İyi Gelen Şeyler

Kulak Kaşıntısı Neden Olur Tedavisi

Kulak kaşıntısı, tatlı bir kaşınmayla kendisini gösteren ancak kaşıma sonrasında soku zedelenmesi nedeniyle şişkinliklere ve ağrıya neden olan bir sorundur. Kulak kaşıntısı neden olur diye baktığımızda ilgili kaşıntıların genellikle cilt problemleri ve çeşitli enfeksiyonlardan dolayı ortaya çıktığını görüyoruz. İlk etapta kişiye keyif veren bu kaşıntılar daha sonra yaşam kalitesini düşüren sorunlara neden olur. Kulak kaşıntısı tedavisi gerçekleştirilmeyecek olursa bu durum ciddi sorunların meydana gelmesine dahi neden olabilir.

Uzmanlar kulak kaşıntısı meydana geldiği zaman kaşınan bölgeyi kaşımamak gerektiğini, kaşıntı geçene kadar sabırlı olunmasının tedavi sürecini kısalttığını belirtiyor. Eğer kulağınızda tatlı bir kaşıntı varsa biraz sabır gösterin ve kaşıntının kendiliğinden ortadan kalkmasını bekleyin. Eğer bunu beklemezseniz kaşıdığınız bölgede kızarıklık, şişlik, ağrı, pullanma ve yaralar meydana gelecektir.

Kulak kaşıntısı neden olur?

Kulakta kaşınma hissiyatının oluşmasında enfeksiyonlar etkilidir. Özellikle dış kulak iltihabı problemi kaşınmanın oluşmasına neden olur. Duş aldıktan sonra ya da havuza girdikten sonra kulağın içerisinde hiç su kalmamasına özen gösterin. Kulağınızın içerisinde su kalırsa bu enfeksiyonların oluşmasına yani dış kulak iltihabının meydana gelmesine neden olacaktır. Meydana gelen bu iltihaplanma da kulak kaşıntısını beraberinde getirecektir.

Egzama, suçiçeği, deri alerjileri ve yaralar kulakta kaşıntıya neden olur. Bu cilt problemleri geçene kadar kaşıntıların oluşması normaldir. Her kulak kaşıntısında olduğu gibi kaşınma başladığı zaman kesinlikle kulak kaşınmamalıdır. Saçkıran ve uyuz gibi hastalıklar da bu tip kaşıntıların oluşmasına neden olabilir. Uzmanlar tüketilen bası besinlerin alerjik tepkimelere neden olan kulak kaşıntısına sebep olduklarını belirtiyor. Bazı besinleri tükettikten sonra şiddetli kaşınmalar oluşuyorsa bu tarz besinleri beslenme zincirinizden çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Kullanılan kozmetik ürünler de ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu da kulakta kaşıntının oluşmasına neden olur. Çeşitli cilt problemleri yaşamamak için kesinlikle kendisini bu alanda kanıtlamış olan güvenilir markaların ürünleri kullanılmalıdır.

BENZER  Longan (Ejderha Gözü) Nedir?

Kulak kaşıntısı tedavisi

Kulak kaşıntısını tedavi etmek için öncelikle kaşıntının neyden dolayı meydana geldiği tespit edilmelidir. Problem saptandıktan sonra kaşıntıya neden olan etmen ortadan kaldırılarak tedavi gerçekleştirilir.

Kulak kaşıntısı şampuan ve vücut losyonu gibi kozmetik ürünlerden dolayı birçok kişinin başının belası haline gelir. Bu durumun oluşmasındaki temel neden vücudun histamin salgılamasını arttırmasıdır. Anhistamin ilaçları reçete edilerek salgılanan histamin bastırılır ve bu sayede kaşıntı son bulur. Bu tip durumlarda kullanılan kozmetik ürünlerin değiştirilmesi yani başka markaların tercih edilmesi daha yerinde bir karar olacaktır.

Kulak akıntısı yani kulak kiri bazı kişilerde aşırı miktarda olmakta ve bu akıntı kaşıntının oluşmasına neden olmaktadır. Çok eski zamanlardan beri bu akıntıyla mücadele etmek için zeytinyağı kullanılmaktadır. Kulak temizleme çubuğunu zeytinyağına batırıp bunu bir miktar kulak kanalınıza sürecek olursanız mevcut akıntı kulağınızdan daha kısa süre içerisinde atılır ve kaşıntılar son bulur. Kulak kiri olarak nitelendirilen bu akıntılar duyma yetisini de zayıflatır. Zeytinyağı uygulamasından sonra duyma yetinizdeki artışı da hissedeceksiniz.

Eğer kulakta meydana gelen kaşıntılar enfeksiyon nedeniyle meydana geliyorsa enfeksiyonların yok edilmesi için antibiyotik ilaçların kullanılması gerekmektedir. Antibiyotik ilaçları vaktinde kullanmanız enfeksiyonların yok olmasını sağlayacaktır.

Kulağın içerisinde aşırı miktarda kulak kiri birikecek olursa bu kulak kiri kulak kaşıntısına neden olacaktır. Bu kir kulakta kaldığı müddetçe yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyen kaşıntılar devam edecektir. Bu kirin ev ortamında çıkarılması mümkün değildir. Bu tip durumlarda bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanına giderek kulak yıkatılır ve kirden arındırılır. Kulak kaşıntısı mantar ve egzama gibi sorunlardan dolayı oluşmuşsa, mantar önleyici kremler kullanılmalıdır. Doktorunuza muayene olduktan sonra mantar v egzama için reçete edilen ilaçları kullanırsanız kulak kaşıntılarınız da son bulur.

BENZER  Balık Yemenin Faydaları!

Yorum yap