İyi Gelen Şeyler

Kulak Zarı Çökmesi Nedir Neden Olur?

Kulak zarı çökmesi tedavi edilmemesi durumunda kalıcı işitsel kayıpların yaşanmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Burun veya kulak bölgesinde meydana gelen çeşitli travmalar özellikle kulak zarı çökmesine neden olmaktadır. Ayrıca uzmanların sinüzit gibi problemleri olan kişilerde kulak zarı çökmesi vakalarının sıklıkla gözlemlendiğini belirtmektedir. Kulak zarı çökmesi her kişide aynı belirtilerin ortaya çıkmasını sağlamaz. Kimi zaman hastalık kendisini gizler ve bu yüzden birçok vaka ancak durum ilerlediği zaman anlaşılmaktadır. Çeşitli işitsel kayıplar yaşayan kişilerin bu nedenden dolayı kulak zarı çökmesi ihtimalini göz önünde bulundurarak problemin tanısının konulması için doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Kulak zarı çökmesi genel olarak orta kulak kısmında insanı rahatsız edecek boyutta vakum etkisinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu vakum etkisi zamanla kulak zarının orta kulağa doğru çökmesine neden olmaktadır. Tıp dünyasında kulak zarı çökmesi olarak nitelendirilen bu durum tedavi edilmediğinde kulak zarının yapısı bozulduğundan dolayı tamiri mümkün olmayan sorunlar ortaya çıkabilir ve bu durum da işitme kayıplarının yaşanmasının neden olur. Bu yüzden insanların kesinlikle bu tip sorunlar ortaya çıktığı zaman işitme kaybı yaşamamak adına tedavi sürecini başlatması gerekmektedir.

Kulak zarı çökmesi ilk meydana geldiği zaman işitme kayıpları direkt olarak ortaya çıkmadığından dolayı insanlar bu durumu önemsemez ve tedavi sürecini geciktirir. Hastalık ileri boyutlara ulaştığında kulak zarının yapısı büyük oranda değiştiğinden dolayı beraberinde işitme kayıpları gelir. Kulak zarını onarmak yani eski haline getirmek pek de mümkün olmadığından dolayı kişi maalesef yaşamı boyunca işitme kaybı ile yaşam sürmek zorunda kalır. Bu nedenden dolayı her ne kadar basit bir rahatsızlık olarak görülse de kulak zarı çökmesi belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren tedavi sürecine geçilmelidir. Kulak zarı çökmesi ilk meydana geldiğinde ağrılar oluşmaz ancak hastalık ilerlediğinde kulak çınlamasına paralel olarak çeşitli çekilmez ağrıların da ortaya çıktığı biliniyor. Bu tip durumlarda tedavi sürecine devam ediyorsanız bu ağrılardan kurtulmak için doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz.

BENZER  Dikkat!!Tırnaklarda ki Koyu Renk Çizgiler Hastalık Habercisi!

Kulak zarında meydana gelen bu çökme kulaktaki hava alışverişini sağlayan östaki borusunda tıkanmaların oluşması nedeniyle meydana gelmektedir. Kulağa ani bir şekilde alınan darbeler kulak içerisinde vakum etkisinin oluşmasına neden olduğundan dolayı alınan darbelerin kulak zarında çökmeye neden olacağı da bilinmektedir. Bir darbe aldıktan sonra kulağınızda işitsel kayıplar meydana geldiyse bu durum büyük ihtimalle kulak zarı çökmesinden dolayı ortaya çıkmıştır. Östaki borusu tıkanıklığı nedeniyle bu sorun ile mücadele eden kişilerde östaki borusu açıldığında ilgili problem bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Bazı durumlarda üstteki borusundaki tıkanmaların yapılan çeşitli uygulamalar ile açılması pek de mümkün olmadığından dolayı cerrahi müdahalelerin de tercih edildiği bilinmektedir.

İnsan işitme duyusunu kaybettiğinde yaşamı aşırı derecede zorlaşır. Şu anda kusursuz bir şekilde sesleri duyuyor olmanız sizler için basit bir durum olarak algılanabilir ancak kulağınızda meydana gelecek en ufacık bir problem dünyadaki bu ses lezzetinden mahrum kalmanıza neden olabilecektir. Bu yüzden basit olarak görünen kulak zarı çökmesi problemini ortadan kaldırmak için bu hastalığın tanısı konulduktan hemen sonra ilgili hastalığın tedavi sürecine başlamanız yerinde bir karar olacaktır. Günümüzde işitme kaybı yaşayan 100 kişiden yaklaşık olarak 90’ı maalesef kulak zarı çökmesi problemini önemsemediğinden dolayı işitme sorunları yaşamaktadır. Bu yüzden problemi önemseyin ve yaşam kalitenizi arttırmak adına gerekli tedavileri uygulayın.

Yorum yap