İyi Gelen Şeyler

Lyme Hastalığı Belirtileri Tedavisi

Lyme hastalığı enfeksiyon taşıyan keneler tarafından taşınan bakterilerin neden olduğu bir hatalık türüdür. Lyme hastalığı belirtileri bu hastalığın bakterilerini taşıyan keneler tarafından kişi ısırılınca ortaya çıkar. Lyme hastalığı belirtileri gözlemlenir gözlemlenmez kesinlikle bir doktora görünmek gerekmektedir. Bu hastalık tedavisi olan hastalıklar arasında yer alsa da tedavi geciktirilirse ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Hastalık yapıcı bakteriler vücudunda olmuş olmasına rağmen belirtiler geç ya da yanlış gözlemlendiğinden dolayı Lyme hastalığı tedavisi genellikle geç başlatılmaktadır. Bu durum da hastalığın olumsuz etkilerinin daha uzun soluklu bir şekilde görülmesine neden olmaktadır. Lyme hastalığının teşhisini yapmak çoğu zaman zordur çünkü insanlar bir kene tarafından ısırıldığını bilemeyebiliyor. Bu durum da tıbbi belirtiler ortaya çıkana kadar insanların tedavi görememesine neden oluyor.

Lyme hastalığı neden olur?

Lyme hastalığı, taşıyıcı durumda olan kenelerin canlı bedenini ısırması sonucunda hastalık yapıcı bakterileri kişiye taşımasıyla ortaya çıkar. Borrelia burgdorferi adlı bakteri türü bu hastalığa neden olmaktadır.

Lyme hastalığı toplamda 3 evreden meydana gelmektedir. Hastalığın birince evresindeyken hastalık henüz vücuda tam olarak yayılmamıştır. Hastalığın ikinci evresinde hastalık vücuda yayılmaya başlar ve yayılma tamamlandığında Lyme hastalığının üçüncü evresine geçilmiş olunur. Bu hastalık kenelerin yer aldığı neredeyse her yerde ortaya çıkabilir. Özellikle evinde evcil hayvan besleyen aileler risk altındadır. Bazı dönemlerde Lyme hastalık vakalarına daha sık rastlanır. Bu dönemlerde bahçelerden, ağaçlık alanlardan ve yaban hayvanlarının yoğun bir şekilde yer aldığı bölgelerden uzak durulmalıdır. Her kene ısıran kişi Lyme hastalığına yakalanır şeklinde bir ifadede bulunmak yanlıştır çünkü bu hastalığa sadece hastalık yapıcı bakterileri taşıyan keneler sebep olur.

BENZER  Osteomalazi (Kemik Yumuşaması) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Lyme hastalığının belirtileri

Lyme hastalığının belirtileri birçok sıradan hastalıkla benzerlik gösterir. Bu yüzden hastalığın teşhisini koyabilmek için çeşitli testlerin yapılması gerekmektedir. Eğer vücudunuzu bir kene ısırdıysa ve sonrasında halsizlik, baş ağrısı, üşüme, kas ağrısı ve ateş gibi belirtiler ortaya çıktıysa Lyme hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Kenenin ısırdığı alanda kızarıklık meydana gelir. Vücudunuzdaki kızarıklıkları kontrol ederek kene ısırıp ısırmadığını kontrol edebilirsiniz. Hastalık vücutta ilerlemeye başladıysa bu durum kızarıklığın olduğu kısımda ağrıların meydana gelmesine neden olur. Ayrıca kalp çarpıntısı, nefes darlığı ve göğüs ağrıları da Lyme hastalığının belirtileri arasında yer alır. Tüm bu belirtiler ortay açıkmış olmasına rağmen kişi tedavi altına alınmayacak olursa kas hareketlerinde anormalleşmeler başlar. Ayrıca eklem bölgelerinde şişkinlik oluşur. Çoğu zaman görme bozuklukları ve hafıza problemleri de gözlemlenen belirtiler arasında yer alır.

Lyme hastalığı yapılan kan testleriyle teşhis edilebilir. ELISA adındaki test bu rahatsızlığı tespit etmek adına yapılır. Bu test hastalığın ilk evrelerindeyken hastalığı teşhis etmek adına yapılıyor. Eğer hastalık ilerlemişse uzman doktorlar herhangi bir teste gerek kalmadan hastalığın tanısını koyabilir. Ölümcül durumların oluşmaması için kesinlikle belirtiler gözlemlenir gözlemlenmez hastalığın tedavisi başlatılmalıdır.

Lyme hastalığının tedavisi

İlgili rahatsızlığın tedavisinde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Hastalığın durumuna göre antibiyotik alımı arttırılıp azaltılmaktadır. Bu yüzden sürekli olarak doktor gözetiminde olmak hastalığın tedavisinin kısa sürmesi adına önemlidir. Antibiyotik tedavisi genellikle Lyme hastalığının ilk evrelerindeyken tercih edilmektedir. Eğer hastalık ileri boyutlara ulaştıysa daha farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Antibiyotik kullanımı hastalığın her evresinde vardır. İlerlemiş vakalardaki kişilere her ne kadar bağışıklık sistemlerinin zarar görme ihtimali olsa da uzun vadeli antibiyotik tedavisi uygulanır. Özellikle sinir sistemi zarar görmüş olan kişiler uzun süre antibiyotik kullanır. Nonsteroidik anti enflamatuar ilaçlar da hastalığın ilerleyen evrelerinde tercih ediliyor. Sabırlı bir şekilde uygun tedavi yöntemleri uygulanınca hastalık tamamen iyileşir. Lyme hastalığı bulaşıcı mıdır derseniz bu hastalığın insan insana geçmediğini ancak kene ısırması sonucunda bulaştığını söyleyebiliriz.

Yorum yap