İyi Gelen Şeyler

Kükürtlü Sabunun Faydaları Nasıl Kullanılır?

Doğada yer alan bitkiler kullanılarak yapılan çok sayıda şifa verici sabun türü vardır. Kükürtlü sabun da özellikle saç ve cilt ile alakalı çeşitli sağlık sorunlarını ortadan kaldırmasıyla bilinir. Doğal sabunlar bitkilerin yağından imal edilir. İçerisine katkı maddesi katılmadığından dolayı kükürtlü sabun gibi sabunlar doğal sabunlar arasında yer alır.

Kükürtlü sabun nasıl kullanılır konusundan önce kesinlikle kükürtlü sabunun faydaları bilinmelidir. Bu sabunu incelediğimiz ve kullanıcı yorumlarına baktığımızda, kükürtlü sabunun faydaları arasında sivilceleri kurutması baş sırada yer alıyor. Var olan sivilceleri kuruttuğu gibi yeni sivilcelerin oluşmasını da engellemektedir. Bu etkisinden dolayı bebeksi cilde sahip olmak isteyen kişiler için kükürtlü sabun ideal bir cilt temizleyici görevi görür.

Kükürtlü sabunun faydaları elbette bunlarla sınırlı değildir. İçerisinde katkı maddesi olmadığından dolayı doğal antiseptik özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesince cilt üzerinde yer alan mikropları yok eder ve cildin yağ düzeyini dengeler.

Kükürtlü Sabununun Cilde Faydaları

Kükürtlü sabunun cilde faydaları

Kükürtlü sabunun en çok cilde faydalı olduğu bilinmektedir. Cilt ile alakalı yaygın sorunların büyük kısmı kükürtlü sabun sayesinde ortadan kaldırılabilir. Eğer cildinizle alakalı sorunlarınız varsa, bu sabunun hangi sorunları ortadan kaldırdığını aşağıdaki maddelerden öğrenebilirsiniz.

 • Kükürtlü sabun her sabun türünde olduğu gibi cildin derinlemesine bir şekilde temizlenmesini sağlar.
 • Cildin yenilenmesini engelleyen cilt üzerindeki ölü tabakanın atılmasına yardımcı olur.
 • Cilt gözeneklerini açarak cildin yenilenmesini ve bu sayede cildin pürüzsüz bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur.
 • Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan ve kalıcı izlere sebep olan sivilceleri kurutur. Ayrıca yeni sivilcelerin oluşmasını engeller.
 • Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde cilt yaralarının kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olur.
 • Cilt sorunlarının başında yer alan cilt yağlanmasını, yağ salgısını azaltarak ortadan kaldırır.
 • Aynı sivilceleri yok ettiği gibi cilt üzerinde yer alan siyah noktaları da yok eder ve yenilerinin oluşmasını engeller.
 • Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının daha kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olur.
 • Deri kaşıntılarını azaltır. Kaşıntı özelliği gösteren cilt hastalıklarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.
BENZER  Tansiyona İyi Gelen Şeyler

Kükürtlü Sabununun Saçlara Faydaları

Kükürtlü sabunun saça faydaları

Kükürtlü sabunun faydaları sayılırken saça olan faydaları üzerinde de uzun bir şekilde durulmaktadır. Şimdi sizlere maddeler halinde kükürtlü sabunun saça olan faydaları hakkında bilgiler vereceğiz.

 • Sağlıkları saçların kaynağı sağlıklı saç derinden geçer, kükürtlü sabun saç derisinin nefes almasını sağlar ve saç derisinde yer alan mikropları yok ederek saçların daha güçlü olmasına yardımcı olur.
 • Gün içerisinde saç üzerinde biriken kirleri saçlardan uzaklaştırarak saçları temizler.
 • Yağlı saçlardaki yağ oranını dengeleyerek, saç yağlanması probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Saçların güçlenmesini sağlayarak saç dökülmelerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Saçların güçlenmesini sağlayarak saçların parlak ve daha gür görünmesini de sağlamaktadır.

Kükürtlü Sabun Nasıl Kullanılır?

Kükürtlü sabun saç sağlığı ve cilt sağlığı için kullanılabilir fakat yararlarının gözlemlenmesi isteniyorsa bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Eğer kükürtlü sabun bilinçsiz bir şekilde kullanılırsa, faydalarından çok zararı gözlemlenir.

Eğer cilt temizliği ve cilt sağlığı için kükürtlü sabun kullanılacaksa sabah kalkınca ve gece yatarken kullanılması uygundur. Ayrıca cildi sabunla yıkadıktan sonra ciltte sabun kalmamalıdır. Bunun içinde kesinlikle cilt iyi bir şekilde durulanmalıdır.

Kükürtlü sabunu saçlarının sağlığı için kullanacaksanız haftada en fazla 3 kere kullanmaya itina gösterin. Saçlarınızı kükürtlü sabunla köpürttükten sonra saç derinize masaj yapın. Buna itina gösterirseniz kükürtlü sabunun faydaları kesinlikle daha fazla kendisini gösterir.

Kükürtlü Sabununun Zararları

Makalemizin başından beri kükürtlü sabunun faydaları hakkında bilgi versek de bilinçsiz bir şekilde kullanılması durumunda bu sabun ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yukarıda kükürtlü sabunun faydaları sıralanırken cilt ve saç yağını dengelemesi üstünde durmuştuk. Bu sabun eğer kuru cilt ve saçlarda kullanılırsa saçın ve cildin daha da kurumasına neden olur. Bu durum da saçların kırılmasına ve cildin tahriş olmasına sebep olacaktır. Uzmanlar cilt tipi iyi bir şekilde belirlenmeden bu sabunun kullanılmaması gerektiğini belirtiyor.

Yorum yap