İyi Gelen Şeyler

Makattan Kan Gelmesi Nedenleri Tedavisi

Basur olarak bilinen bu sorun makat içerisinde ya da makatın hemen dış kısmında oluşabilir. Makatından kan gelen kişilerin yaklaşık olarak %80’lik kısmı bu sorunla hemoroitten dolayı karşılaşmaktadır. Sürekli ishal ya da kabız olunması, fazla kilolu olmak ve uzun süre oturmak basur bölgesinde kanamaların olmasına neden olabilir.

  • Anal Fistül: kalın bağırsakla makat arasında kalan kısımda oluşan bu sorun, bölgede iltihaplanmaların olmasına ve dışkılama sırasında kanamaların oluşmasına neden olmaktadır. Bakteri kaynaklı bir sağlık sorunu olduğundan dolayı evde tedavisi mümkün değildir. Bu yüzden tıbbı destek alınması gerekmektedir.
  • Makat çatlakları: özellikle uzun süre kabızlık yaşayan kişilerde görülen bir sağlık sorunudur. Makat bölgesinde meydana gelen hassaslaşmalar bu bölgede çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. Oluşan bu çatlaklarda kanamalar meydana gelir ve bu durum da makattan kan gelmesine neden olmaktadır.
  • Kalın Bağırsak Polipleri: bu rahatsızlık kalın bağırsaklarda kitlelerin oluşmasıdır. Bunlar kalın bağırsaklarda en yaygın gözlemlenen tümörler arasında yer alır. Genelde iyi huylu olarak ortaya çıksalar da kötü huylu olan polipler de vardır. Bir kişide kalın bağırsak polipleri varsa bu bölgenin tahriş olmasına ve kanamaların meydana gelmesine neden olmaktadır. İyi huylu polipler olsa bile tedavi edilmesi gerekmektedir çünkü bu polipler bir süre sonra kanser haline gelebilir.

 

Makattan kan gelmesi tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi makattan kan gelmesi problemi birbirinden bağımsız sorunlardan dolayı ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden ilk etapta kanamaların neyden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekmektedir. Sorunun tespiti yapıldıktan sonra ilgili problem ortadan kaldırılarak kanamaların önüne geçilebilir.

Makatta oluşan kanamalar makat bölgesinin zorlanmasından dolayı ortaya çıkar. Eğer sıklıkla kabızlık problemi yaşıyorsanız bu kanamalarla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Kabızlık kaynaklı kanamalarda lifli besinler tavsiye edilir. Lifli besinler dışkının yumuşamasını sağlayarak makatın zorlanmasını engeller ve bu sayede kanamaların tedavisi gerçekleştirilmiş olur. Makatta oluşan kanamalara basur ya da makatta oluşan yırtıklar neden oluyorsa ilaç tedavisi uygulanır. Reçete edilen kremler vaktinde kullanılırsa basur ve makat yırtıkları kısa süre içerisinde iyileşir ve kanamalar son bulur. Kanama olduğu zaman açık yaralar akla gelmelidir. Açık yaralar kolay bir şekilde enfeksiyon kapabilir. Bu yüzden ilgili sorunlar baş gösterince makat bölgesi itinalı bir şekilde temiz tutulmalıdır.

BENZER  Yemek Yedikten Kısa Bir Süre Sonra Acıkmış Hissetmenizin Nedeni

Bazen oluşan anal fistüller makat kanamasına neden olmaktadır. Bu sağlık probleminin ilaçlarla tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu tip durumlarda cerrahi müdahaleler yapılarak makat bölgesindeki kanamalar durdurulur.

Yorum yap