İyi Gelen Şeyler

Kuru Ciltler İçin Bakım

Kuruyan cilt bir süre sonra yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olduğundan dolayı kuru cilt bakımı aşırı derecede önemlidir. Kuru ciltler için maske daha çok tercih edilse de uzmanlar kuru cilde sahip olan insanların bilimsel yöntemlere başvurmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca kuru cilde sahip olan kişilerin daha büyük sorunlar yaşamamak adına kuru ciltler için bakım ürünü seçerken de bir hayli dikkatli olması gerekiyor. Kuru ciltlet hakkında net bilgileriniz yoksa gelin kuru ciltler için bakım önerileri nelermiş göz atalım.

Derinizi nemli hale getirin: deri nemlendiricileri deriniz üstünde bir katman meydana getirerek suyun dışarı atılmasının önüne geçer. Daha kalınca nemlendiriciler teninizin nemli kalması adına daha iyi neticeler verir. Tükettiğiniz diğer kozmetik mamullerinin de kesinlikle nemlendirici barındırmasına itina göstermelisiniz. Çok fazla kuru bir tene sahipseniz gün içerisinde bebe yağı şeklinde mamullerle derinizi nemli hale getirebilirsiniz. Bebe yağı düzgüsel nemlendiricilere göre daha da kalıcıdır ve nemin deriden atılmasını engeller. Bu sayede cildiniz kurumaz ve daha uzun süre nemli halde kalabilir.

Ilık su kullanın ve duş müddetini kısa tutun: sıcak suyla uzun soluklu duş almak deriniz üstünde yer edinen yağı büsbütün yok eder. Sıcak su yerine serin suyla yıkanın ve banyo sürelerini 15 dakikadan daha fazla kısa tutmaya uğraşın. Banyoda uzun süre kalmanız derinizde yer alan nemin gitmesine ve bu nedenden dolayı cildinizin aşırı derecede kurumasına neden olacaktır.

Kurutucu etkisi olan sabunları tüketmeyin: kuru deri tipiniz var ise sabun tüketmek yerine temizleyici tonik ve deri temizleyicileri tüketebilirsiniz. Bu cins deri temizleyici bununla beraber nemlendirici ihtiva etmektedir. Düzgüsel sabunlar deri yağını büsbütün alarak teni nemsiz ve kuru hale getirmektedir. Bu şekilde sabunlar yerine muhteviyatında nemlendirme özelliği olan sabunları seçenek edebilirsiniz. Neutrogena ve dove markalarının nemlendirme özelliği olan sabunlarını dışarıda bulabilirsiniz. Anti bakteriyel yapısı yer alan ve çok esanslı sabunlar çoğu zaman derinin daha çok kuru hale gelmesine neden olur. Bu nedenle bu sabunları suratınızda tüketmeyin. Kullanmanız ihtiyaç duyulan bir vaziyette hemen arkasından yüz bölgenize nemlendirici sürün. Deri biçiminize müsait ve kolay tükettiğiniz, derinizi kuru hale getirmeyen bir sabun bulana kadar bir kaç sabun türünü deneyebilirsiniz. Etkili olduğunu gözlemlendiğiniz sabunda karar kıldıktan sonra bu sabunları kullanabilirsiniz.

BENZER  En Doğal Güzellik Ürünü: Deniz Tuzu

Hava nemlendiricisi kullanın: bilhassa kış mevsiminde hanelerde yakılan kalorifer ve ısıtıcılar havadaki bütün nemi almakta ve derinin çok fazla kuru hale gelmesine sebep olmaktadır. Bu şekilde haller için nemlendirme özelliği olan bir aygıt kullanabilirsiniz. Dışarıda değişik model ve ücret seçeneklerinde bulabileceğiniz taşınabilir ambiyans nemlendiricileri her bütçeye müsait modellerde satışa sunulmuş durumdadır. Hava nemlendiricisini düzenli bir şekilde bakterilere karşı yıkamanız önerilir. Cihazların içerisine bakteri dolması yaşam alanınızda yer alan havanın kirlenmesine neden olacaktır. Bu etkisinden dolayı nemlendiricileri zaman zaman temizlemeye özen gösterin.

Cildinizle dost tekstil ürünlerini kullanın: pamuk benzer biçimde organik fiberli giyim materyalleri cildinizin soluk alıp vermesine imkan tanımış olduğu için gündelik kıyafet için idealdir. Yün de natürel bir ürün olmasına rağmen bilhassa duyarlı tenlerde kızarıklığa ve kaşıntıya neden olma ihtimali vardır. Çamaşırlarınızı temizlerken çok deodorant ve boya içermeyenlerden tüketirseniz deriniz için fazlaca iyi olacaktır. Kozmetik ürünler içerisinde cildi tehdit eden ürünler yer aldığından dolayı daha çok doğal ürünleri kullanmaya özen gösterin.

Nemlendirici kullanın: yüz bölgenizi yıkadıktan sonrasında ya da duştan çıktıktan sonrasında yüz bölgenizi havluyla kurutup nemlendirici sürün. Suratınızın büsbütün kuru hale gelmesini beklemeden süreceğiniz nemlendirici kalan nemi derinizde hapsedecektir, böylece deriniz gün boyunca nemli kalacaktır. Bu duruma dikkat etmemeniz durumunda nemlendiricilerin pek olumlu etkisinin olmayacağını bilmenizi isteriz.

Kuru deri kaşınıyorsa soğuk suya batırılmış bir havlu ile tampon tatbik edebilirsiniz. Kuru deriler için bakım önerilerini yapıyorsanız ve buna rağmen deri kuruluğunuz, kaşınma ve kızarmalar sürüyorsa bir hekime gidip problemi net bir şekilde belirlemeniz icap eder. Problem tam anlamıyla tespit edildikten sonra cildinize uygun olan tedavi yöntemi alanında uzman olan doktor tarafından belirlenecektir. Sorunlarınızdan kurtulmak için doktorunuzun söylemiş olduklarını harfiyen uygulamanızda fayda var.

Yorum yap