İyi Gelen Şeyler

Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide bulantısı birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabildiği gibi başlı başına mide bulantısı yaşamak da mümkündür. Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler sayesinde yaşanılan mide bulantılarını ortadan kaldırmak büyük ölçüde mümkün olduğundan dolayı mide bulantısına ne iyi gelir konusu bu bulantılar ile mücadele eden kişiler için önemlidir. Fazla yemek yenilmesi veya gıda zehirlenmesi gibi durumlar mide bulantısının yaşanmasındaki en büyük nedenlerdir. Ayrıca tansiyon değerlerinde ani değişimlerin olması da mide bulantılarının yaşanmasındaki en büyük sebeplerdendir. Sizler de mide bulantısı yaşıyorsanız mide bulantısına iyi gelen yiyecekler ile bu bulantıları büyük ölçüde geçirebilirsiniz.

Mide bulantısını geçirme konusunda etkili olduğu kanıtlanmış olan besinler kısa süreli mide bulantılarını geçirmek için kullanılır. Kronikleşen yani uzun soluklu olan mide bulantılarının altında farklı nedenler yer aldığından dolayı bu yiyecekler ile ilgili mide bulantılarının ortadan kaldırılması pek mümkün değildir. Bu yüzden aradan uzun zaman geçmiş olmasına rağmen yaşamış olduğunuz mide bulantıları varsa durumu önemseyip alanında uzman kişilerden destek almanız mantıklıdır.

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Yaşanılan mide bulantılarını çeşitli besinler ile ortadan kaldırmak mümkündür. İlk etapta zaten miden bulanıyor nasıl bir şey yiyebilirim sorusu gelebilir ancak her tüketilen şey mide bulantısının artmasına neden olmamaktadır. Bu yüzden uzmanlar mide bulantısına ne iyi gelir konusunda çeşitli besinleri önermektedir.

Sindirimi kolay gıdalar: Mide bulantısı yaşandığı dönemlerde mide aşırı derecede hassaslaştığından dolayı midenin zorlanmasına neden olacak olan besinlerin tüketilmesi mide bulantısı probleminin artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden mide bulantısını arttırmamak adına sindirimi kolay olan besinler tüketilmelidir. Sindirimi ne kadar kolay olursa olsun yağ oranı yüksek olan besinlerden uzak durmaya çalışın. Sindirimi kolay olsa da yağ oranı yüksekse bu tarz besinler mide bulantınızın artmasına neden olacaktır.

BENZER  Evdeki Balık Kokusu Nasıl Geçer?

Karanfil: Çayı demlenerek tüketilen karanfil midenin rahatlamasını sağlayarak mide bulantılarının azalmasında etkilidir. İçimi kolay olup hoş bir kokuya sahip olduğundan dolayı mide bulantısı yaşadığınız dönemlerde hiç zorlanmadan tüketebileceğiniz şeyler arasında karanfil baş sırada yer almaktadır.

Rezene: Tohumlarıyla mide bulantısını geçirme konusunda etkili olan rezene çayı demlenerek tüketilir. Tadı biraz ağır olduğundan dolayı rezene çayının içerisine bal ilave ederek tüketebilirsiniz. Bu çayı birden içmeniz etkisini gösterememesine neden olmaktadır. Bu yüzden demlediğiniz rezene çayını yudum yudum içmeye çalışın.

Sirke: Mide bulantısını geçirme konusunda etkili olan sirke özelikle kusma olayı gerçekleştikten sonra kullanılır. İstifra ettikten sonra ağzınızda yer alan kötü tadı yok etmeyecek olursa mide bulantınız şiddetli bir şekilde artacaktır. Ağzınızda yer alan bu kötü tadı yok etmek için sirkeli su ile gargara yapabilirsiniz. Sirkenin kokusu kötü olduğu için gargara esnasında sirkeyi kokmamaya özen gösterin. Aksi takdirde sirke kokusu mide bulantınızın artmasına neden olabilir.

Kızılcık suyu: Katı olarak tüketilen besinler mide bulantısının ciddi oranda artmasına neden olur. Bu yüzden mide bulantısının yaşandığı dönemlerde daha çok sıvı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Kızılcık suyu sizlerin tok kalmanızı sağlayacağı gibi midenizin yorulmasını engelleyecektir. Ayrıca içerisinde yer alan maddeler sayesinde kızılcık suyunun mide bulantısını engellediği de bilinenler arasında yer almaktadır.

Zencefil: Birçok hastalığa derman olma özelliğiyle tanımış olduğumuz zencefil mide bulantısını geçirmek için de etkilidir. Zencefili toz şeklinde tüketebileceğiniz gibi çayını demleyerek de tüketebilirsiniz. Uzmanlar taze zencefilin kuru zencefile oranla daha başarılı sonuçlar verdiğini söylüyor. Bu yüzden eğer temin etme imkanınız varsa taze zencefili tercih etmeniz mantıklı olacaktır.

Nane: Aromatik kokusu sayesinde en eski dönmelerden beri nane mide bulantısını geçirmek için en çok kullanılan besin türü olarak karşımıza çıkıyor. Naneyi çay şeklinde demleyip tüketecek olursanız mide bulantınız büyük ölçüde ortadan kalkar. Nane çayı olumlu sonuçlar verse de aslında nene yapraklarının çiğnenmesi daha olumlu sonuçlar vermektedir. Eğer damak tadınızı uygunsa nane yapraklarını çiğneyerek mide bulantınızı geçirebilirsiniz.

BENZER  Yaz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Su: Vücudun susuz kalması mide bulantısının yaşanmasına neden olur. Eğer susuzluk kaynaklı mide bulantısı probleminiz varsa su tüketerek yaşamış olduğunuz bu mide bulantısını ortadan kaldırabilirsiniz. Suyu birden içmeniz midenizin birden bire dolup zorlanmasına neden olur. Bu yüzden suyu yudum yudum için. Ayrıca insanlar su içmek yerine meyve sularını tercih ediyor ancak meyve sularının su kadar etkili olmadığını, hatta hazır olarak satışa sunulmuş olan meyve sularının mide bulantısının artmasına neden olduğunu söyleyebiliriz.

Kuruyemişler: Vücudun protein bakımından fakir kalması yani yeterli oranda protein alınmaması mide bulantısına neden olur. İçerisinde yoğun miktarda protein yer aldığından dolayı gereksinim duymuş olduğunuz proteini kuruyemişlerden temin edebilirsiniz. Özellikle en sevilen lezzet seviyesi yüksek olan fıstık, fındık ve badem gibi kuruyemişleri tüketebilirsiniz.

Elma: İçerisinde yer alan yoğun lif sayesinde elma en etkili mide bulantısı geçirme etkisi olan besinlerden birisidir. Elmanın kabukları midenin zorlanmasına neden olduğundan dolayı mide bulantısı yaşanan dönemlerde elma soyularak tüketilmelidir. Ayrıca bir seferde oturup birkaç elma yemek yerine elmaları dilimleyerek belirli aralıklarla tüketmeniz midenizin yorulmasını engelleyeceği gibi mide bulantınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

Mide bulantısı nasıl geçer

Saymış olduğumuz besinlerden bazılarını ya da tamamını tüketmiş olmanıza rağmen mide bulantınız geçmediyse oksijen bakımından zengin olan bir yere geçin. Dışarıda temiz havayı solumanız vücudunuzun rahatlamasını ve mide bulantınızın geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca aşırı derecede yorgunsanız gün içerisinde yatıp dinlenin. Yorgunluğu üzerinizden atmanız sindirim sisteminizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Ortam ısısının yüksek olması da mide bulantısını arttırır. Eğer yer aldığınız ortamın sıcaklık değerleri yüksekse sıcaklık değerlerini düşürmeye çalışın. Bu sayede mide bulantınızı geçirebilirsiniz. Mide bulantısının yaşandığı dönemlerde insan özellikle etrafta yer olan kokulara karşı aşırı derecede duyarlı hale gelir. Özellikle pişen yemeklerin kokusu mide bulantınızın artmasına neden olabilir. Bu yüzden yemek kokularının yer aldığı alanlardan uzak kalmanız iyi olacaktır.

BENZER  Yağlanan Saçlar İçin Öneriler

Neredeyse her yöntemi denemiş olmanıza rağmen mide bulantınız geçmediyse alanında uzman bir doktora görünün. Kronikleşen mide bulantılarının çeşitli sebepleri olabilir. Daha kötü sağlık sorunları ile mücadele etmek zorunda kalmamak adına bir doktora görünmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Yorum yap