İyi Gelen Şeyler

Kulakta Basınç Hissi Nedenleri Tedavisi

Kulakta basınç hissi çeşitli faktörlerden dolayı ortaya çıkabilir ve bu basınç hissine ek olarak daha farklı semptomlar da oluşabilir. Tıp dünyasında kulaktaki basınç hissini ortadan kaldırmak için geliştirilmiş olan basit ilaçlar olsa da bu basınç hissi düzgün bir şekilde tedavi edilmezse ciddi olarak kabul edilebilecek türden komplikasyonların oluşmasına neden olabilir.

Östaki borusu, burun ve boğazın hemen arka kısmından orta kulağa doğru uzanan bir deliktir. Östaki borusunun işlevi ortam basıncıyla orta kulak basıncını dengelemektir. Normalde östaki borusu kapalı durumdadır. Kişi yutkunduğunda, esnediğinde veya bir şeyi çiğnediğinde açılır. Bu tip durumlarda östaki borusu açılıp orta kulak basıncı ile ortam basıncını dengelemezse kulakta basınç hissinin oluşmasına neden olur.

Kulakta basınç hissi nedenleri

Östaki borusu: insanlar doğuştan östaki borusu kapalı bir şekilde dünyaya gelebilir. Bu durum orta kulakla dış ortam basıncının dengelenememesine neden olur ve kişi sürekli olarak kulağında basınç hisseder. Bu normal şartlarda östaki borusu aktif şekilde çalışan ancak çeşitli nedenlerden dolayı östaki borusu tıkanan kişilerde de ortaya çıkabilir.

Rakım değişiklikleri: yükseklere çıkınca ya da alçak bölgelere inince hava basıncında değişim meydana gelir. Östaki borusu aracılığıyla değişen bu basınç farkı orta kulakta dengelenmeyecek olursa kulakta basınç hissi meydana gelir. Uçakla seyahat edildiğinde, dağa tırmanıldığında ya da bir şehirden başka bir şehre gidildiğinde kulakta basınç hissinin oluşmasının temel sebebi budur.

Enfeksiyonlar: burun ve boğaz enfeksiyonları dahil olmak üzere orta kulak sıvısının biriktiği sinüslerde meydana gelen enfeksiyonlar östaki borusunun tıkanmasına ve kulakta basınç hissinin oluşmasına neden olabilir. Özellikle orta kulakta meydana gelen iltihaplanmaların neredeyse tamamında basınç hissi meydana gelir.

BENZER  Mantarın Faydaları Nelerdir?

Tabi ki kulakta basınç nedenleri arasında olan faktörler bunlarla sınırlı değildir. Grip, soğuk algınlığı, sinüzit, alerjik reaksiyonlar gibi durumlar da kulakta basınç hissinin oluşmasına neden olur.

Kulakta basınç hissi belirtileri

Kulakta basınç hissi belirtileri ekstra belirtilerin ortaya çıkmasıyla da kendisini gösterir. Biz bunlara basınç hissi nedeniyle ortaya çıkan komplikasyonlar diyoruz. Baş dönmesi, işit kayıpları, kulak tıkanıklığı, kulak ağrısı, burundan kan gelmesi ve kulakta şişkinliğin olması kulak basıncı belirtileri arasında yer alıp kulakta basınç hissi belirtilerine ek olarak ortaya çıkan komplikasyonlardır.

Kulakta basınç hissi tedavisi

Kulak basıncı hissi ilk oluştuğu zaman genelde basit faktörlerden dolayı ortaya çıktığı için sizler dilerseniz ev ortamında bazı şeyler yaparak bu basınç hissinin kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Esnemek, sakız çiğnemek, derin derin nefes alıp vermek genelde kulaktaki basıncın dengelenmesini sağlar ve bu sayede oluşan bu hissiyattan kurulanabilir. Hangi kulağınızda basınç hissi oluştuysa o tarafa doğru yatmanız basıncın bir süre sonra dengelenmesini sağlayabilir.

Bunları denemiş olmanıza rağmen kulağınızda yer alan basın hissiyatı halen kaybolmadıysa büyük ihtimalle bu sorunu enfeksiyonlardan dolayı yaşıyorsunuz. Boğaz, burun ve orta kulak enfeksiyonları nedeniyle böyle bir durumlar karşılaşacak olursanız antibiyotik tedavisi almanız gerekmektedir. Evde yapılan müdahaleler ile bu sorundan kurtulamazsınız. Ayrıca orta kulakta meydana gelen iltihaplanmalar tedavi edilmeyecek olursa ya da geç tedavi edilirse işitme kayıplarının yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden tedbiri elden bırakmamak için tıbbi destek almaya özen gösterin.

Yorum yap