İyi Gelen Şeyler

Kırığa İyi Gelen Besinler

Kemik kırılmasına iyi gelen yiyecekler sayesinde insanların sadece beslenme zincirine yeni besinleri eklemesi kemik kırıklarının daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlamaktadır. Kemik kırıkları alınan çeşitli darbeler sonucunda ya da çeşitli nedenlerden ötürü kemik yapısının formunu kaybetmesi durumu olarak tanımlanır. Meydana gelen kırıklar bölgesel hareketin güçleşmesine neden olduğu gibi şiddetli ağrıların oluşmasına neden olduğundan ötürü acı verici bir durumdur. Acının dindirilmesi elbette çeşitli ilaçlar ile mümkündür ancak kemiğin ev ortamında tekrardan eski halini almasını sağlamak mümkün olmadığından dolayı kesinlikle doktora gidilmesi gerekmektedir. Yaşı genç olan kişilerde kemik yapısı bozulduğu zaman yani kemik kırığı meydana geldiği zaman oluşan bu kırıklar daha kısa bir süre içerisinde kaynar ancak yaş ilerlediğinde meydana gelen kırıkların uzun süre boyunca iyileşmediği bilinmektedir. Bu yüzden iyileşme sürecini hızlandırmak için kırığa iyi gelen besinler tüketilmelidir. Bu makalemizde sizlere özellikle meydana gelen kırıkları kısa süre içerisinde iyileşmeyen kişiler için kırık iyileştirmeyi hızlandırıcı yönde etkisi olan besinler hakkında bilgiler vereceğiz.

Meydana gelen kırıkların kısa süre içerisinde iyileşmesi için içerisinde bol miktarda mineral ve vitamin olan, magnezyum ve kalsiyum değerleri yüksek olan besinler tüketilmelidir. Beslenme zincirinize özellikle kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olan besinleri ekleyecek olursanız kemik kırıklarınız daha kısa süre içerisinde iyileşecektir çünkü bu minerallerin kırıkların iyileşmesini hızlandırıcı yönde etkisi bulunmaktadır. Gelin hep birlikte magnezyum ve kalsiyum oranı yüksek olan besinler nelermiş birlikte öğrenelim.

Kırığa ne iyi gelir?

Kırık bir kemiğin tekrardan kaynayıp eski halini alması çeşitli aşamalardan geçmektedir. Özellikle kemiğin kaynaması için doğru bir tedavi yönteminin seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca kaynamaya engel olabilecek nitelikteki tüm kusurlar ortadan kaldırılmalıdır. Bu kusurlar ortadan kaldırılmayacak olursa kemik kaynaması ya hiç gerçekleşmez ya da aşırı geç zamanda gerçekleşir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kırılan kemiğin kaynama süresi kişinin yaşına ve kemiğin yer aldığı bölgeye göre değişir. Genç kişilerde kemikler daha kısa süre içerisinde kaynarken yaşlı kişilerde kemik kırıklarının daha uzun süre sonra kaynadıkları biliniyor. Bu yüzden kemik kırığı problemi olan kişilerin öncelikli olarak sabırlı olması gerekmektedir. Doktorunuzun size uygulamış olduğu tedaviye paralel olarak kemik kırığına iyi gelen yiyecekler tüketilirse probleminiz daha kısa süre içerisinde ortadan kalkar.

BENZER  Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler

Süt ürünleri: yoğurt, süt ve peynir gibi ürünler içerisinde en fazla kalsiyum bulunduran besinlerdir. Kemiklerin güçlenmesinde ve kırıkların iyileşmesi içinde kalsiyum ihtiyacı en üst noktalara ulaşır. Bu yüzden süt ürünleri tüketilerek kemiklerin daha kısa süre içerisinde kaynaması sağlanabilir. Süt ürünlerine ek olarak d vitamini bakımından zengin olan besinler beslenme zincirine eklenirse bu durum kemiklerin daha kısa süre içerisinde kaynamasını sağlayacaktır.

Sardalye: d vitamini bakımından dünyanın en zengin besin türü olan sardalye aşırı derecede küçük balık türü olmasına rağmen d vitamini bakımından şaşırtıcı derecede zengindir. Süt ürünleri ile yeterli oranda kalsiyum alan kişiler ayrıca beslenme zincirlerine sardalye gibi d vitamini bakımından zengin olan besinleri ekleyecek olursak bu durum kemik kırıklarının daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayacaktır. Ayrıca somon balığı gibi balık türleri de d vitamini bakımından zengindir. Beslenme zincirinize somon balığını da ekleyerek d vitaminini alabilirsiniz.

Yumurta: yüksek oranda d vitamini içerdiği gibi yumurtanın ayrıca protein bakımından zengin olduğu ve bu sayede kas sistemini güçlendirerek kırılan kemiklerin daha ağrısız bir şekilde iyileşmesini sağladığı bilinmektedir. Uzmanlar özellikle kahvaltılarda tüketilen yumurtanın kemik kırıklarını daha hızlı bir şekilde iyileştirdiğini tespit etmiştir. Bu yüzden kemik kırıklarını iyileştirmek adına yumurta tüketecek olan kişilerin özellikle kahvaltılarda yumurta tüketmesi daha yerinde bir karar olacaktır.

Kuru incir: kalsiyum değeri yeterince yüksek olan kuru incir kemik kırıklarını iyileştirme konusunda en eski zamanlardan beri kullanılan bir yiyecek türüdür. Gün içerisinde yaklaşık olarak 10 tane kuru incir tüketecek olursanız günlük olan kalsiyum ihtiyacınızın yaklaşık olarak yüzde 25’lik kısmını karşılamış olursunuz. Süt ürünlerine ilave olarak kuru incir tüketilmesi bu etkisi sayesinde gereksinim duyulan kalsiyum miktarının kolay bir şekilde alınmasına yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde kabuklu kuruyemişlerin de kalsiyum bakımından zengin oldukları bilindiğinden dolayı kuru incire ek olarak kabuklu yiyecekler de tüketilebilir.

BENZER  Akşamdan Kalma Hali İçin Çözümler

KELLE paça çor

kelle paça çorbası iyi gelir

Kemik kırığı tedavisinde önemli olan bir diğer husus da kemiklerin doğru bir şekilde kaynamasıdır. Eğer kemikler doğru bir şekilde kaynamazsa bu durum kırığın meydana geldiği bölgede şişliklerin meydana gelmesine, kişinin uzvunu hareket ettirme konusunda zorlanmasına ya da hiç hareket ettirememesine neden olabilir. Ayrıca yanlış kaynayan kemiklerin şiddetli ağrıların oluşmasına da neden olduğu bilinmektedir. Bu tip yanlış kaynamalarda kemiğin tekrardan kırılıp doğru kaynamasının sağlanmaya çalışıldığı biliniyor. Kemiği tekrardan kırmak acı verici bir durum olduğundan dolayı insanların kesinlikle ortopedi konusunda uzman kişilerden destek alması gerekmektedir. Özellikle kırığı sadece ev ortamında tedavi etmeye uğraşan kişiler de yanlış kaynamaların sıklıkla meydana geldiği biliniyor. Bu yüzden her ne olursa olsun uzman bir kişiden destek almanız mantıklı olacaktır.

Yorum yap