İyi Gelen Şeyler

Mide Spazmı Neden Olur Nasıl Geçer?

Mide spazmı çekilmez ağrıların oluşmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Midede meydana gelen kramp şeklindeki kasılmalara mide spazmı denilmektedir. Mide kaslarının normale oranla daha fazla kasılması bu durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Mide spazmı neden olur sorusuna verilecek en güzel cevap, mide kaslarının aşırı derecede kasılmasına neden olan tüm faktörlerin bu durumun ortaya çıkmasına etkili olduğu söylenebilir.

Mide spazmı genellikle aşırı derecede stresli yaşam süre kişilerde daha fazla gözlemlenir. Vücutta stresten dolayı meydana gelen gerginlik, mide kaslarının normale oranla daha fazla kasılmasına neden olarak kişinin mide spazmı yaşamasına neden olur. Ayrıca çok fazla yemek yemek ya da aşırı derecede hızlı, lokmaları yeterli oranda çiğnemeden yemek yemek de bu sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Tabi ki mide spazmı neden olur sorusuna verilecek cevaplar bunlardan ibaret değildir çünkü bu sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olan çok sayıda faktör bulunmaktadır. Şimdi sizlere maddeler halinde ilgili sağlık sorununa neden olan etkileri açıklamaya çalışacağız. Eğer bu tip durumlarla yüzleşiyorsanız kesinlikle tıbbi destek almayı ihmal etmeyin.

Mide spazmı neden olur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi mide spazmını tetikleyen çeşitli faktörler vardır. Bu duruma neden olan faktörler ortadan kaldırılmadıkça kişi mide spazmı yaşamaya devam eder. Spazma neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıyla mide spazmı tedavisi gerçekleştirilir.

  • Dengesiz beslenme: dengesiz beslenme denildiği zaman akla özellikle kişinin yetersiz beslenme gelmelidir. Özellikle kişi uzun süre aç kalırsa bu durum midede istenmeye kasılmaların oluşmasına neden olur. Ayrıca mide sorunları arasında yer alan ülser gibi problemler de kasılmaların artmasına, mide spazmı belirtilerinin çekilmez düzeye gelmesine neden olur.
  • İltihaplı hastalıklar: sindirim sistemi dahilinde yer alan tüm bölgelerde meydana gelen iltihaplı hastalıklar mide spazmının yaşanmasında etkilidir. İltihaplanma boyutu arttıkça kasılmalar da artar ve mide spazmı yaşam kalitesini düşüren bir hale gelir.
  • Mide tahribatları: mide her ne kadar yemeklerin parçalanmasını sağlayan fonksiyonel bir organ olsa da aşırı derecede hassastır. Bu yüzden özellikle sert yiyecekler midenin tahribat yaşamasına neden olabilir. Bu istenmeyen durum kasları etkileyerek mide kaslarının gereğinden daha fazla ve dengesiz bir şekilde kasılmasına neden olarak mide spazmının yaşatır.
  • Mide ülseri: mide ülseri midede açık yaraların oluşması durumudur. Bu açık yaralar mide asidine maruz kaldığı zaman midede ciddi tahriş meydana gelir. Bu durum da mide spazmına neden olur.
  • Toksinler: canlı metabolizmasının en büyük düşmanı vücuda giren toksinlerdir. Toksinler mide tarafından sindirilemez. Özellikle aşırı derecede alkol kullanan ve sürekli olarak ilaç alan kişilerde toksin kaynaklı mide spazmları daha fazla gözlemlenir.
  • Ağır egzersizler: yapılan egzersizlerin tamamı sindirim sistemini etkiler. Özellikle ağırlık kaldırmaya dayalı olan sporlarla ilgilenen kişilerin mideleri aşırı derecede zorlanır. Eğer vücut geliştirme gibi ağır spor dalları ile ilgileniyorsanız mide spazmı yaşama ihtimaliniz diğer kişilere göre daha fazladır.
  • Alınan darbeler: karın bölgesine alınan ağır darbeler midenin zarar görmesine neden olabilir. Tıp dünyasında bu duruma travma denilmektedir. Darbe alındığı zaman midede kasılmalar meydana gelir. Alınan darbenin boyutu şiddetliyse bu durum kasılmaların da fazlalaşmasına neden olur ve mide spazmı yaşanır.
BENZER  SMA Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Mide spazmı belirtileri

Mide spazmı sorununun en çok gözlemlenen belirtisi karın bölgesinde ortaya çıkan ağrılardır. Oluşan arpılar göğüs kafesinde hissedilebileceği gibi sırt bölgesinde de etkisini gösterebilir. Mide spazmı nedeniyle oluşan ağrılar dayanılması güç ağrılar arasında yer almaktadır. Kişi ağrıları yaşamaya başladığı zaman ağrıdan dolayı renginde solgunluk olur ve normale oranla daha fazla terlemeye başlar. Oluşan mide spazmı kısa süreli olarak ortaya çıkabileceği gibi uzun süre boyunca etkisini de gösterebilir.

Mide spazmı nasıl teşhis edilir?

Mide ile alakalı birçok hastalık mide ağrısına neden olduğu için mide spazmının teşhisini koyabilmek biraz zordur. Mide spazmı genellikle çok uzun zaman aralıklarında birden bire ortaya çıkar. Yani bir süre sonra kendiliğinden geçer. Eğer mide spazmı bir mide hastalığı nedeniyle oluşursa bu durumda oluşan spazm etkileri sıklıkla ve uzun zaman boyunca gözlemlenir.

Mide kanseri ya da mide ülseri gibi rahatsızlıklar mide spazmının uzun süre boyunca devam etmesine neden olan bazı hastalıklardır. Spazmın neyden kaynakladığını teşhis edebilmek için kesinlikle uzman bir doktora görünmek gerekmektedir. Özellikle yapılan endoskopi uygulamaları sonrasında mide detaylı bir şekilde incelenerek problemin neyden kaynaklandığı belirlenir.

Mide spazmı nasıl geçer?

Mide spazmı tedavisi spazmın yaşanmasına neden olan faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin ortadan kaldırılmasıyla gerçekleşir. Mide spazmına neden olan faktörler birbirinden farklı olduğu için uygulanan tedaviler de farklıdır. Mevcut vakalar incelendiğinde mide spazmını tetikleyen faktörlerin olduğu görülüyor. Mesela aşırı derecede hızlı yemek yenilmesi ya da yemek yerken hava yutulması mide spazmını tetikler. Bu etkilerinden dolayı daha önceden mide spazmı yaşayan ve aynı durumla tekrardan karşılaşmak istemeyen kişiler daha dikkatli olmalıdır.

Yaşanan gaz problemi de mide spazmlarına neden olur. Eğer gaz kaynaklı spazm sorunu yaşıyorsanız egzersiz yapmaya çalışın. Yapılan basit yürüyüşler bağırsak hareketlerini hızlandırarak gazın rahat bir şekilde çıkarılmasını sağlar ve bu sayede oluşan mide spazmlarını tamamen ortadan kalkar.

BENZER  Spor Yaralanmalarında Yapılacak İlk Yardım Uygulamaları

Mide spazmı mide kanseri gibi durumlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bu tip durumlarla bireysel olarak mücadele etmek mümkün olmadığından dolayı kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır. Spazmların yaşamınızı uzun süre boyunca etkilememesi için özellikle beslenme alışkanlığınızı değiştirin. Sindirim sisteminizin daha rahat bir şekilde çalışmasını sağlayacak türden beslenme alışkanlıkları yakınmalarınızın azalmasını sağlar.

Yorum yap