İyi Gelen Şeyler

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide yanması özellikle midenin aktif olduğu yemek sonrasında ortaya çıkan bir sorundur. Mide yanmasına ne iyi gelir konusuna değinmeden önce mide yanmanıza hangi besinlerin neden olduğunu saptamanız gerekmektedir. Daha sonrasında mide yanmasına iyi gelen yiyecekler listesinde yer alan yiyecekleri de dahil ederek bir beslenme zinciri oluşturup bu yanmaların büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz. Mide yanması midede asit üretiminin artmasından dolayı ortaya çıkan bir durumdur. İlk başta meydana gelen ekşime sonrasında yanma hissiyatının ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden mide yanmasına iyi gelen yiyecekler arasında mide asidini emen ve mide asidi üretimini azaltan yiyecekler bulunmaktadır.

Lif oranı yüksek olan meyveler, çiğ olarak tüketilen sebzeler ve tam tahıllı gıdalar mide yanması problemi yaşayan kişilere uzmanlar tarafından önerilen besinlerdir. Bu problemi olan kişiler kesinlikle mide asidinin artmasına neden olacak yiyeceklerden uzak durmalıdır. Midenin zorlanmasına neden olan yiyeceklerin tamamı asit üretimini arttırır. Ayrıca aşırı yağlı yiyecekler ve içerisinde asit yer alan içecekler ciddi anlamda mide asidinin artmasına ve beraberinde mide yanmasının meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu yüzden sayfamızda yer alan mide yanmasına iyi gelen yiyecekler listesindeki besinlere yönelmeniz yakınmalarınızın azalmasını sağlayacaktır.

Mide yanmasına ne iyi gelir?

Mide yanması en çok gözlemlenen mide rahatsızlıklarından olan reflü ve ülser gibi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Eğer beslenmenize dikkat etmenize rağmen mide yanmanız bir türlü geçmiyorsa bu tarz hastalıklar ile mücadele ediyor olmanız muhtemeldir. Bu tip sorunlarla tek başınıza mücadele etmeniz mümkün olmadığından dolayı uzun soluklu bir şekilde meydana gelen mide yanmaları için bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır. Her ne olursa olsun mide yanmasına iyi gelen yiyecekler mevcut yanmaların azalmasını sağlayacaktır. Bu yüzden doktorunuza da danışarak bu besinleri tüketmeye çalışın. Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle hiçbir şey tüketmeyin.

BENZER  Tam Buğday Ekmeği Faydaları, Kalorisi ve Besin Değeri

Tam tahıllar: Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler arasında en etkili besinler tam tahıllardır. Tam tahıllar içerisinde yer alan lifler sayesinde mide asidinin vücuttan uzaklaştırılmasını sağladığı gibi içerisinde yer alan demiz, selenyum ve magnezyum gibi maddeler ile metabolizmanın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Tam tahıllar sindirimi kolay olduğundan dolayı midenizi yormadan beslenmeniz için en ideal besinlerdir.

Sebzeler: Mide yanması için sebze tüketecek olan kişiler kesinlikle yeşil yapraklı sebzelere yönelmelidir. Ayrıca gaz yaptığı bilinen sebzelerden uzak durulmalıdır. Sebzeler içerisinde yer alan lifler sayesinde sindirim sisteminin rahatlamasını sağladıkları gibi mide asidi üretimini dengeleyerek mide yanmasının önüne geçerler. Uzmanlar sebzelerin mümkün mertebe çiğ bir şekilde tüketilmesini tavsiye etmektedir. Eğer sebzeleri çiğ bir şekilde tüketemiyorsanız bu besinleri tüketmek için seçmeniz gereken yöntem haşlamadır. Sebzeleri çok az miktarda haşlatarak tüketmeniz vitaminlerin ve minerallerin kaybolmadan sebze içerisinde kalmasını sağlayacaktır.

Nane çayı: Mide yanması sindirim sisteminde meydana gelen kasılmalardan dolayı da ortaya çıkabilir. Nane çayı sindirim sisteminde meydana gelen kasılmaları azaltarak sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar. Özellikle kasılmalardan dolayı mide yanması yaşıyorsanız nane çayı tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca aromatik bir kokuya sahip olduğundan dolayı psikolojik açıdan da rahatlamanızı sağlayacaktır.

Meyveler: Muz, armut ve şeftali mide yanmasını geçirme konusunda en etkili meyvelerdir. Lif oranı yüksek olan neredeyse her meyve mide yanmasının geçmesinde başarılıdır. Muz, kivi, portakal ve ananas gibi meyveler asit oranı yüksek olduğundan dolayı mide yanması yakınmalarının artmasına neden olur. Bu yüzden lif oranı yüksek olsa da asit oranı yüksek olan meyvelerden uzak durulmalıdır.

reflü nedeniyle ortaya çıkan mide yanmaları için kullanılır. Midenin rahatlamasını sağlayacak etkiye sahip olduğundan dolayı papatya çayı mide yanması probleminin büyük oranda ortadan kalkmasını sağlar. Kişinin aşırı derecede stresli olması da mide yanmasına nende olmaktadır. Papatya çayı stresin azalmasını sağladığı için bu durum göz önünde bulundurulursa mide yanmasına da iyi geldiği söylenebilir.

BENZER  B3 Vitamini

Mide yanması için öneriler

Yağ oranı yüksek olan yiyecekler, sindirilmesi zor olan besinler ve şeker oranı yüksek olan gıdalar mide asidi üretiminin artmasına ve buna paralel olarak mide yanması probleminin yanşanmasına neden olur. Bu yüzden bu tarz besinlerin aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır. Kültürümüzde yer alan yemeklerin büyük bölümü aşırı baharatlı olsa da artık baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız çünkü baharatlar asitli olduğundan dolayı mide yanmasının artmasına neden olurlar.

İçerisinde yüksek oranda kafein yer alan içecekler, asitli içecekler ve gazlı içecekler de mide yanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kola, soda ve kahve gibi içecekler tüketilmemelidir. Ayrıca hayvansal yap içeren besinler de mide yanmasına neden olmaktadır. Hayvansal yağ içeren besinler yerine çiçek yağı içeren besinler tüketilmelidir. Alkol ve sigara sindirim sisteminin en büyük düşmanlarıdır. Bu yüzden alkol ve sigara tüketimi mide yanmasını engellemek için kesinlikle sonlandırılmalıdır.

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler tüketilirken bu uyarılarımıza da kulak verilmesi gerekmektedir. Bu uyarılar dikkate alınmayacak olursa mide yanmasına iyi gelen yiyecekler etkisini gösteremez ve mevcut yanma her geçen gün artarak yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Mide yanmanız ara sıra oluyorsa bu durum yukarıdaki besinler ile ortadan kaldırılabilir ancak yanma sık sık meydana geliyorsa olayın altında farklı sorunlar olabileceğinden dolayı mutlaka bir uzmana görmek gerekmektedir.

Yorum yap