İyi Gelen Şeyler

Menisküs Ameliyatı Sonrasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Menisküs dizde bulunan eklem kemiklerinin hemen ara kısmında yer alan kıkırdak yapıdaki küçük parçacıklar olarak bilinmektedir. Bu kıkırdak parçacıklar kemiklerin birbirine sürtünmesini engellemek için gelişmiştir. Ayrıca eklemlere gelen yükü dengeli bir şekilde dağıtmakla da görevlidir. Menisküste incelme ve yırtılma gibi durumlar meydana geldiği zaman eklemlerde birbirine sürtme başlar ve bu durum kemiklerin aşınmasına neden olur. Bu tip durumlarda menisküs ameliyatının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Birçok kişi menisküs ameliyatı olmuş olmasına rağmen çeşitli yakınmalar ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu durumun temel nedeni menisküs ameliyatı sonrasında çeşitli yanlışların yapılmasıdır. Bu tip durumlarla sıklıkla karşılaşıldığı için sizlere menisküs ameliyatı sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz.

Halk arasında aşırı derecede spor yapan kişilerde menisküs görülür tarzında bir kanı olsa da menisküs rahatsızlığı dizini zorlamış olan herkeste görülebilir. Fazla kilolu olan kişilerde de sıklıkla karşılaşıldığı bilinmektedir. Menisküs genel olarak dizlere aşırı yük binmesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu hastalık ile mücadele etmek istemiyorsanız dizlerinize fazla yük binmesini engellemeye çalışın. Bu sayede menüsküs probleminin ortaya çıkma ihtimali azalacaktır. Menisküs ameliyatı olduysanız yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Gelin hep birlikte menisküs ameliyatı sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenler nelermiş birlikte öğrenelim.

Menisküs ameliyatı yapıldıktan sonra ameliyatı olan kişinin çeşitli egzersizler yapması gerekmektedir. Bu egzersizlerin yapılmasındaki temel neden diz kapağı eskisi kadar kuvveti kaldıramayacağından dolayı kasları güçlendirmektir. Bu sayede diz kapağına gelecek olan yük kaslara sevk edilir. Yüzme, yürüyüş, bisiklete binme ve diz kaslarının güçlenmesini sağlayan diğer egzersiz türleri menüsküs ameliyatı sonrasında yapılabilir. Ameliyatı olduğunuz ilk dönemlerde çökelip kalkma şeklinde dizinizin fazla yorulmasına neden olmayacak egzersizleri tercih edebilirsiniz. İlk etapta kesinlikle dize aşırı yük binmesine neden olacak egzersizlerden kaçınılması gerekmektedir. Eklemlerde yer alan açıklığı arttırmak adına çok yavaş bir şekilde dizlerin bükülüp açılması doktorlar tarafından tavsiye ediliyor.

BENZER  Patoloji Nedir? Hangi Hastalıklara Patoloji Yapılır? Patolog Ne İş Yapar?

Bir zemin üzerine oturun ve dizlerinizi büküp kendinize doğru çekin. Bu yapacağınız egzersiz menisküs ameliyatı sonrasındaki sıkıntılarınızın büyük oranda ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Egzersizleri yaparken diz kapağında şiddetli ağrılar meydana gelirse bu durum dizinize aşırı derecede yük bindiğini gösteriyor. Bu tip durumlarda kesinlikle yapılan egzersize ara verilmesi gerekmektedir.

Menisküs ameliyatı sonrasında yapılmaması gerekenler sayılırken doktorlar en çok dize aşırı yük binmesine neden olacak ağırlıklı egzersizlerin yapılmaması gerektiğini belirtiyor. İlk etapta yavaş bir şekilde başlayacağınız egzersizleri ilerleyen dönemlerde arttırmanız gerekmektedir. Mesela ilk etapta yarım kiloluk ağırlıklar ile dizlerinizi çalıştırıyorsanız çok ilerleyen zamanlarda bir veya iki kiloluk ağırlıkları kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunu tabii ki de kafanıza göre yapmamanız gerekiyor. Menisküs ameliyatı sonrasında doktorunuza muayene oldukça size kendisi ne tür ve hangi ağırlıktaki egzersizleri yapıp yapmayacağınız konusunda bilgiler verecektir. Menisküs ameliyatında fizik tedavi aşırı derecede önemlidir. Fizik tedavisi eklemlerimizin açılmasını ve rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayacaktır. Bu yüzden fizik tedaviyi önemseyin ve vaktinde fizik tedavisini yaptırmaya özen gösterin. Fizik tedavisi yaptırmayan kişilerde çoğu zaman eklemlerin kilitlendiği ve ömür boyu bir daha eklemlerin oynamadığı dahi gözlemlenmiştir.

Menisküs ameliyatı sonrasında eklemlerde şişlik ve sıvı birikimi meydana gelebilir. Bu tip durumlarda şiddetli ağrıların oluştuğu bilinmektedir. Hastayı ağrılardan kurtarmak için eklem bölgelerinde yer alan sıvı alınmaktadır. Bunun bir enjektör aracılığıyla yapıldığı da bilinmektedir. Sıvı birikimine ve şişkinliğe neden olacak hareketlerden kaçınmanızı bu yüzden tavsiye etmekteyiz. Buna dikkat edecek olursanız tedavi süreci daha da kısalacaktır.

Yorum yap