İyi Gelen Şeyler

Kıl Kökü İltihabı Belirtileri Tedavisi

Kıl kökü iltihabı adından da anlaşılacağı üzere vücutta çıkan kılların köklerinde iltihaplanmanın meydana gelmesidir. Tıp dünyasında folikülit şeklinde isimlendirilen kıl kökü iltihabı neden olur diye baktığımızda çeşitli mantar hastalıklarının bu soruna neden olduğunu ayrıca yanlış kullanılan antibiyotik ilaçların da kıl köklerinde iltihaplanmaların meydana gelmesine sebep olduğunu görmekteyiz.

Kıl kökü iltihabı deri üzerinde kılları olan her bireyde gözlemlenebilecek bir durumdur. Uzmanlar özellikle sıklıkla tıraş olan kişilerde kıl kökü iltihabının daha fazla gözlemlendiğini belirtmektedir. Eğer kıl köklerinizde iltihaplanmalar meydana geliyorsa eskisine oranla daha az tıraş olmaya özen gösterin. Bu sayede kıl kökü iltihabının yayılarak ciddi bir sorun haline gelmesini büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.

Kıl kökü iltihabı belirtileri

Kıl kökü iltihabı rahatsızlığı kendi içerisinde sınıflandırılmaktadır. Bundan dolayı meydana gelen iltihaplanmanın türüne göre ortaya çıkan belirtilerin de değiştiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar kıl kökü iltihabı kendi içerisinde çeşitli gruplara ayrılsa da tipik olarak ortaya çıkan belirtilerin büyük bölümü aynıdır. Bu yüzden sizlere bu sorun ortaya çıktığında yaygın bir şekilde gözlemlenen belirtiler hakkında bilgiler vereceğiz.

Kıl kökü iltihabının en yaygın olarak gözlemlenen belirtisi ortaya çıkan ağrılardır. Kıl köklerinde yer alan bakteriler kıl köklerine sürekli olarak saldırarak buralarda şişkinliklerin ve iltihap sıvısının oluşmasına neden olur. Bu da kişinin çekilmez ağrılar yaşaması anlamına gelmektedir. Özellikle kıl kökü iltihabı kafa derisinde meydana gelirse bu durum şiddetli ağrıların oluşmasına neden olacaktır. Enfeksiyonlu rahatsızlıkların neredeyse tamamında olduğu gibi kıl kökü iltihaplanmasında da deri üzerinde kızarmalar ve kaşıntılar meydana gelir. Oluşan tatlı kaşıntılar eğer sürekli olarak kaşınırsa bu durum deri üzerinde noktalar şeklinde kızarmaların meydana gelmesine neden olacaktır. Oluşan kızarıklıklar ve kaşıntı sadece belirli bir bölgeyi etkisi altına alabileceği gibi cildin tamamına da kısa süre içerisinde yayılabilir.

BENZER  Öfke Kontrol Bozukluğu Nedir?

Kıl köklerinde oluşan iltihaplar bir süre sonra derinin derinliklerine inerek kana karışabilir. Kıl köklerinde meydana gelen iltihap kana karıştığı zaman kişinin ateşinde yükselme olur. Ateş yükselmesi de beraberinde aşırı halsizliği getirir. Eğer kıl kökü iltihabı yaşıyorsanız ve birdenbire vücudunuzda bitkinlik oluştuysa bu durum kesinlikle iltihabın kana karışmasından kaynaklanıyordur. Yukarıda sizlere kıl kökü iltihabının kıl köklerinde sıvı birikmesine neden olduğunu belirtmiştik. Bu durum vücudun çeşitli yerlerinde ödemlerin meydana gelmesine neden olabilir. Ödem oluştuğunu cilt üzerindeki şişkinlikleri kontrol ederek kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Kıl kökü iltihabı bazı kişiler tarafından önemsenmediği için tedavi süreci gecikebiliyor. Tedavi süreci gecikirse kıl köklerinde oluşan iltihap kıl köklerinin yanmasına ve kalıcı kellik gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kıl kökü iltihabı neden olur?

Kıl kökü iltihabı yaşayan kişiler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda bu sağlık probleminin cilt üzerinde meydana gelen tahrişler den dolayı ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Kişinin sıklıkla tıraş olması, aşırı derecede terlemesi, vücudu saran dar kıyafetlerin giyilmesi gibi durumlar kıl kökü iltihabının oluşmasında etkilidir. Kıl kökü iltihabı neden olur sorusunu uzmanlara sorduğumuzda elbette aldığımız cevaplar bunlarla sınırlı değildir. Ciltte meydana gelen mantar ve egzamalar, ciltte yer alan açık yaralar, aşırı kimyasal barındıran elbiselerin giyilmesi, steroid içeren ilaç ve kremleri kullanılması, cilt üzerinde yer alan çizik ve kesikler aynı şekilde kıl kökü iltihabı yaşanmasına neden olabilen etmenler arasında yer almaktadır. Saçları ve vücudundaki kılları kalın ol olan kişiler, vücudunda yer alan kılları kıvırcık olan kişiler, fazla kilolu olanlar, antibiyotik tedavisi görenler, şeker hastaları ve lösemi hastaları kıl kökü iltihaplanmasının en çok görüldüğü kişiler arasında yer almaktadır.

Kıl kökü iltihabı tedavisi

Kıl kökü iltihabı meydana gelen iltihaplanmanın türüne göre farklı şekillerde tedavi edilmektedir. Özellikle iltihaplanma sürekli olarak tekrarlıyorsa bu durumdan kurtulmanın tek çözümü vücuttaki tüm kılların alınmasıdır. Yapılan lazer epilasyon sayesinde veya etkisi yüksek olan tüy dökücü kremlerin kullanılması ile vücutta yer alan kılların tamamından kurtulabilir ve bu sayede kıl kökü iltihabı tedavisi gerçekleştirilir. Tabii ki bu durum sürekli olarak tekrarlayan kıl kökü iltihabı vakalarında uygulanmaktadır çünkü vücudumuzda yer alan kıllardan kurtulmak farklı sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilir. Yani kıllar bizlere aslında sağlık konusunda çeşitli faydalar sağlamaktadır. Bu faydaları yok etmemek için kılları tamamen aldırmak en son çare olarak kabul edilir.

BENZER  Hamarat Hanım Hastalığı Nedir? El Uyuşmalarına Dikkat

Kıl kökü iltihabı yaşama durumunuz varsa veya bu rahatsızlıkla yeni karşılaştıysanız, özellikle temizlik kurallarına uymaya özen gösterin. Cildinizin ve özellikle ellerinizin aşırı derecede temiz olmasına dikkat edin. Gün içerisinde cildinizi ve ellerinizi zaman zaman yıkayarak gerekli hijyeni sağlamanız mümkündür. Bu dikkat edeceğiniz şey tedavi sürecinin kısa olmasını sağlayacaktır. Cilde uygulanan antiseptik sıvılar oluşan kıl kökü iltihabının daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar. Bu yüzden kıl kökü iltihabı tedavisi sırasında uzmanlar genellikle antiseptik özelliği olan sıvıları hastalarına reçete etmektedir. Kıl kökü iltihaplanmasında meydana gelen enfeksiyonların yoğunluğu fazlaysa reçete edilen antibiyotik kremler sayesinde oluşan iltihaplanmaların ortadan kaldırılması da mümkündür. Bu durumu yaşıyorsanız ve sorunun daha da ilerlemesini istemiyorsanız dar kıyafetler yerine bol kesim kıyafetleri tercih etmeye çalışın.

Bakteri kaynaklı olarak ortaya çıkan kıl kökü iltihaplanmalarında hastalığın tedavisi antibiyotik ilaçlarla gerçekleştirilir. Vaka eğer başlangıç dönemindeyse antibiyotik etkisi olan kremler kullanılır ancak vakanın durumu ilerlemişse antibiyotik hapların kullanılması gerekmektedir. Kıl kökü iltihabı bulaşıcı mıdır derseniz iltihaplanma kaynaklı olan tüm hastalıklar bulaşıcı olduğu için bu rahatsızlık da bulaşıcıdır diyebiliriz. Bu yüzden ilgili vakaları yaşayan kişilerin kıyafetlerini ve özel eşyalarını kullanmamaya özen gösterin.

1 yorum

  • Hocam bende kasik bölgesi,göbek yani vücudumun her yerinde çıkıyor ,Doktora gittim krem kullandım geçmedi.Ne yapmalıyım artık hayatımi olumsuz şekilde etkiliyor