İyi Gelen Şeyler

Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Mide bulantısı birçok hastalığın belirtileri arasında yer aldığından dolayı sindirim sistemi ile alakalı olan bu problem en çok gözlemlenen sorunlardan birisidir. Mide bulantısına iyi gelen şeyler özellikle uzun soluklu mide bulantısı yaşayan kişiler tarafından merak edildiğinden dolayı sizlere mide bulantısına iyi gelen yiyecekler, gıdalar ve besinler hakkında bilgi vereceğiz.

En çok korkulan mide bulantıları arasında gıda zehirlenmesi kaynaklı olan mide bulantıları yer almaktadır. Mide bulantısı gıda zehirlenmesi kaynaklı olduğu zaman hayati önem taşıdığından dolayı bulantıyı geçirmeye uğraşmak yerine vakit kaybetmeden tedavi olmak için hastanelerin acil servislerinde gidilmelidir. Dünya genelinde meydana gelen ölümler ele alındığında mevcut ölümlerin yüzde 15’lik kısmının gıda zehirlenmesi kaynaklı olduğu karşımıza çıkmaktadır. Gıda zehirlenmelerinin en önemli belirtisi mide bulantısı olduğu için şiddetli mide bulantısı yaşadığınız dönemlerde gıda zehirlenmesi ile mücadele etmiş olabileceğinizi göz önüne getirerek tedavi olmak için vakit kaybetmemeniz de fayda var. Tabi ki her mide bulantısı gıda zehirlenmesinden kaynaklanmamaktadır. Yaşanılan stres, araba tutması, vertigo, alkol kullanımı ve gebelik gibi durumlarda da mide bulantısının meydana gelebileceği göz önünde bulundurulmalı her bulantı yaşandığı zaman panik yapılmaması gerekmektedir.

Alternatif tıp dünyasında yapılan araştırmalar sonucunda mide bulantısına iyi gelen yiyecekler keşfedilmiştir. Mide bulantısına iyi gelen şeyler sadece kısa dönemli mide bulantısı yaşayan kişilere tavsiye ediliyor. Uzun soluklu mide bulantılarının ciddi sorunların habercisi olduğu bilindiğinden dolayı bulantınızı geçirmek için şifalı bitkilerden yararlanmak yerine alanında uzman bir doktora görünerek mide bulantısının neyden kaynaklandığını teşhis ettirmeniz gerekmektedir. Eğer yaşadığınız mide bulantıları kısa süreli olarak ortaya çıkıyorsa makalemizin devamında yer alan şeyleri tüketerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Su: Mide bulantısı sorununun detaylarına inildiğinde midede su azlığının mide bulantısına neden olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir. Bu nedenden dolayı mide bulantısı yaşayan kişiler gün içerisinde tüketmiş oldukları su miktarına dikkat etmelidir. Su kaynaklı mide bulantısı sorunlarında tüketilen suyun soğuk olmamasına dikkat edin. Aşırı derecede soğuk olan su mide bulantısının daha da şiddetlenmesine neden olabilir. Ayrıca aşırı su mide bulantısı yaşamınızda da neden olabilir. Bu tip durumlarda uzmanlar su ile birlikte muz tüketilmesini de tavsiye ediyor.

BENZER  İdrar Söktürücü Yiyecekler

Elma: Mide bulantısına neden olan en önemli şey midede biriken toksinlerdir. Elma lifli yapısı sayesinde midede yer alan bu toksinlerin boşaltım yolu sistemine geçmesini vücuttan kolay bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Toksin kaynaklı mide bulantısı sorunlarında elma tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Nane: Nanenin mideyi rahatlatıcı bir etkisi vardır. Aşırı derecede mide bulantısı yaşadığınız dönemlerde dalından kopardığınız nane yaprağını çiğneyerek yutun. Kısa süre içerisinde mevcut mide bulantısının ortadan kalktığını göreceksiniz. Aşırı nane tüketimi mide bulantısının artmasına neden olabilir. Bu nedenden dolayı gün içerisinde en fazla 5 nane yaprağı tüketmenizde fayda vardır.

Limon: Limon özellikle gebelik döneminde yaşanan mide bulantısını ortadan kaldırmak için en etkili besin kaynağıdır. Hamile bir bayansınız ve sabah kalktığınızda şiddetli mide bulantıları ile mücadele etmek zorunda kalıyorsanız sadece 1 tatlı kaşığı limon suyu tüketerek mevcut mide bulantısı tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Hamile bayanlar çocuklarının zarar görmemesi için ilaç tüketmektedir. Piyasada mide bulantısını ortadan kaldırmaya yarayan çok sayıda ilaç olsa da hamile bayanların doğal yöntemler ile bu sorunlarından kurtulması gerekmektedir. İşte bu durumda imdadınıza şüphesiz limon koşacaktır.

Zencefil: Hoş kokusu ile tanınan zencefil özellikle araç tutması problemi olan kişilerde etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Zencefili tek başına tüketmiyorsanız zencefilin faydalarından nasiplenmek için zencefil yerine zencefil çayını da tüketebilirsiniz. Her şeyin tazesi makbul olduğu için zencefilin de tazesini temin etmeye özen gösterin.

Mide bulantısı yaşayan kişiler midelerini daha fazla zorlamamak için özellikle sindirilmesi kolay olan yiyecekleri tüketmelidirler. Aşırı yağlı yiyecekler mide bulantısının artmasına neden olacağından dolayı yediğiniz besinlerin az yağlı olmasına özen gösterin. Ayrıca kraker gibi tuzlu gıdalar tüketerek mide bulantısının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Temiz hava da mide bulantısı sorununun hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Mide bulantısı yaşıyorsanız ve evdeyseniz açık havaya çıkarak bol oksijeni ciğerlerinize çekin. Temiz havaya çıkmanız mide bulantısının hafiflemesini sağlayacaktır.

BENZER  Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Yorum yap