İyi Gelen Şeyler

Mide Yanmasına İyi Gelen Şeyler

Mide yanması neredeyse herkesin başının belası olan bir problemdir. Mide yanması üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda mide yanmasına iyi gelen şeyler büyük oranda tespit edilmiştir. Mide de meydana gelen bu yanma yaşam kalitesini düşürdüğünden dolayı sizlere mide yanmasına iyi gelen yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz.

Mide yanması ara sıra gözlemleniyorsa tükettiğiniz yiyeceklere özen göstererek emareleri az hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte şayet daimi olarak ya da gün aşırı mideniz yanıyorsa bunun için kesinlikle hekime görünmelisiniz. Çünkü mide yanmasıyla, reflü ya da mide ülserinin oluşturduğu hastalıklar, sebep oldukları emareler birbirine çok yakındır. Ülserin ve reflünün iyileştirmesinde erken tanı mühimdir. Bu gibi mide yanmasından daha kritik problemlerin ilerlememesi için hekiminiz ilaç ve hususi bir yeme içme programı tavsiye edebilir. Alttaki listede yer edinen besinler hafif ve orta düzeyli mide yanmasını az hale getirmek için tavsiye edilen yiyeceklerdir. Besin zincirinize bu besinleri ekleyerek mide yanması probleminizi azaltabilirsiniz.

Sebzeler: Mide yanmasıyla mücadele etmemek adına öğünlerinizi sindirimi kolay olan hafif besinlerden oluşturmalısınız. Bunun için kaynatılmış sebzeler doğru bir tercih olabilir. Vitamin ve mineraller açısından varlıklı sebzeler hem yanmayı yükselten mide asidi imalatını dengeler bununla birlikte lifli muhteviyatlarıyla fazlaca rahat wc’ye çıkmanızı mümkün kılar. Sadece gaz meydana getirdiği bilinen brokoli ve asitli domates mide yanmasına karşı tavsiye edilmiyor. Yeşil yapraklı sebzeleri pişmemiş ya da kaynatılmış olarak tüketebilirsiniz. Buna dikkat etmeniz mide yanması probleminizin azalmasını sağlayacaktır.

Meyveler: İçerisinde lif bulunduran meyveler midenize çok baskı uygulamadan daha ivedi bir şekilde sindirilir. Böylece mide yanmasını yükselten mide asidi imalatı en az ölçüde tutulabilir. Ama mide asidini yükselten turunçgillere ve asitli çilek, ananas, kivi gibi meyvelere yaklaşmamalısınız. Muz hem sindirime destek olur aynı zamanda rahat sindirilir. Şeftali, armut, kavunda mide yanması ile mücadele edenlere tavsiye edilen meyveler içinde yer ediniyor.

BENZER  Kalsiyum İçeren Gıdalar

Tam Tahıllar: Demir, magnezyum, B vitaminleri ve selenyum yönünden varlıklı olan tam tahıllı yiyecekler genel sıhhatinize takviyede bulunurken mide yanmasına şifa olur. Tahıllar birçok hastalığın ortadan kalmasını sağlayan ürünlerdir. Bu nedenden dolayı beslenme zincirinize tahıl ağırlıklı ürünleri eklemenizde fayda var.

Muz: Sindirimi kolay hale getiren etkileriyle yemeklerden sonra yiyeceğiniz ufak bir muz yararlı olacaktır. Muz midenin aşırı derecede rahatlamasını sağlayan bir besindir. İthalatı yoğun bir şekilde gerçekleştirildiğinden dolayı geçmişe oranla düşük fiyatlara muzu temin edebilir ve sağlığınızı korumak adına tüketebilirsiniz.

Ispanak: Haşlayarak veya salatalara ekleyerek yenilecek ıspanak yarar sağlayacaktır. Ispanak sindirilmesi en kolay sebzelerden birisidir. Ayrıca ülkemizde yoğun bir şekilde ekimi yapıldığından dolayı temin edilmesi kolaydır. Ispanağı haşladıktan sonra suyunu dökmeniz midenizin daha da rahat bir şekilde ıspanağı sindirmesini sağlayacaktır. Ispanağı pişirirken buna dikkat etmenizde fayda var.

Karnabahar: Haşlayarak yiyeceğiniz karnabahar asit meydana gelişini az hale getirecektir. Ülser ilaçlarında tüketilen gefarnato materyali bu sebzenin muhteviyatında yer aldığından asit oluşumlarının miktarının düşürülmesi için etken bir yol olacaktır. Karnabahar gaz yapan bir yiyecek olduğundan dolayı haşlandıktan sonra ilk suyunun dökülmesinde fayda var.

Lahana: Pişmemiş ve haşlayarak tüketmek midenin ferahlamasını sağlayacaktır. Lahana özellikle Karadeniz mutfağına özgü bir besin türüdür. Eğer lahana pişirmeyi bilmiyorsanız Karadeniz mutfağını gözlemlemenizi tavsiye ederiz. Lahana sindirim sistemini aktif ettiğinden dolayı sindirim sistemine dayalı problemleriniz büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.

Elma sirkesi: Salata ve yemekler içerisinde kullanılan elma sirkesi midenizin ferahlamasına yardımcı olur. Aşırı derecede tüketilmesi mide yanmasının artmasına neden olabileceğinden dolayı sirkeyi az oranda kullanmaya özen göstermenizde fayda var.

Patates: Pişmemiş patates suyu havuç, kereviz gibi sebzelerin suyuyla harmanlanarak tüketildiğinde yanmalara karşı bir savunma oluşturur ve kişinin rahatlamasını sağlar. Patates içerisinde yer alan maddeler mide içerisinde bir koruma kalkanı oluşturmaktadır. Bu nedenden dolayı sadece mide yanmanız olduğu zamanlar değil normal zamanlarda da patates tüketmenizde fayda var.
Meyankökü: Midenin ferahlamasını sağlayan şifa verici bir nebattır. Devamlı yanma problemi ile mücadele eden kişilerde yakınmaların düşmesinde müessir olacaktır. Bazı yan etkileri olduğundan dolayı bu bitkinin doktor gözetiminde kullanılmasında fayda var.

BENZER  Astıma İyi Gelen Yiyecekler

Baklagiller: Fasulye, mercimek şeklindeki baklagiller mide dostu olduğu için ferahlamanızı sağlayacaktır. Bahsi geçen besinlerin özellikle kısa süreli olarak meydana gelen mide yanmalarını geçirdiği bilinmektedir.

Sarı leblebi: Mide içerisinde bulunan ve yanmaya neden olan fazla suyu alacağından yanmalara karşı savunucu olacaktır. Özellikle akşamları televizyon karşısında tüketebileceğiniz bu besin mide yanmaları için en etkili besinlerden birisidir.

Mide yanmasını en az hale getirmek adına beslenme konusunda dikkatli olmak en çok dikkat etmeniz gereken şeydir. Sindirilmesi zor, çok fazla yağlı besinleri, tatlı atıştırmalıkları yeme içme listenizden çıkarmanızda yarar bulunmakta. Ek olarak tuzu kontrollü olarak tüketmeli ve iyotlu hazır besinlerden mümkün mertebe uzak durmalısınız. Oldukça baharatlı yemekler ve pul biber mide yanmasını çoğaltabilir. Mide yanması yaşadığınız dönemlerde baharatlı ürünlerden uzak durmanızda fayda var.

Mide yanmasına iyi gelen şeyler hakkında sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Tabi ki mide yanmasına iyi gelen yiyecekler arasında sadece bu besinler bulunmamaktadır. Mide yanmasına iyi gelen daha birçok bitki olsa da sizlere en etkili sonuçlara ulaşabileceğiniz ürünleri aktarmak istedik. Mide yanmasından kurtulmak için mide yanmasını geçiren yiyeceklerden çok mide yanmasına neden olan besinlerden uzak durmanızda fayda var.

Yorum yap