İyi Gelen Şeyler

MCH Nedir Düşüklüğü Yüksekliği ve Normal Değeri

anemi  hastalarında sıklıkla gözlemlenen bir durumdur. Özellikle yeterli oranda B12 ve folik asit alınmaması MCH yüksekliğinin ortaya çıkmasında etkilidir.

Kişide nefes darlığı, kalp çarpıntısı, aşırı halsizlik ve çekilmez baş ağrılarının olması MCH yüksekliği belirtileri arasında yer alır. Ayrıca soluk cilt rengi (cildin-soluk-olmasinin-nedenleri.html), ataksi, taşikardi gibi sorunlar da MCH yüksekliği olduğunu ifade edebilir.

Kan kanseri, tiroid bozuklukları, östrojen içeren ilaçların alımı, aşırı alkol tüketimi, vücutta oluşan enfeksiyonlar ve karaciğer ile alakalı çeşitli hastalıklar MCH yüksekliğine neden olan faktörler arasında yer alır.

MCH Düşüklüğü Neden Olur?

Yapılan kan testi sonrasında MCH değerinin 26 pg altında çıkması kişide MCH düşüklüğü olduğunu ifade eder. MCH düşüklüğü olan kişilerde hücrelere yeterli oranda kan gönderilemediği için oksijen yetersizliğine bağlı çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkar.

Kişinin aşırı kan kaybetmesi, hemoglobin yapısının değişmesi, kırmızı kan hücrelerinin küçülmesinden dolayı kan hücrelerinin yeterli oranda hemoglobin taşıyamaması ve demir eksikliği MCH düşüklüğü yaşanmasına neden olur.

Yapılan testler sonucunda MCH düşüklüğü ya da MCH yüksekliği görülürse dahiliye uzmanı tarafından sorunun ortadan kaldırılması için uygun bir tedavi yöntemi seçilir. Oksijen yaşamın kusursuz bir şekilde devam etmesi adına önemli olduğu için kesinlikle MCH yüksekliği ve MCH düşüklüğü önemsenmesi gereken bir sağlık problemidir.

BENZER  Mor Patates Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yorum yap