İyi Gelen Şeyler

Kilo Aldıran Yiyecekler

Kilo almak birçok insanın sıkıntısı olsa da kilo alamamak da yaşanan sağlık sıkıntıları arasında bulunur. Kilo aldıran yiyecekler listesi sayesinde olması gereken kilonun altında olan kişiler kilo aldıran ilaçlar gibi kimyasallara gereksinim duymadan kısa süre içerisinde ideal kilolarına kavuşabilirler. Kilo almanın yolları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda kilo almak istiyorum diyen kişilerin dertlerine derman olacak nitelikte birçok besin keşfedilmiştir. Sadece beslenme zincirinizde yer alan besinlerde köklü değişikliğe giderek nasıl zayıflayabiliyorsanız aynı şekilde kilo almanızda mümkündür.

Elbette daha fazla yemek yiyerek kilo almak mümkündür ancak önemli olan şey sağlıklı bir şekilde kilo alabilmektir. Bu yüzden kilo aldıran yiyecekler listesinde yer alan besinler uzman bir kişi tarafından beslenme zinciri oluşturularak tüketilmelidir. Yani sadece makalemize bağımlı kalarak bu besinleri tüketmeniz sağlıksız bir şekilde kilo almanıza neden olabilir. Kilo almak isteyen kişiler öncelikli olarak gün içerisinde ne kadar kalori harcadıklarını hesaplamalıdır. Harcanan kalori değeri belirlendikten sonra bu kalorinin üzerinde kaloriye sahip olan besinleri gün içerisinde tüketerek şişmanlayabilirsiniz. Bu konuda kalori değeri yüksek olup sağlığı olumsuz etkilemeyen besinlere yer verdik. Sizler her ihtimale karşı bir beslenme uzmanından destek almaya çalışın.

Olmanız gereken kilodan daha fazla ya da daha az olup olmadığınızı belirlemek adına ideal kilonuzun ne olduğunu hesaplamalısınız. İdeal kilo kişinin boyu ve kilosu referans alınarak hesaplanır. Boyunuzun uzunluğundan 10 çıkararak ideal kilonuzu hesaplayabilirsiniz. Örneğin 1.80 boyunda olan bir kişinin idea kilosu 70’tir. Aynı şekilde 1.70 boyunda olan bir kişinin de ideal kilosu 60’tır. Bu değerin altına düşmek aşırı derecede zayıf olmanız anlamına geleceğinden dolayı ortalama olarak bu değerlere yakın bir kiloda olmanız sağlıklı yaşam açısından önemlidir. Halk arasında her ne kadar aşısı derecede zayıf olan kişiler sağlıklı olarak nitelendirilse de uzmanlar fazla zayıf olmanın bağışıklık sisteminin çökmesine neden olduğunu ve bu yüzden aşırı derecede zayıf olan kişilerin çeşitli hastalıklar ile daha fazla mücadele etmek zorunda kaldığını belirtiyor.

BENZER  Rokanın Faydaları

Kilo aldıran yiyecekler listesinde yer alan yiyecekleri tüketmesine rağmen kilo alamayan kişiler de bulunmaktadır. Bu durumun en büyük neden metabolizma hızının aşırı derecede yüksek olmasıdır. Eğer sizler de bu tarz kişilerden birisiyseniz gün içerisinde daha az hareket etmeye çalışın. Bu sayede metabolizma hızınızı yavaşlatıp kilo alabilirsiniz. Ayrıca bazı kişiler genetik nedenlerden dolayı şişmanlayamamaktadır. Bu tip durumlar için yapacak maalesef bir şey yoktur çünkü zayıflık sizlerin kalıtımsal mirasınızdır.

Kilo aldıran besinler

Kalori değeri yüksek olan her besin kilo alma konusunda etkilidir ancak makalemizin başında da belirttiğimiz gibi önemli olan şey sağlıklı bir şekilde kilo alabilmektir. Kilo aldıran yiyecekler tüketilirken uzmanlardan destek alınması gerekmektedir çünkü kilo aldıran yiyecekler listesi yaş aralığı hesap edilmeyerek oluşturuldu ve listede yer alan besinler bazı yaş gruplarına zararlı olabilir. Bu yüzden bir uzmana metabolik inceleme yaptırdıktan sonra doktorunuzun vermiş olduğu bilgiler ışığında bu besinleri tüketmeye çalışın.

Tatlılar: Şeker oranının yüksek olmasından dolayı tatlılar kilo alma konusunda çok etkilidir ancak bazı tatlılar sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden uzmanlar şerbetli ya da hazır olarak satışa sunuşmuş pastalar yerine siyah çikolatayı önermektedir. Siyah yani bitter çikolata kalori değeri yüksek olduğu gibi kalp sağlığına da desteği bulunan bir tatlı türüdür. Bitter çikolata tüketerek kalp sağlığınızı koruyabileceğiniz gibi kilo almayı da bu besin sayesinde başarabilirsiniz.

Hayvansal yağlar: Kalori değeri yüksek olduğundan dolayı hayvansal yağ içeren besinler kilo alma konusunda etkilidir. Hayvansal yağlar kolesterol değerlerinin artmasına neden olduğundan dolayı çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden hayvansal yağ içeren besinlerin aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekmektedir. Kolesterol değerlerinin yükselmesi yaşı ilerlemiş olan kişilerde kötü durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden özellikle yaşı ilerlemiş olan kişiler hayvansal yağ içeren besinleri tüketirken dikkatli olmalıdır.

BENZER  Kıymalı Kabak Yemeği Kaç Kalori?

Kuruyemişler: Kalori değeri yüksek diğer bir besin türü de şüphesiz kuruyemişlerdir. Fındık, fıstık, ceviz ve badem sağlık açısından da çok sayıda faydası olan kalori değeri yüksek olan besin türleridir. Fazla tüketilmesi aşırı kilo alımına neden olacağından dolayı kesinlikle bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. Kuruyemişler içerisinde yüksek oranda yağ bulundurur. Bu yağ zaman içerisinde vücutta birikerek kilo alımını sağlamaktadır.

Bitkisel yağlar: Bitkisel yağlar kalori değeri yüksek olup hayvansal yağlara oranla daha sağlıklıdır. Zeytin, fıstık, palmiye, soya ve ayçiçeği yağı en çok tüketilen bitkisel yağlar sınıfında yer alır. Fazla tüketilmesi vücutta yağ birikimin neden olduğu gibi birçok iç organın zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden bitkisel yağlar da diğer yağ türlerinde olduğu gibi bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. Yağları bir seferde tüketmek yerine günlere bölerek tüketmeniz sağlığınız açısından önemlidir.

Peynir: Süt ürünleri içerisinde yer alan peynir birçok süt ürününe oranla yağ oranı yüksek bir besindir ve aynı şekilde kalorisi yüksektir. Tabi ki yağdan arındırılmış olan peynirler de bulunmaktadır ancak bu tarz peynirlerin kalorisi düşük olduğundan dolayı kilo almanıza pek yardımcı olmayabilir. Bu yüzden sıfır yağlı peynirler yerine tam yağlı peynirleri aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketin. Bu sayede harcamış olduğunuz kaloriden daha fazla kaloriyi alarak kilo alabilirsiniz.

Makarna: Yapılışı pratik olduğu kadar kilo aldırmasıyla da meşhur olan makarna şişmanlamak isteyenlerin en çok tercih etmiş olduğu besin türüdür. Damak tadımıza uygun bir tadının olması kilo almak için makarnanın ideal bir besin türü olmasını sağlamaktadır. Makarnalar tek başına sağlıklı olmadığından ötürü üzerlerine çeşitli bitkisel soslar yapılarak tüketilmelidir. Bu sayede vücudun gereksinim duymuş olduğu vitaminler ve mineraller de alınabilir.

BENZER  Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Kilo alma tavsiyeleri

Kilo alma metabolizma hızıyla yakından ilgilidir. Gün içerisinde 3 öğün yemek yemesine rağmen şişmanlayamayan kişilerin büyük ihtimalle metabolizma hızları aşırı derecede yüksektir. Bu nedenlerden dolayı kilo alamayan kişiler ara öğünler oluşturarak yaktıklarından daha çok kaloriyi alabilirler. Örneğin sabah yemeği ile öğlen yemeği arasında ya da öğlen yemeği ile akşam yemeği arasında kalori değeri yüksek olan araş atıştırmalıkları tüketerek kalori alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu kaloriler de doğal olarak sizlere kilo şeklinde geri dönecektir.

Kilo almak için çok fazla yemek yemeniz ideal kilonuza ulaştıktan sonra obezite ile mücadele etmenize neden olabilir. Bu yüzden ideal kilosuna ulaşan kişiler kesinlikle bu kiloya ulaştıktan sonra yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelidir. Yoksa fazla kilolar ile mücadele eden bir kişi haline gelebilirsiniz. Emin olun şişmanlık zayıflık kadar ciddi bir problemdir.

Bireysel olarak metabolik faaliyetlerinizin nasıl olduğunu saptamanız pek mümkün olmadığından dolayı kesinlikle bir uzman eşliğinde kilo almak için diyet listesi oluşturun. Bireysel bir şekilde liste hazırlamanız hatalara düşmenize neden olabilir. Bu hatalar zayıflayamamanıza neden olabileceği gibi aşırı derecede şişmanlamanıza da neden olabilmektedir.

Yorum yap