İyi Gelen Şeyler

Meme Kanserinin Belirtileri!

Genel cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Meral 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı nedeniyle meme kanseri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Meme kanseri riskini en aza indirmek için hastalığa neden olan değiştirilebilir risk faktörlerinin ortadan kaldırılması gerekir.

Hormonlu gıdalardan ve özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmak, ilk doğumu 25 yaşından önce yapmak ve emzirmeye özen göstermek, alkol ve sigara kullanmamak meme kanseri riskini azaltan önemli faktörlerdir.

Son dönemlerde soya izoflavanlarının östrojene benzer etkileri meme kanseri ile ilişkili olabileceği deneysel çalışmalarda ortaya koyulmuştur. Ayrıca A, C, E vitaminleri ile beta karotenin, likopenin ve antioksidanların yetersiz olması meme kanseri riskini artırabilir.

Özellikle 50 yaş üstü kadınlar bu vitamin ve besinlere karşı dikkatli olmalıdır. Ayrıca bu kanser türünde genetik yatkınlık da çok önemli bir faktördür. Özellikle annesi ve kız kardeşi meme kanserine yakalanmış olan kadınlar risk grubunda olduklarını bilmeli, düzenli şekilde doktor kontrolünde olmalı ve bu kontrolleri ihmal etmemeli, meme kanseri belirtilerini de bilmelidir.

https://www.kivitadinda.com/2019/02/gogsunuzde-bunlar-varsa-meme-kanseri-olabilirsiniz/
https://www.kivitadinda.com/2019/05/meme-kanserinden-korunmanin-yollari/

Yorum yap