İyi Gelen Şeyler

Kıyafetlerinizin/Eşyalarınızın Ömrünü Uzatacak Pratik Bilgiler

Ayakkabı çamaşır makinesine atılır mı gibi birçok soru akıllarda yerini alıyor. Bu ve benzeri sorularınızı düşünüp, sizlere bugün doğal yöntemler kullanarak elinizdeki bütün ürünlerin ömrünü uzatmayı anlatıyoruz. Hemen herkesin işine yarayacak bu yöntemleri aklınızdan çıkarmamanız tavsiyemizdir.

 1. Bayanların en sevdiği ayakkabı modeli olan Rugan (parlak ayakkabı), listemizin başında geliyor. Bu ayakkabıyı evlerinizden hiç eksik etmediğiniz cam sil ile parlatabilirsiniz.
 2. Özellikle erkeklerin hiç bitmeyecek modası olan deri ayakkabıyı ise diş fırçası yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler, sirke ve diş fırçasıdır. Sirkeli fırça ile deri ayakkabınızdaki bütün lekeleri temizleyebilirsiniz.
 3. Bayanlar ise deri ayakkabılarında çok az nemlendirici krem ve bez ile ayakkabısını parlatabilir. Buda bir başka yöntemdir. Tabii erkeklerde faydalanabilir.
 4. Ayakkabınızın bir bölümü süet ise orayı temizlemede törpü kullanabilirsiniz. Bu şekilde eskisinden daha iyi olacağı aşikardır.
 5. Spor kıyafetlerinizi yıkarken makinenizde çok daha az deterjan kullanın. Bu şekilde elastiklik özelliği kaybolmamış olur. Özellikle yumuşatıcı kullanmamanız faydanıza olacaktır.
 6. Gözlüklerinizin vidalarının gevşemesini istemiyorsanız, şeffaf ojenizi o bölgeye kullanın.
 7. Gömlek düğmelerinizi de yukarda ki yöntemi uygulayabilirsiniz.
 8. Tayt ve çoraplarınız esnekliğini kaybetmişse buz dolabı poşetine katıp buzluğa atın. Bir gün bekledikten sonra çıkartabilirsiniz. Değişimi anlayacaksınız.
 9. Sütyeni kesinlikle tersten giymeyiniz. Tersten giyilen sütyen bir süre sonra bollaşacaktır. Doğru olan; önden giyip kopçasını takmaktır/taktırmaktır.
 10. Buz dolabı mucizesi gitmedi! Yukarda söylediğimiz yöntemi kazaklarınız içinde yapabilirsiniz. Tabii tek ayrıntı kazaklar en çok 5 saat kalmalıdır.
 11. En önemli konulardan birisi kot pantolon, kot üreticileri sık sık yıkanan kotlardan şikayetçi. Kot pantolonlarınızı sık sık yıkamamalısınız. Bunların temizliği farklıdır. En çok uygulanan yöntem; Plastik bir çanta içersinde bir gün boyunca buzlukta bekletmektir. Fırça ile önce yüzeyini temizleyip sonra buzluğa atın. Normal şartlarda en az altı ayda bir yıkanabilir.
 12. Saç fön makinesi ile hızlı ütü yapabilirsiniz. Ütüleyeceğiniz bölgeyi hafif ıslatarak fön çekebilirsiniz. Bu yöntem acil durumlarda oldukça etkilidir.
 13. Kıyafetlerinizin ilk günkü gibi durmasını istiyorsanız mutlaka dolabınızda asmalısınız.
 14. Eğer kıyafetleriniz küçük ise mutlaka askınızda küçük olmalıdır. Her askı her kıyafet için uygun değildir.
 15. Askı yönteminde örgü kazaklar hariçtir. Onları direkt koldan asmak yerine katlama yöntemi ile asmalısınız.
 16. Özellikle ayakkabısı kokanlar akşamları içine karbonat koyabilirler. Böylece kokuyu çekerek ayakkabınızın kokusunu alacaktır. Karbonat ile ilgili çok güzel bir yazımız var:
 17. Kıyafetlerinizin rengi atacak diye çekiniyorsanız onları ters yüz yapın. Böylece bu risk daha az olacaktır.
 18. Kıyafetlerinizin renk atmasını engelleyecek yöntemde vardır. Buda makinenin içersine bir tutam tuz atmaktır.
BENZER  Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

Bu pratik bilgiler ile doğru bildiğiniz yanlışları aklınızdan çıkartın. Bu bilgiler bir gün mutlaka lazım olacaktır. Herkese bol şans.

Yorum yap