirip suyun içinde kaynatabilirsiniz. Bu suyu buzdolabına koyup her gece tonik olarak cildinize sürebilirsiniz. Bu tonik ile cildinizi temizlerseniz cildinizin pH dengesi tekrar sağlanacaktır.

Kereviz Suyu Sivilce Ve Akne İzlerine İyi Gelmektedir

Sivilcelere iyi gelen maske için gerekli malzemeler kereviz, çay ağacı ve nane yağıdır. İlk olarak kerevizi bir suyu içinde kaynatınız. Bu malzemelerden birer ölçü kaynattığınız suyun içine ilave ediniz. Sonrasında cildinize uygulayabilirsiniz. Bir süre sonra cildinizi durulayabilirsiniz. Bunu haftada üç gün tekrarlayabilirsiniz. Bu uygulama ile sivilce ve akne izlerinden kurtulabilirsiniz.

Kerevizin içinde antioksidan ve A, E ve C vitaminleri olduğu için serbest radikallerin neden olduğu zararlara karşı koruma sağlamaktadır. A vitamini yaşlanmayı geciktirir. İçindeki E vitamini de cildimizin nem dengesini korumaktadır.

BENZER  Yüz Kırışıklıklarını Giderme Yöntemleri

Kerevizin içinde Omega-6 yağ asidi olduğu için cildimize parlaklık ve esneklik vermektedir. Ve kalsiyum, selenyum, fosfor, potasyum ve magnezyum gibi mineraller ile cildimizi beslemektedir.

Kerevizin bir özelliği de cildimizi nemlendirip beslemesidir. Akne ve sivilce sorunu olanlar insanlar çay ağacı ve nane yağının içine kereviz suyu karıştırıp cildine uygularlarsa olumlu sonuçlar alacaklardır.

Eğer yağlı bir cildiniz varsa her gün kereviz suyu içebilirsiniz. Kerevizi dilimleyip suyun içinde kaynatabilirsiniz. Soğuması için buzdolabında bekletip geceleri yatmadan önce cildinizi bu su ile silebilirsiniz. Bu tarifi uyguladığınızda cildinizin pH dengesi yeniden sağlanacaktır.

Ciltte beyaz lekeler ile kendini gösteren vitiligo hastalığı kereviz ile tedavi edilebilir. Kerevizin içindeki psoralenler ciltteki melanin üretimini arttırır. Vitiligodan kurtulmanıza yardımcı olur.

Proteinler kadar sebzeler de beslenmenizin bir parçası olmalıdır. Her sebzenin kendine göre bir faydası olduğunu unutmamalısınız. Doğal yollardan cilt bakımı ve güzellik için de kereviz sapı suyundan faydalanmayı unutmayın. Kereviz ile Cilt Bakımı yazımız ile sizlerde kendinize doğal bir cilt bakımı yapabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum yap