İyi Gelen Şeyler

Mide Ekşimesi Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Mide ekşimesi insanların seçmiş olduğu beslenme şeklinin yanlış olmasından dolayı ortaya çıkan bir sindirim problemidir. Özellikle tüketilen gıdaların aşırı yağlı olması kişinin mide ekşimesi problemi yaşamasına neden olur. Tabii ki mide ekşimesi her zaman yanlış bir beslenme şeklinden dolayı ortaya çıkmaz. Reflü ve gastrit gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları da kişinin sıklıkla mide ekşimesi problemi yaşamasına neden olur. Mide ekşimesi yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. İlgili problemi yaşayan kişiler bu yüzden sıklıkla mide ekşimesine ne iyi gelir sorusunu sormaktadır. Bu konuda birçok uzman ve bitki bilimci çeşitli bilgiler verdiği için sizlere mide ekşimesi nasıl geçer konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Mide ekşimesi yaşıyorsanız kesinlikle beslenmenizle alakalı ciddi sorunlar vardır. Bu sorunları aşmadığınız müddetçe mide ekşimesi yaşamaya devam edersiniz. İlgili sorunu ortadan kaldırmak için ilk olarak beslenme alışkanlığınızda köklü değişiklikler yapmalısınız.

Mide ekşimesine iyi gelen yiyecekler

Mide ekşimesi yaşayan kişiler uzmanlar tarafından muayene edildiklerinde bu kişilerin ilgili sorununun aşırı derecede yapılan mide asidi üretiminden dolayı yaşadıkları görülüyor. Midede üretilen bu asit mideye gelen besinlerin parçalanmasını sağlamaktadır fakat aşırı miktarda üretilmesi durumunda mide ekşimesi gibi çeşitli sindirim sistemi problemleri ortaya çıkmaktadır. Üretilen bu mide asidi kesinlikle mideye zarar vermez ancak sindirim sisteminde yer alan diğer mekanizmaların zarar görmesine neden olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı mide ekşimesi yaşayan kişiler kesinlikle mide asidi üretimini arttıran yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bu sayede mide ekşimesi problemi büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir.

Mide ekşimesine iyi gelen yiyecekler sıralanacak olursa kesinlikle karşınıza aşırı derecede uzun bir yiyecek listesi çıkar. Böyle bir listenin akıllarda tutulması mümkün olmadığı için sizlere mide ekşimesine neden olan besinler hakkında bilgiler vererek hangi besinleri tüketip tüketmeyeceğinizi anlatmaya çalışacağız. Asit oranı yüksek olan yiyeceklerin neredeyse tamamı mide asidini arttırarak mide ekşimesine neden olur. Örneğin limon, greyfurt, portakal gibi asit oranı yüksek olan yiyeceklerin mide ekşimesine neden olduğu bilinmektedir

BENZER  Yağlanan Saçlar İçin Öneriler

Uzmanlar sindirimi zor olan gıdalar tüketilecek olursa bu gıdaların sindirilmesi için daha fazla aside gereksinim duyulacağından ötürü midenin asit üretimini arttırdığını ve bu yüzden mide ekşimesinin yaşandığını belirtiyor. Mide ekşimesi gibi sıkıntıların yaşanmaması için sindirilmesi zor olan gıdalar yerine kolay bir şekilde sindirilen gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Böylece ilgili sıkıntıların ortadan kaldırılması mümkündür. Ayrıca baharat oranı yüksek olan yiyecekler de midedeki asit oranını arttırarak mide ekşimesinin yaşanmasına neden olmaktadır. Özellikle karabiber, pul biber gibi asit oranı yüksek olan baharatlar kesinlikle beslenme zincirinden çıkarılmalıdır.

Kafein oranı yüksek olan gıdalar da midenin ekşimesine neden olmaktadır. Çikolata, alkol, kahve gibi gıdalar çok tüketildiği zaman midedeki asit oranını arttırarak mide ekşimesinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Mide ekşimesi yaşandığı zaman midede yer alan asit yemek borusuna giderek yemek borusunun tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden mide ekşimesinin yaşandığı dönemlerde sırt üstü uzanmak yerine asidin midede kalmasını sağlamak için oturur pozisyonda durulmalıdır. Yemek öğünlerinin hemen ardından tüketilen tatlı ve kahve gibi ürünler ciddi şekilde mide ekşimesinin yaşanmasına neden olur. Bu etkilerinden dolayı tatlı ve kahve gibi yiyecekler yemek öğünlerinden bir kaç saat sonra tüketilmelidir yani mideye tüketilen besinlerin sindirmesi için zaman tanınmalıdır.

Tüketilen sigara mide ekşimesini ciddi derecede arttırır. Eğer sigara tüketiyorsanız mide ekşimesi yaşadığınız dönemlerde kesinlikle ekşime oranını arttıracak etkiye sahip olan sigaraya ara vermeniz gerekmektedir. Mide ekşimesi uyuduğunuz zaman boğazınızda ciddi bir tahribatın yaşanmasına neden oluyorsa yatarken alçak yastıklar kullanmak yerine kafanızın midenizin yukarısında kalmasını sağlayacak yükseklikte yastıklar kullanmanız mide ekşimesinin olumsuz etkilerinden büyük ölçüde korunmanıza yardımcı olacaktır. Boğazda yanma meydana geliyorsa bu durum ayrıca boğaz reflüsü probleminin olduğunu gösterir.

Yorum yap