İyi Gelen Şeyler

Nazogastrik Sonda Nedir Nasıl Takılır?

Nazogastrik sonda yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında ya da yatalak hastalara takılan bir sağlık ekipmanıdır. Nazogastrik sonda verilen bu ekipman genel olarak burun ve ağızdan ince yapıdaki bir hortumun mideye kadar sokulması şeklinde takılmaktadır. Bu hortum aracılığıyla mide yıkaması, beslenme, ilaç takviyesi gibi işlemler yapılmaktadır. Özellikle yutkunma duyusunu kullanamayan kişilerde beslenmenin nazogastrik sonda aracılığıyla sağlanması bu ekipmanın hayat kurtarıcı bir niteliğe sahip olmasını sağlamaktadır. Takılması özel maharet gerektirdiğinden dolayı eğitim almamış kişilerin bu ekipmanı takması pek mümkün değildir. Yanlış yapılacak bir takım işlemi nedeniyle hortumlar ciğerlere ulaşıp ciğerlerin tıkanmasına ve solunum durmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden nazogastrik sonda gibi ekipmanların ev ortamında kullanılmaması gerekmektedir.

Nazogastrik Sonda Kimlere Takılır?

Nazogastrik sonda makalemizin başında da belirttiğimiz gibi özellikle yatalak hastalara takılmaktadır. Nörolojik sorunları olan kişilerde sıklıkla nazogastrik sondaların kullanıldığı biliniyor. Tabi ki her yatalak hastaya nazogastrik sonda takılamamaktadır. Bağırsak düğümlenmesi olan, bağırsak tıkanıklığı bulunan ve karın iç zarı yırtık olan kişilere bu ekipmanın takılması mümkün değildir. Tüm bu nedenlerden dolayı nazogastrik sonda takılmadan evvel kişinin tüm sağlık sorunlarının iyi bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde nazogastrik sonda takılacak olursa daha ciddi sorunların tetikleyici olarak sistemde görev alabilir.

Nazogastrik Sonda Hangi Durumlarda Takılır?

Zehirlenme vakalarında mideyi yıkamak adına sıklıkla nazogastrik sondadan yararlanılmaktadır. Yıkama işleminden hemen sonra nazogastrik sonda çıkarılır. Ayrıca yatalak hastalar bir süre sonra yutkunma kabiliyetleri kazanacak olurlarsa yani beslenmelerini kendileri yapabilecek konuma gelirlerse bu tip durumlarda da takılmış olan nazogastrik sonda çıkarılır. Bazı hastalar ömürleri boyunca yutkunma refleksini kullanamadığından dolayı ömürleri boyunca nazogastrik sonda ile yaşamak zorunda kalabilirler. Genel bir tedavi ekipmanı olarak görülse de nazogastrik sondaların hayat kurtarıcı niteliklere sahip oldukları aşikardır.

BENZER  Kış Çayı Tarifi

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nazogastrik sondalar mikropların üremesine ortam sağlayabileceğinden dolayı belirli aralıklarla değiştirilmelidirler. Uzmanlar bir nazogastrik sondanın maksimum olarak 3 hafta kullanılmasının uygun olduğunu, daha sonrasında gerekli hijyen koşullarının sağlanabilmesi adına sondanın yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu ekipmanlar basit düzeneklerden oluştuğundan dolayı ekonomik değerleri düşüktür ve ekonomik açıdan herhangi bir sıkıntıya düşmeden değiştirilebilirler.

Yorum yap