İyi Gelen Şeyler

Kulak Kristalleri Oynaması Belirtileri Tedavisi

Kulakta yer alan kristaller kulağın iç kısmında bulunmakla birlikte kişinin dengesini kurup rahat bir şekilde hareket edebilmesi için önemlidir. İç kulağın hemen iç kısmında denge kanalları yer almaktadır. Bu denge kanallarının içerisinde bulunan kulak sıvısı kişinin hareketlerine göre konum değiştirerek kişinin dengede kalabilmesini sağlamaktadır. Kulak kristalleri ise kulağın içerisinde sabit konumdadır. Kulak kristalleri oynaması hareketlenecek olursa kişinin denge kurmada zorlanmasına neden olacaktır. Kulak kristalleri oynaması belirtileri kendisini kişinin denge kurmada zorlanması şeklinde gösterir. Günlük yaşamı olumsuz etkilediğinden dolayı da kulak kristalleri oynaması tedavisi hastalık teşhis edildiği andan itibaren gerçekleştirilmelidir.

Kulak kristalleri oynaması neden olur?

Tıp dünyasında benign pozisyonel proksismal vertigo ismiyle nitelendirilen kulak kristalleri oynaması, üst yolunum yolunda ve kulakta meydana gelen enfeksiyonlar nedeniyle sıklıkla ortaya çıkar. Kişinin ani bir şekilde hareket etmesi ya da kulak bölgesine darbe alınması da kulak kristalleri oynaması nedenleri arasındadır. Kişide şiddetli baş dönmeleri ve mide bulantısı görülür. Kulak sıvısı hareketlere göre konum belirlemediği için de kişi denge kurmada zorlanır.

Kulak kristalleri oynaması durumunda ortaya çıkan denge kurma yetisi kaybedilince uzmanlar tarafından yapılan çeşitli basit uygulamalarla kristallerin eski yerini alması ve kişinin mide bulantısıyla baş dönmesinin geçmesi sağlanabilmektedir. Baş dönmeleri ve mide bulantıları genellikle kişi hareket ettiği zaman ortaya çıkar. Eğer hareket ettiğiniz zaman birden bire baş dönmesi ve mide bulantısı gibi durumlarla karşılaşıyorsanız bu durum büyük ihtimalle Kulak kristalleri oynaması problemini yaşıyor olmanızdan kaynaklanıyordur.

Kulak kristalleri oynaması belirtileri

Bu durum ortaya çıktığı zaman kişide ilk gözlemlenen belirti baş dönmesi ve mide bulantısıdır. Denge merkeziyle alakalı bir sıkıntı olduğu için kişi yürümekte hatta ayakta durmakta dahi zorlanır. Bu tip belirtiler farklı hastalıklarda da gözlemlendiği için Kulak kristalleri oynaması tanısı ancak doktor muayenesi sonrasında koyulabilir. KBB uzmanlarına görünerek bu sorunun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ani hareketler yaptığınızda başınız dönüyorsa, ani hareketler sonrasında mideniz bulanıyorsa ve dengede kalmakta zorlanıyorsanız büyük ihtimalle kulak kristallerinde oynama meydana gelmiştir.

BENZER  Dr. Mehmet Öz’den Korona Virüsünden Korunma Planı

Kulak kristalleri oynaması tedavisi

Kulak kristallerinin kayması durumunda kişi problemin teşhisini bireysel olarak koyamaz. Uzman doktor gözetiminde yapılan denge testleri sonrasında kişinin kulak kristallerinin oynayıp oynamadığı tespit edilebilir. Uzman doktorlar kişiye çeşitli manevralar yaptırarak kristallerin eski konumunu almasını sağlar ve bu sayede mide bulantısı, baş dönmesi, denge kurmada zorlanma gibi yakınmalar ortadan kalkar yani hastalığın tedavisi gerçekleştirilir.

Kulak kristallerinin oynaması tedavisi süresince kişi mide bulantısı yaşamaya devam eder ve bu durum gayet normaldir. Kristallerin konumunu sabitleyebilmesi için kişinin tedavi sonrasında da dikkatli olması gerekiyor. Tedavi tamamlanınca hangi kulağınızda problem varsa onun üzerine yatmamaya özen gösterin ve ani hareketlerden kaçının. Bu sayede kristaller bir süre sonra yerine oturur ve ilgili yakınmalarınız son bulur. Kimi durumlarda hastalık sürecini kısaltmak için çeşitli ilaç tedavileri de uygulanmaktadır.

Yorum yap