İyi Gelen Şeyler

Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Kemik ağrısı türlerinden birisi olan kürek kemiği ağrısı, insanların kolunu ya da omzunu ters bir şekilde kullanmasından dolayı ortaya çıkan tipik bir ağrı olsa da daha farklı problemler de kürek kemiğinde ağrıların meydana gelmesine neden olabilir. Kürek kemiği omuzların arkasında yer almakla birlikte kol kemiklerini kaburga kemikleriyle bağlamakla görevlidir. Kişinin yaşamış olduğu stres, iç organlarla alakalı rahatsızlıklar, soğuk algınlığı ya da aşırı derecede ağır fiziksel aktiviteler sonucunda kürek kemiğinde hareketi kısıtlayıcı derecede ağrılar meydana gelebilir.

Kürek kemiği ağrısı neden olur?

Kürek kemiğinde meydana gelen ağrılar sadece bir nedenden dolayı ortaya çıkmaz. Kişinin duruşunda bozuklukların olması, kaslarda gerilmelerin meydana gelmesi, sinir sıkışmaları, donuk omuz hastalığı, yanlış uyuma pozisyonları, safra kesesinde olan problemler, aşırı hareketlilik, yaşlanma, kemik kırıkları, karaciğer problemleri ve osteoporoz kürek kemiğinde ağrıların meydana gelmesine neden olabilir.

  • Sinir sıkışması: boyun bölgesinde yer alan sinirler çeşitli faktörlerden dolayı sıkışacak olursa bu durum kürek kemiğinde ağrıların meydana gelmesine neden olur. Günümüzde yaşanan kürek kemiği ağrılarının yaklaşık olarak %60’ı sinir sıkışmasından kaynaklanır. Sıkışma nedeniyle zarar gören sinirlerin rahatlatılması ağrıların azalmasını sağlayacaktır. Sinir sıkışması nedeniyle meydana gelen ağrılar sadece kürek kemiğinde ağrı oluşmasına neden olmaz. Bu tip durumlarda ağrı genellikle boyundan başlar ve parmaklara kadar yayılır.
  • Kas gerilmeleri: gün içerisindeki faaliyetlerimiz, farkında olmadan kaslarımızın aşırı derecede gerilmesine neden olabilir. Hatta otururken bile kasların gerilmesi rastlanan bir durumdur. Bu durum da kürek kemiğinde ağrılara neden olur. Bilgisayar başında uzun süre çalışılması, uzun süre araba kullanımı, ağır fiziksel aktivitelerin yapılması hatta aşırı derecede ağır olan sırt çantaları kas gerilmelerine ve buna paralel olarak kürek kemiğinde ağrı oluşmasına neden olabiliyor.
  • Yanlış uyku pozisyonu: uyku esnasında kürek kemiklerine yük binmesine neden olacak yatış pozisyonları kürek kemiği ağrısının oluşmasında etkilidir. Bu tip ağrılarla sıklıkla karşılaşıyorsanız yatış pozisyonunuzu değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca kalitesiz yatak ve yastık kullanımı da buna neden olur. Bu tip durumlarda ortopedik özellik taşıyan yastık ve yatakların tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Donuk omuz hastalığı: eklem bölgelerinde hareketin rahat bir şekilde olmasını ve hareket esnasında kemiklerin aşınmamasını sağlayan bir sıvı vardır ve bu sıvıya “sinovya” denilmektedir. Bu sıvının omuz eklemlerinde azalması, donuk omuz hastalığına neden olur. İlgili rahatsızlık kürek kemiklerinde ağrıların meydana gelmesine neden olmaktadır. Oluşan ağrı şiddetli olduğu için donuk omuz problemi olan kişiler gün içerisinde hareket etmekte zorlanır ve hareket ettikleri zaman kürek kemiklerinde çekilmez ağrılar meydana gelir.
  • Aşırı hareketlilik: gün içerisinde omuz kemiklerinin aşırı hareket etmesine neden olacak türdeki aktiviteler kürek kemiği ağrısına neden olur. Omuzların aşırı derecede fazla hareket etmesine neden olan sporlar da buna neden olmaktadır. Eğer tenis gibi omuzların aşırı hareket etmesine neden olan spor dallarıyla ilgileniyorsanız, oluşan ağrıların sebebi yapmış olduğunuz bu spor olabilir.
  • Safra kesesi problemleri: safra kesesinde meydana gelen taşlar ya da iltihaplanmalar, karın bölgesinde çekilmez bir ağrının oluşmasına neden olmaktadır. Oluşan bu ağrı karın bölgesinden başlayıp kürek kemiklerine kadar devam eder. İlgili durumdan kürek kemikleri olumsuz etkilendiği için kişi omzunu hareket ettirmekte zorlanır.
  • Kemik kırıkları: kürek kemiğine gelen darbeler ya da bu kemiklere aşırı yük binmesi kürek kemiğinde kırıkların oluşmasına neden olmaktadır. Tüm kemik kırıklarında olduğu gibi kürek kemiği kırıkları da aşırı ağrılara neden olmaktadır.
  • Yaşlanma: insanın yaşı ilerledikçe kemik yoğunluğunda azalma olur. Kemik yoğunluğunun azalması beraberinde kemik erime problemini getirir. Bu da kemiklerin daha hassas hale gelmesine ve sıklıkla kemik ağrılarının yaşanmasına neden olmaktadır. Yaşlılık sorunları ortaya çıktığı zaman kürek kemiklerinde ağrıların oluşmasının temel sebebi budur. Tıp dünyasında bu rahatsızlığa “osteoporoz” denilmektedir.
  • Karaciğer problemleri: karaciğerde meydana gelen sorunların neredeyse tamamı karaciğerden başlayıp kürek kemiğine kadar ilerleyen çekilmez ağrıların oluşmasına neden olur. Karaciğerde iltihaplanmaların olması ya da karaciğer kanseri en şiddetli ağrıların meydana gelmesine neden olan karaciğer problemlerindendir.
BENZER  Koah Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sizlere kürek kemiği ağrısına neden olan, en sık karşılaşılan problemler aktarılmış olsa da daha farklı problemler de kürek kemiğinde ağrıların oluşmasına neden olabilir. Zona hastalığı, fibromiyalji, kalp krizi, miyofasiyal ağrılar, aşırı stres, meme kanseri, bursit, eklemlere yakın bölgelerde meydana gelen iltihaplanmalar da kürek kemiği ağrısına neden olmaktadır.

Kürek kemiği ağrısı nasıl geçer?

Görüldüğü gibi kürek kemiği ağrısına çeşitli faktörler neden olmaktadır. Oluşan ağrıların ortadan kaldırılması için öncelikli olarak ağrının oluşmasına neden olan etmenlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Ağrıya neden olan faktörler belirlendikten sonra tedavi sürecine geçilir. Tedavi sırasında kişiler omuz bölgelerinin yorulmasına neden olacak aktivitelerden uzak durmalıdır. Sizlere oluşan ağrıların azalmasını sağlayacak yönde bilgiler vermek istiyoruz.

Ağrıların aşırı derecede arttığı dönemlerde hareket etmekte zorlanabilirsiniz. Ağrıların azalması için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca sorunlu bölgeye yani kürek kemiğine sıcak veya soğuk uygulamalar yapılması da ağrıların büyük oranda azalmasını sağlar. Dokularla alakalı problemlerden kaynaklanan ağrıları geçirmek için soğuk uygulama, kas tutulmaları nedeniyle oluşan ağrılar içinse sıcak uygulama yapmanız yakınmalarınızın azalmasını sağlayacaktır.

Kürek kemiği ağrısı meydana geldiği zaman omzunuzu ve kolunuzu gün içerisinde fazla hareket ettirmemeye çalışın. Ayrıca omzunuzu ve kolunuzu uzun süre boyunca sabitte tutmayın. Yani omzunuzu ve kolunuzu aşırı derecede yormamaya ve tamamen hareketsiz bırakmamaya özen gösterin. Bu kürek kemiği ağrısının büyük oranda yok olmasını sağlayacaktır. Uzun süreden beri bu ağrılarla mücadele ediyorsanız ve bir türlü geçmiyorsa kanser taraması yaptırın. Kanser hastalıklarının neredeyse tamamı kürek kemiği başta olmak üzere birçok vücut kemiğinde ağrıların oluşmasına neden olur.

Yorum yap