İyi Gelen Şeyler

Kıymalı Kabak Yemeği Kaç Kalori?

Yaz mevsiminde en çok tüketilen bitkisel gıdalar arasında kabak yer almaktadır. İnsanlar kabağı en çok kıyma ile bir araya getirerek tükettiğinden ötürü sağlığına özen gösteren birçok kişi kıymalı kabak yemeği kaç kalori sorusuna yanıt arıyor. Sağlıklı yaşama destek olmak adına sizlere 1 porsiyon kıymalı kabak yemeğinin ortalama olarak kalorisinin ne kadar olduğunu anlatacağız.

Leziz ve sıhhatli yiyeceklerden birisi olan kıymalı kabak yemeğinin ihtiva ettiği kalori seviyesini ve kıymalı kabak yemeği içerisinde kullanılan materyallerin ihtiva ettiği kalorileri makalemiz içerisinde bulabilirsiniz. Bu makalemizde kıymalı kabak yemeğini ele almamızın en büyük nedeni yaz mevsiminde olmamızdan dolayı en çok yapılan yemekler arasında kıymalı kabak yemeğinin yer almasıdır. Sizler de bu yemeği severek tüketiyorsanız bu yemeği yediğiniz zaman kaç kalori alıyorsunuz gelin öğrenelim.

Kıymalı kabak yemeğinin kalorisinin ne kadar olduğuna geçmeden evvel ortalama olarak 4 kişi için hazırlanan kabak yemeği içerisinde hangi malzemelerin yer aldığından ve bu malzemelerin kalori değerlerinin ne olduğundan bahsetmek istiyoruz.

Ortalama büyüklükte bir kabak ortalama olarak 300 gramdır. 1 tane kabak ortalama olarak 55 kalori ihtiva eder. Kıymalı kabak yemeğinde 4 tane kabak kullanıldığından dolayı yemek içerisinde yer alan kabakların toplam kalori değeri 220’dir.

Yemek içerisinde kullanılan yağsız kıymanın yaklaşık olarak 100 gramı içerisinde 182 kalori yer almaktadır. Kıymalı kabak yemeğinde ortalama 150 gr kıyma tüketilir. 150 gr dana kıyma ortalama 270 kalori ihtiva eder.

Kıymalı kabak yemeği içerisinde 1 çorba kaşığı kadar ayçiçeği yağı kullanılmaktadır ve 1 çorba kaşı yapın ortalama kalorisi 125’tir. Yemek içerisinde 3 yemek kaşığı çiçek yağı kullanıldığından dolayı yemek içerisinde yer alan yağın toplam kalorisinin 375 olduğunu söyleyebiliriz.

Yemek içerisinde kullanılan 1 tane kuru soğanın kalori değeri 80’dir. Yemek içerisinde daha az soğan kullanarak kalori değerinin düşmesini sağlayabilirsiniz ancak böyle bir şey yapacak olursanız lezzetten ödün vermeniz gerekmektedir. Yemek içerisinde 1 domateste kullanılır ve bu domatesin ortalama kalorisi 15’tir. Yemeğe renk ve lezzet vermesi adına 100 gr biber salçası kullanılır ve bu biber salçasının kalori değeri 100’dür.

BENZER  Zeytinin Faydaları, Kalorisi ve Besin Değeri

Kıymalı kabak yemeğini 4 kişilik olarak değerlendirdiğimizde yemeğin ortalama olarak kalorisi üç aşağı beş yukarı 1000 civarında olacaktır. Bir kişinin tüketeceği porsiyon ise buradan yola çıkarak 250 kalori olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıymalı kabak yemeği en hafif yemekler arasında yer almaktadır. Bu nedenden dolayı rejim yapan kişiler bu yemeği korkmadan beslenme zincirlerine ekleyebilirler.

Yorum yap