İyi Gelen Şeyler

Melisa Çayı neye iyi gelir?

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Halk arasında yaygın olarak tüketilen melisa çayını daha iyi tanımanız için ayrıntılarıyla birlikte yazıyoruz. Ekranda popüler sakinleştirici olarak bilinen melisa çayı nane familyasından gelmektedir. Tarihi oldukça eskidir. Başta sakinleştirme etkisi olmak üzere, stres azaltma ve uyku düzeni sağlama konusunda da oldukça etkilidir.

Melisanın ilk keşfedildiği zamanlar, böcek ısırmalarına karşı kullanıldığını biliyoruz. Daha sonra ise çay olarak kullanılmaya başlamıştır. Köken olarak ele aldığımız da güney Avrupa taraflarında yetiştiriliyor. Asıl ismi Melissa Officinalis dir.

Taze limon kokusuna benzeyen melisa yazın bitmesine yakın çiçek açmaktadır. Çiçeklerin rengi beyazdır. Başka ülkelerde farklı isimler ile çağrılır. Bunlardan bazıları nane balsamı, bal bitkisi, balsam vs. olarak isimlendirilir. Melisa çayı sadece çay olarak değil, krem olarak ta kullanılır. Bizim ülkemizde en çok çayı tüketilmektedir.

En çok bilinen faydaları ise maddeler halinde şunlardır;

-Uyku düzenini sağlar

-Sakinleştirir ve stresi azaltır


-Sinirleri yatıştırma özelliği ile sakinleştirir

-Mide sorunlarına iyi gelir

-Gaz giderici ve sindirim sorunlarına karşı iyi gelir

-Çocuklarda ateş dürücü etkisi vardır

-Toksinleri atmak için ter atmak gerekir. Melisa çayı iyi bir ter atıcıdır.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır/Demlenir?

Melisa çayı diğer çaylar gibi dayanıksız değildir. Bunun için çok yapmanızda sakınca yoktur. Yaptığınız çayı 2 gün kadar dolapta bekletebilirsiniz. Önerimiz; bir litre su kaynatıp bir tutam melisa çayı (kuru) katıp 10 dakika bekletin. Hazırlanan bu çay hemen tüketilebilir. İsteyen bal ilave eder.  En fazla 2 bardak tüketmeniz önerilir. Daha fazlası istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Melisa Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

İlaç kullanan kişilerde bir takım yan etkiler gözükebilir. Bunlardan bazıları tiroit ve glokom rahatsızlığıdır. Bu tür rahatsızlıklara sahip olanlar mutlaka doktora danışmalıdır. Doktorun belirleyeceği miktarların dışına çıkmamalıdır. Hamilelik veya emzirme dönemlerine ait bir bilgi bulunmasa da yine de doktora danışmanızda fayda vardır.

Yorum yap