İyi Gelen Şeyler

Maca Kökünün Faydaları Nelerdir?

Şifalı otlar dünyasının yeni üyelerinden olan maca bitkisi, sahip olduğu köklerle şifa dağıtıyor. Maca kökünün faydaları keşfedildiği günden beri bu bitki ülkemizde de tüketilmeye başlandı. Peru ginsengi ve maca turpu olarak bilinen bu bitki, turpgiller familyasında yer alan bir bitki türüdür.

Maca bitkisinin anavatanı Bolivya ve Peru’dur. Buralarda yer alan dağlarda sıklıkla gözlemlenir. Maca kökünün faydaları birer söylentiden ibaret değildir. Bu bitkinin faydaları bilim dünyası tarafından da büyük ölçüde kanıtlanmıştır. Maca kökü bitkisi verimli topraklarda yetişir. Toprağın verimli olmasından dolayı herhangi bir katkı maddesine gereksinim duymaz. Sağlığa olan faydaları Peru halkı tarafından bilindiği için çok uzun zamandan beri sağlıklı yaşamak adına kullanılır. Daha yeni diğer dünya ülkelerine yayılmaya başlamış olsa da kısa süre içerisinde beklenenden fazla ilgi görmüştür.

Maca kökünün faydaları sayılırken libido değerlerini arttırması üzerinde sıklıkla durulur. Libido eksikliği yaşayan kişiler bu özelliğinden dolayı maca kökünü tüketerek şifa bulabilir. Bu bitkinin hormonları dengeleyici özelliği vardır. Bu etkisinden dolayı hormon dengesizliği yaşayan kişilerin tedavi süresinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Maca bitkisi kökü kullanılan bir bitki olduğu için maca kökü ismiyle anılmaktadır. Görsel olarak bir turpu andırmasından dolayı bu bitkiye maca turpu da denilmektedir. Kökler direkt olarak kimi bölgelerde tüketilse de köklerin toz haline getirildikten sonra tüketilmesi daha yaygındır.

Maca Kökünün Besin Değeri

Maca kökünün besin değerini tayin etmek için bu besin türü yapısal özellikleri açısından incelenmelidir. Magnezyum, iyot, potasyum, demir, çinko, lif ve protein açısından zengin olan maca kökü besin değeri yüksek olan gıdalar arasında yer alır.

Maca kökü sahip olduğu bu vitamin ve mineraller sayesinde bir yaşam kaynağı olarak kabul edilir. İçeriğinde yer alan demir kanın oksijen bakımından zenginleşmesinde etkin rol oynar. Bu da hücrelerin daha sağlıklı olmasını ve hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kişinin adeta gençleşmesine yardımcı olur.

BENZER  Anemiye İyi Gelen Yiyecekler

Maca Kökünün Faydaları

Maca kökünü araştıran bilim adamları bu bitkinin erkeklerde, kadınlarda ve çocuklarda sağlık açısından çeşitli faydalarının olduğunu tespit etmiştir. Pazar tezgahlarında maca kökü yer almaya başlayınca insanlar ister istemez maca kökünün faydaları hakkında bilgi sahibi olmak istediler. Bu yüzden sizlere bu mucizevi bitkinin ne tür sağlık sorunlarına şifa olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

  • Maca kökünün insanı sakinleştirici etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde aşırı derecede stres yaşayan kişilerin sakinleşmesine yardımcı olur. Vücut direncinin de artmasını sağlamaktadır. Özellikle aşırı derecede yorgun olduğunuz zamanlarda bu bitkiyi tüketerek vücut direncinizi arttırabilirsiniz.
  • Maca kökünün besin değerini incelerken bu bitkinin sahip olduğu maddeleri ele almıştık. Maca kökünde yer alan vitaminler ve mineraller kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmesini sağlar.
  • Maca kökü kişinin ekstra olarak enerji yüklenmesini sağlar. Bu yüzden dünya genelinde birçok sporcu ağır antrenmanlar öncesinde enerji depolamak için maca kökünün sıklıkla tüketir.
  • Günümüzde cinsel sorunların yaşanmasında ki en büyük neden libido düşüklüğüdür. Maca kökü bu derde de derman olmaktadır. Bu bitkiyi tüketen kişiler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda libido değerlerinde artış olduğu gözlemlenmiştir. Cinsel soğukluk probleminiz varsa maca kökünü şifa bulmak için tüketebilirsiniz.
  • Vücudumuzda yer alan hormonlar birçok yaşamsal faaliyetin gerçekleşmesinde etkin rol oynar. Maca kökünün en önemli faydası hormonsal dengesizliklerin düzelmesine yardımcı olmasıdır. Günümüzde hormon dengesizliklerini gidermek adına üretilmiş olan ilaçların büyük kısmında maca kökü bitkisi yer alır.
  • Maca kökü adet dönemindeki bayanların da imdadına koşan bir bitkidir. Adet döneminde yaşanan aşırı ağrılar, kramplar ve eklem sorunları yaşamınızın ciddi anlamda kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Adet döneminde ve öncesinde maca kökü tüketilirse, adet döneminde yaşanan bu yakınmaların büyük kısmı ortadan kalkar. Maca kökü hormonları dengeye soktuğu için adet düzensizliklerini de ortadan kaldırmaktadır. Yani bu bitki adetleri düzenli bir şekilde görmeyi sağlar.
  • Maca kökü menopoz dönemindeyken de tüketilmelidir. Menopoz döneminde ortaya çıkan sıcak basmaları, uyku problemleri, ani ruhsal değişiklikler ve adet düzensizlikleri büyük ölçüde maca kökü sayesinde ortadan kaldırılmaktadır.
  • Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da maca kökünün kısırlığı ortadan kaldırıcı etkisinin de olduğu düşünülmektedir. Özellikle kan akışını arttırması erkeklerde iktidarsızlık probleminin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.
  • Maca kökünde yer alan çinko maddesi ciltte yer alan sivilcelerin azalmasını sağlamaktadır. Sivilce giderici etkisi olan cilt kremlerin büyük kısmının içerisinde maca kökü bitkisi bulunur.
BENZER  Nikotin Bağımlılığına Son Vermede Kullanacağınız En Sağlıklı Alternatif

Maca kökü faydaları ile ön plana çıkmayı başaran bir bitki olsa da bilinçsiz bir şekilde tüketildiğinde çeşitli zararları da olabilmektedir. Fazla tüketilmesi halinde uyku problemleri yaşanabilir. Ayrıca çeşitli mide rahatsızlıkları tetikleyici etkisi de bulunmaktadır.

Yorum yap