İyi Gelen Şeyler

Meksika Fasülyesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Meksika Fasülyesi Hakkında

Güney Meksika ve Orta Amerika’da 7 bin yıldan beri tüketilmekte olan Meksika fasulyesi, İspanyol kaşiflerin Peru’da 15’inci yüzyıldaki keşfiyle Avrupa’da da yaygınlaşmıştır. Börülce, sıradan fasulye çeşididir. Bir böbreğe şekil ve renk olarak görsel benzerliği için adlandırılır. Kırmızı barbunya fasulyesi, adzuki fasulyesi gibi diğer kırmızı fasulyelerle karıştırılmamalıdır. Meksika Fasulyesi, Meksika fasulyesi ülkemizde fazla bilinmemekle birlikte çok güçlü antioksidan içeren bir bitkidir. Meksika fasulyesi diğer fasulyelere kıyasla antioksidan içerdiği bilinmektedir. İçeriğindeki magnezyum oranının çok yüksek olması nedeni ile tüketildiği zaman insanda kaygı, bitkinlik ve yorgunluk gibi ileri gelen rahatsızlıkların giderilmesi bakımından faydalı olmaktadır. İnsan sağlığı açısından çok faydalı olan antioksidan, magnezyum dışında birde lif kaynağı olarak da bilinen Meksika fasulyesi tüketimi insanın daha sağlıklı olması için etkili bir besindir. Meksika fasulyesinin faydaları ve özellikleri saymakla bitmemektedir. Meksika fasulyesi kanser riskini azaltır, kalp ve kemik sağlığına yardımcı olur, kan basıncını düzenler, kolon fonksiyonlarını düzenler kadıların korkulu rüyası olan menopoz belirtilerini azaltır ve kolesterol seviyesini de düzenleyici olarak bilenen Meksika fasulyesi tüketilmesi gereken çok faydalı bir besin maddesidir. Meksika fasulyesinde yüksek miktarda protein bulunduğundan Meksika fasulyesi tüketen insanların et yemiş kadar protein aldığı bilinir. Zayıflama sürecinde de yardımcı bir besindir. Meksika fasulyesi kan şekerini de düzenlemektedir. Yani kandaki şeker emilimini yavaşlattığından kan şekerini düzenliyor açlık hissi verdirmiyor.

MEKSİKA FASULYESİNİN FAYDALARI

  • Meksika fasulyesi magnezyum kaynağıdır. Magnezyum eksikliğinin neden olduğu kaygı, bitkinlik ve yorgunluk hissinin giderilmesinde etkilidir.
  •  Meksika fasulyesi lif deposudur.
  •  Meksika fasulyesi güçlü bir protein kaynağıdır.
  •  Yapılan araştırmalar, Meksika fasulyesinin kanser riskini azalttığını göstermektedir.
  •  Meksika fasulyesi, yaban mersininden daha güçlü bir antioksidandır.
  •  Kalp ve kemik sağlığını destekler.
  •  Meksika fasulyesinin diğer önemli ve şaşırtıcı bir faydası da şeker emilimini yavaşlattığı için kan şekerinizi düzenliyor olması ve böylece çabuk acıktırmamasıdır. Yani kan şekeriniz çok yükselmediği için açlık hissi yaşatmaz. Bu özelliği sayesinde Meksika fasulyesi tüketerek siz de daha kolay kilo verebilirsiniz.
BENZER  Canan Karatay’dan “Yemekten Sonra Çay İçilmez” Uyarısı!!

Yorum yap