İyi Gelen Şeyler

Meme Başı Egzaması Nedenleri Tedavisi

Meme başı egzaması meme ucunda çıkan mantarların etkisiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Özellikle cildin nemli kaldığı kısımlarda egzama daha kolay bir şekilde oluşur. Bu yüzden banyo sonrasında meme ucu egzaması olmaması için meme uçlarının nemden iyi bir şekilde arındırılması gerekmektedir. Bu egzama bir defa görülecek olursa kendisini tekrarlaması muhtemeldir.

Meme başı egzaması normalde ciddi bir hastalık olarak görülmez ancak egzama ciddi bir kaşıntıya neden olduğu için bu kısım kaşınırsa meme ucunda ciddi yaralar oluşabilmektedir. Bayanlarda sıklıkla görülen bu rahatsızlık ayrıca iç çamaşırları yıkarken kalitesiz deterjanların kullanılmasından dolayı da oluşabilir. İç çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra kesinlikle iyi bir şekilde durulayın ve deterjan kalıntılarının olmasına izin vermeyin. Bu sayede kendinizi deterjan kaynaklı olarak ortaya çıkan meme ucu egzamalarına karşı koruyabilirsiniz.

Meme başı egzaması belirtileri

• Mantarların tetiklemesi sonucunda oluşan meme başı egzaması meme ucunda ve çevresinde ciddi kaşınmaların olmasına neden olur.

• Kişi kaşıntıdan dolayı meme uçlarını kaşıdığı için cilt üzerinde kızarıklıklar ve kabuklanma meydana gelir.

• Meme başı egzaması vakalarının büyük kısmında meme üstünde kırmızı renkte cilt lekelenmeleri de meydana gelmektedir.

Meme ucu egzaması bir meme hastalığı olan ve meme kanseri belirtilerinden birisi olan paget hatalığı ile benzer özellikler gösterir. Bu yüzden her ne kadar bu egzama türü basit bir rahatsızlık olsa da meme kanserinin olabilme ihtimali akla getirilerek gerekli tıbbi incelemeler yapılmalıdır. Özellikle reçete edilen kremlerin kullanılıyor olmasına rağmen bu egzama uzun zamandan beri devam ediyorsa ilgili sorun büyük ihtimalle paget hastalığından kaynaklanmaktadır.

Meme başı egzaması tedavisi

Meme başı egzaması oluştuğu zaman meme ucunda çatlamalar meydana gelir ve bir süre sonra meme başı mikrop kaparak iltihaplar oluşur. Bu tip durumlarda bu rahatsızlığın tedavisi kortizon ihtiva eden kremler ile gerçekleştirilir. Egzamanın oluşmasına mantarlar neden olduğu için bu kremlere ek olarak kesinlikle mantar önleyici kremlerinden kullanılması gerekmektedir. Bu uygulamalar sonrasında egzama kısa süre içerisinde iyileşecektir. Emzirme döneminde meme başı egzaması oluşursa anne bebeği emzirmeye kısa süreliğine de olsa son vermelidir. Tedavi tamamlandıktan sonra bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.

BENZER  Bağışıklığı Güçlendirmek, Metabolizmayı Hızlandırmak Ve Depresyondan Korunmak İçin 10 Beslenme Önerisi

Meme başı egzaması nasıl önlenir?

Egzaman kişinin alerjisi olduğu bazı etkilerden dolayı da oluşmaktadır. Cildinizde mantar oluşumuna neden olan etkiler varsa bunları hayatınızdan çıkarın. Bu sayede mantar oluşumunu ve doğal olarak meme ucu egzaması oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Uzmanlar plastik madde ihtiva eden iç çamaşırların egzama oluşumunu tetiklediğini belirtiyor. Bu yüzden pamuklu iç çamaşırları tercih edilerek egzama önlenebilir. Ayrıca meme uçlarının sabunla yıkanması da bu hastalığın oluşmasına neden olan faktörlerden birisidir. Meme uçlarınızı sabunla yıkamak yerine saf su ile temizlemenizi tavsiye ederiz. Emziren annelerde daha çok görülen bu durum aslında bebeğin meme ucunu tahriş etmesinden kaynaklanıyor. Meme uçlarınız emzirmeden dolayı tahriş oluyorsa daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Emzirme sonrasında meme uçlarını temizleyin. Ayrıca bebeğinizde pamukçuk varsa bu da egzama oluşumuna neden olabilir.

Yorum yap