İyi Gelen Şeyler

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide, sindirim sisteminde faaliyet gösteren en önemli organlardan birisidir. Mide ağrısına ne iyi gelir konusu çeşitli nedenlerden dolayı midesinde çekilmez ağrılar oluşmuş olan kişiler tarafından merak ediliyor. Özellikle aşırı yemek yenilmesi ve gıda zehirlenmesi gibi durumlar birdenbire midede çekilmez ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu ağrıları mide ağrısına iyi gelen yiyecekler ile büyük oranda ortadan kaldırmak mümkündür. Midem ağrıdığı zaman nasıl bir şey yiyebilirim ki diyen kişiler olsa da yapılan araştırmalar sonucunda mide ağrısı yaşanıldığı zaman bazı şeylerin yenilmesinin mide ağrısını ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir. Kronik mide ağrınız mevcutsa mide ağrısına iyi gelen yiyecekler sayesinde ağrılarınızı büyük ölçüde sonlandırabilirsiniz. Beslenme uzmanları sıklıkla mide ağrısı yaşayan kişilerin özellikleri hafif yiyeceklere yönelmesini, bu sayede midenin az zorlanacağından dolayı mide ağrısının oluşmayacağını belirtmektedir. Eğer mide ağrısı yaşıyorsanız özellikle yağ oranı yüksek olan besinlerden uzak durmanız sizler açısından faydalı olacaktır.

Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında yer alan besinleri tüketmiş olmanıza rağmen mide ağrınız aradan yaklaşık üç gün geçmiş olmasına rağmen bir türlü geçmiyorsa olayın altında farklı problemler yatıyor olabilir. Bu tip durumlarda olan kişilerin vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünmesi problemin çözümünü bulmaya ve ağrıyı yok etmeye yönelik atılması gereken bir adımdır. Bu durumu önemsemeyecek olursanız mide ağrısı birçok rahatsızlığın habercisi olduğundan dolayı çeşitli sağlık problemleri ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Mide ağrısına iyi gelen besinler

Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında bulunan besinlere baktığımızda bu yiyeceklerin mideyi zorlamayan, hafif yani kolay bir şekilde sindirilebilen besinler olduğunu görmekteyiz. Sayfamızda yer alan bu besinlerin bazı yan etkileri olabileceğinden dolayı kesinlikle bu besinler doktor kontrolünde tüketilmelidir. Bu duruma dikkat etmeniz çeşitli sağlık sorunları yaşamamanız için aşırı derecede önem arz etmektedir.

BENZER  Osteomalazi (Kemik Yumuşaması) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Keten tohumu: bu besini yapısal olarak incelediğimizde keten tohumunun lif ve omega 3 yağ asidi bakımından zengin olduğunu görmekteyiz. Bu besin türü kabızlığı önlediği gibi meydana gelen mide şişkinliklerini ve mide ağrılarını azaltma konusunda etkilidir. Keten tohumunun tadı damak tadınıza uymuyorsa keten tohumunu salataların içerisine koyarak ya da yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz. Keten tohumunun rahatlatıcı etkilerini bu besin türünü tükettikten kısa bir süre sonra göreceğinize emin olabilirsiniz.

Zencefil çayı: mide asidi kaynaklı mide ağrıları yaşayan kişiler zencefil çayını tüketerek bu ağrıları sonlandırabilir. Zencefil çayı yapısında yer alan maddeler sayesinde midenin asit üretmesini engellemekte ve bu sayede midedeki asit oranının dengede kalmasını sağlamaktadır. Zencefili fazla tüketmenin midede yanma hissiyatının oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden gün içerisinde çay şeklinde demlemiş olduğunuz zencefilden maksimum 3 bardak civarında içmeye özen gösterin. Bu sayede zencefilin faydalarını görebilirsiniz.

Hafif gıdalar: muz, ekmek, pilav, haşlanmış tavuk ve patates en çok tüketilen hafif gıdalar arasında yer alır. Mide ağrısı yaşadığınız zamanlar midenizi yormayacak bu tarz besinlere yönelmeniz gerekmektedir. Hafif gıdalar yerine ağır gıdaları tüketecek olursanız emin olun kısa zaman içerisinde mide ağrılarınız şiddetlenecektir. Hafif gıdaların tüketseniz bile kesinlikle gıdaları uzun süre boyunca çiğnemeye özen gösterin. Besinleri fazla çiğneyecek olursanız mideniz besinleri parçalamak için fazla zorlanmaz ve bu sayede mide ağrılarınız büyük oranda azalabilir.

Az yağlı gıdalar: yağ midenin zorlanmasına ve bu nedenden dolayı mide ağrılarının artmasına neden olan bir besin türüdür. Uzmanlar mide ağrısı yaşayan kişilerin kesinlikle az yağlı gıdalara yönelmesi gerektiğini belirtmektedir. Normal şartlarda yapmış olduğunuz yemeklerin içerisine lezzeti sağlamak adına aşırı derecede fazla yağ koyuyorsanız bu yağ miktarını azaltmaya özen gösterin. Buna dikkat edecek olursanız az yağlı gıdalar sayesinde mide ağrılarınız kısa süre içerisinde geçecektir. Ayrıca yemek öğünlerinizde elinizden geldiğince az yemeye özen gösterin. Eğer az yiyerek doymuyorsanız öğün sayınızı arttırın. Bu sayede midenizi zorlanmaktan koruyabilirsiniz.

BENZER  Kış Depresyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Su: midenin uzun zaman boyunca susuz kalması midede ağrıların oluşmasına ve durumun çekilmez bir hale gelmesine neden olabilir. Birçok hazımsızlık probleminin yeterli oranda su tüketmemekten kaynaklandığı bilinmektedir. Yeterli oranda su tüketilmediği zaman mide ağrısı meydana geldiği gibi beraberinde mide bulantısı da oluşmaktadır. Ayrıca bu tarz kişilerde aşırı derecede halsizliklerin gözlemlendiği de bilinmektedir. Mide ağrısına paralel olarak sizler de bu belirtileri yaşıyorsanız vücudunuzun gereksinim duymuş olduğu miktardan daha az su tüketiyorsunuz demektir. Bu yüzden gün içerisinde tüketmiş olduğunuz sıvı gıda miktarını arttırmanız mantıklı olacaktır.

Yoğurt: içerisinde yer alan probiyotikler ve d vitamini sayesinde mide içerisinde yer alan mide ağrımasına neden olan kötü bakterileri yok etme konusunda en etkili besin türü yoğurttur. Bakteri kaynaklı mide ağrısı yaşayan kişiler gün içerisinde yoğurt tüketerek bakterilerin yok olmasını sağlayabilir ve bu sayede mücadele etmek zorunda kaldıkları mide ağrılarını ortadan kaldırabilirler. Yoğurdu tüketirken içerisine kefir koymanız mide ağrınızın daha kısa süre içerisinde geçmesini sağlayacaktır.

Mide ağrısı nasıl engellenir

Bu saymış olduğumuz yöntemlerle midenizin ağrısını bir türlü geçilemiyorsanız büyük ihtimalle yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Mide krampları yaşayan kişiler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda süt ürünlerinin mide ağrısını tetiklediği tespit edilmiştir. Yaşadığınız ağrılar kramplarla birlikte meydana geliyorsa süt ürünlerini tüketmeyi bırakmanız mantıklı olacaktır. Ayrıca mide ağrısı yaşadığınız zamanlar bir havluyu ısıtarak midenizin üzerine koymanız ağrılarınızın büyük oranda geçmesine yardımcı olacaktır.

Mide içerisinde gaz birikmesi midede ağrıların oluşmasına neden olur çünkü biriken gaz midenin aşırı derecede gerilmesine neden olmaktadır. Bu yüzden gaz yapıcı etkisi olan brokoli ve fasulye gibi besinleri beslenme zincirinizden çıkarmanız mide ağrısını geçirmek için önemlidir. Gaz yapan yiyecekler yerine daha hafif olan besin türlerine yönelmeniz mantıklı olacaktır. Mide ağrısı yaşadığınız zaman özellikle sırt üstü uzanmaya özen gösterin. Sırt üstü uzanmak midenizin daha rahat çalışmasını sağlayacağından dolayı midede meydana gelen işlevsel bozukluklardan kaynaklı mide ağrılarınızın geçmesinde uzanmak etkili bir yöntem olacaktır. Özellikle gece yatmadan evvel yemek yememeye özen gösterin. Vücut uyku esnasında dinlenmeye geçtiğinden dolayı midenizde bir şeyler olması halinde mideniz aşırı derecede zorlanır. Bu yüzden mümkün mertebe gece yemek yemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Yorum yap