Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kuru kayısı; kalsiyum, potasyum, fosfor, demir, A ve C vitaminleri açısından zengindir. İçeriğinde genel sağlığa faydalı olan vitamin ve mineraller yer alır. Bu da kuru kayısının faydaları üstünden durulmasını sağlamaktadır.

Kuru kayısı, yaş kayısının özel kurutma işlemleri kullanılarak kurutulmasıyla elde edilir. Kurutma işlemi sırasında yaş kayısının içerisinde yer alan sıvı buharlaştırılır. Bu sayede yaş kayısıda yer alan vitamin ve minerallerin tamamı kuru kayısı içerisinde de yer almaya devam eder.

Kuru kayısı, içerisinde genel sağlığa faydalı olan vitamin ve mineraller vardır. Metabolizmanın düzenli çalışması için bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç vardır. Hastalıklarla savaşmak ve korunmak için gerekli tüm vitamin ve mineraller kuru kayısıdan alınabilir.

Kuru kayısının genel sağlığa faydaları hakkında hiç bir bilginiz yoksa kuru kayısının faydaları nelermiş gelin birlikte öğrenelim.

Kuru Kayısının Genel Sağlığa Faydaları

1. Kabızlık: kuru kayısının faydaları söz konusu olduğunda akla ilk olarak kabızlığa iyi gelmesi gelir. Kuru kayısı yapısal olarak incelendiğinde içerisinde yüksek oranda pektin olduğu görülür. Ayrıca yeterli oranda selüloz içerdiği de bilinmektedir.

Kuru kayısının içinde yer alan selüloz doğal müshil etkisinin oluşmasını sağlar. Selüloz dışkılamanın kolaylaşmasını sağlayarak kişinin kabızlık sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olur. İçeriğindeki pektin, vücut su seviyesi dengesini sağlayarak susuzluk kaynaklı sağlık sorunlarını engeller.

2. Görme kalitesi: içeriğinde yüksek oranda A vitamini bulunması, kuru kayısıyı gözlere faydalı bir besin haline getirir. Gözde yer alan toksinler gözün zarar görmesine ve kişinin görme kusurları yaşamasına neden olur.

A vitamini antioksidan özellik göstererek gözde yer alan toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede gözde kalıcı hasarların oluşması engellenir. Ayrıca uzun süre boyunca görme kalitesinin üst düzeyde olmasını sağlamaktadır. Yaşlılık döneminde katarakt gibi problemlerle karşılaşmamak için kuru kayısı beslenme zincirinde kesinlikle yer almalıdır.

3. Bağırsak temizliği: yukarıda kuru kayısının doğal müshil etkisinin olduğundan bahsetmiştik. Doğal müshil etkisi sayesinde bağırsaklarda yer alan zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Kuru kayısı alkali özelliğe sahiptir. Alkali özelliği bağırsakların temizlenmesini sağlamaktadır. Hazımsızlık nedeniyle bağırsak sorunları yaşıyorsanız kuru kayısı hazımsızlığı geçirme konusunda da etkilidir. Bu özelliklerinden dolayı bağırsaklara iyi gelen yiyecekler arasında yer alır.

4. Kansızlık: kansızlık problemi olan kişilerin normale oranla daha fazla demir alması gerekmektedir. Anemiyle mücadele döneminde yüksek oranda demir içermesinden dolayı kuru kayısı tüketilmelidir.

Kuru kayısı içinde yer alan demir kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlamaktadır. Sahip olduğu bu etkiden dolayı sadece kansızlık sorunu olan kişiler değil herkesin tüketmesi gereken bir besin kaynağıdır.

Kuru kayısı içerisinde hemoglobin arttırıcı yönde etkisi olan maddeler vardır. Hemoglobin, kansızlık (anemi) sorununu ortadan kaldırmak için arttırılmalıdır.

Kuru kayısının cilde faydaları5. Cilt hastalıkları: kuru kayısı kaşıntı, güneş yanığı, uyuz ve egzama sorunlarına iyi gelir. Yaygın görülen cilt problemlerine iyi geldiği için herkesin tüketmesi gereken bir besin kaynağıdır.

Kuru kayısı suyu cilt maskesi olarak kullanılabilir. İçerisinde yer alan maddeler sayesinde cildin beslenmesini ve nemlenmesini sağlar. Cildin yaşam kaynağının nem olduğunu unutmayın. Sağlıklı bir cilt için kuru kayısı suyu ile yapılan maskeleri uygulayın.

6. Kalp sağlığı: kalp sağlığı için gerekli olan minerallerin başında potasyum yer alır. Kuru kayısı, potasyum açısından en zengin besinlerden birisidir.

Potasyum, kalp ritmini düzenleme konusunda etkili bir mineral türüdür. Eğer kalp ritim bozukluğu yaşıyorsanız sahip olduğu potasyumdan dolayı kuru kayısı tüketebilirsiniz. Kalp ritim bozukluğu sadece kuru kayısı ile geçirilmez. Modern tıbbi tedavilere ek olarak tüketilmesi önerilmektedir.

İçeriğinde yer alan potasyum, yüksek tansiyon değerlerinin düşmesine de yardımcı olur. Aort yırtılması, şişmesi ya da büyümesi gibi ciddi kalp sorunlarına yüksek tansiyon neden olur. Kuru kayısı tüketerek tansiyon değerlerinizin normal düzeyde kalmasını sağlayabilirsiniz.

7. Sağlıklı kas gelişimi: içerisinde yer alan potasyum, kasların sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Ayrıca vücutta asit seviyesini dengeler. Proteinlerin sentezlenmesinde etkin rol oynar.

Kasların sağlıklı şekilde gelişmesini sağladığı için gelişim döneminde olan bireylerin tüketmesi gereken bir besin kaynağıdır.

8. Hamilelik: vajinal enfeksiyonların oluşmasını engeller. Gebelik tüketiminde ilaç kullanımına sınırlama getirilir. Vajinal enfeksiyonları engellemek ve geçirmek için kuru kayısı tüketilebilir.

Kuru kayısının kısırlığı engelleyici etkisi vardır. Doğurganlığı arttırıcı olduğu da bilinir. Hamile kalma konusunda sıkıntılar yaşayanlara önerilen besin türleri arasında yer alır.

9. Kanın pıhtılaşması: kanın pıhtılaşmasını sağlayan şey K vitaminidir. Vücutta K vitamini yeterli oranda olmazsa kanamalar uzun sürer. Hatta kanamaların uzun sürmesinden dolayı yaşamı tehdit eden durumlar ortaya çıkabilir.

Yüksek K vitamini içermesinden dolayı kuru kayısının kanı pıhtılaştırıcı etkisi vardır. Kanın pıhtılaşması ile ilgili sağlık sorunları yaşıyorsanız kuru kayısı tüketebilirsiniz.

10. Sağlıklı kilo verme: kuru kayısının kalori değeri düşüktür. Ayrıca içerisindeki yağ oranı yok denilecek kadar azdır. Uzun süre yokluk hissi oluşmasını sağladığı için sağlıklı kilo vermek isteyen kişilerin diyet listesinde yer almalıdır.

Zayıflarken ihtiyaç duyulan vitamin, mineral ve proteinlerin yeterli oranda alınması gerekmektedir. Kuru kayısı genel sağlık için gerekli olan mineral ve vitaminleri içerisinde bulundurduğu için tüm diyetlerde yer almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here