İyi Gelen Şeyler

Kınanın Saça Bilinmeyen Faydaları

Kına Nedir

Kınanın saç için bilinmeyen faydalarını bu yazımızda ele alacağım. Kına, örf ve adetlere uygun olarak, evlenecek kişilerin eline, saçına sürülen toza denir. Kına ağacından elde edilir. Arap geleneğidir. Türk toplumunda kına geceleri düzenlenir, yüksek yüksek tepelere evler kurulması ağlamaklı olarak söylenir. Burada yuvadan uçacak bir kuş betimlemesi vardır. Edebiyatı bırakalım da, kınanın saça olan faydalarına ve bazı kesimler için neden kullanıldığına bakalım.

Öncelikle saçlarını boyatmak istemeyenlerin, köyde yaşayanların doğal tercihidir kına. Kimyasallardan uzak durmak isteyenler, zehirsiz ev tercihinde ısrarcı olanlar kına kullanır. Saç ve derisi için oldukça faydaları olan kınanın dökülen saçlara faydalarından bahsedelim.

Eğer sizin de dökülen, kırılan, kaşınan bir saç deriniz varsa mutlaka kına denemelisiniz. Parlaklık verdiği gibi hacimde kazandırır. Saç derisinin hava alamaması ve sebum üretmesi sonucu yağlanma, dökülme ve kepeklenme sorunları olur. Kınanın bir diğer özelliği de bu sorunların üstesinden gelmektir.

Kınanın yanı sıra bıttım sabunu kullanarak kepeklerden kurtulabilirsiniz. Seboreik dermatit kepek şampuanı ile kepeklerden kalıcı kurtulabilirsiniz. Bunlar birer cilt hastalığıdır. Yazımın arasına iliştirmem, daha önce bu konulara açıklık getirmemden dolayıdır. Mutlaka bu tür sorunu olanlar tavsiyemize kulak vermelidir.

Koparak Dökülmelere Karşı Kına

Hızlı bir etkileşim istiyorsanız bu tarifimiz size göredir.

Malzemeler:

  1. Bir yemek kaşığı kadar hardal yağı
  2. Bir çay kaşığı limon suyu (taze)
  3. Bir çay kaşığı yoğurt (tercihen ev yoğurdu)

Bu karışımı iyice saç derisine yedirin ve 30 dakika sonra durulayın.

Hacimsiz ve Kuru Saçlara Kına

Malzemeler:

  1. Bir demlik çay (Akşam içtiğiniz çaydanlık çayının demini atmayın. Bir miktar kınayı bu demin içine atın)
  2. Bir adet yumurta
BENZER  Muz Kabuklarını Çöpe Atıyorsanız Hemen Durun!

Sabah elde edilen demlik suyuna bir yumurtayı kırın ve iyice karıştırın. Bu arada demlik suyunun suyunu süzdükten sonra yumurtayı kıracaksınız. Çay deminin faydaları oldukça fazladır. Ayak kokusunu bile giderir. Bunu da konu dışı ek bilgi olarak vereyim. İlerleyen zamanlarda makalesini yazacağım. Şimdi bu karışımı saça ve saç derisine güzelce uygulayın. Ortalama bir saat bekledikten sonra durulayabilirsiniz.

Kepeğe Karşı Kına Maskesi

Malzemeler:

  1. Çemen otu
  2. Kına

İki malzemeyi temin ettikten sonra çemen otunu akşamdan suya katın. Ortalama bir yemek kaşığı çemen otunu bir bardak suya katmanız yeterlidir. Sabah ise bir tatlı kaşığı kınayı içine katıp karıştırın. Bu karışımı saç derisine uygulayacaksınız. Bir saat bekledikten sonra durulamaya geçebilirsiniz.

Kınanın Saça Uygulanması

Bu işlem için dikkatli olmalısınız. Kına boya gibi değil, daha uzun sürede saçtan ayrılır. Rengi değiştirir. Kısacası saça kına uygulayacak kişiler, emin olduktan sonra uygulamalıdır. Geri dönüşleriniz bizim için önemlidir, yorum yazmayı unutmayın.

Yorum yap