İyi Gelen Şeyler

Neden Kilo Veremiyorum? Kilo Vermeme Engel Olan Ne?

Neden kilo veremiyorumKilo vermeme engel olan ne? Sizde böyle soruları kendinize sorup, yanıt alamıyor musunuz? İşte tüm bunlara cevap niteliğinde olan makalemizi hazırladım. Prof. Dr. Canan Karatay hocamızın fikirlerine dayanarak oluşturduğum yazıda, kilo vermeye engel olan bütün unsurları listeledim. Kilo vermeye engel olan bu unsurları aşmanız oldukça kolay. Hemen başlıyoruz;

Kilo Vermeye Engel Olan Şeyler

Diyet listenizi görmeden tam bir şey söyleyemem. Ancak şunu söylemem gerekiyor ki, diyet listenizde doğal yağlar ve omage 3-6 vitaminleri yoksa kilo veremezsiniz. Zaten kilo vermenize engel olan şeylerin başında bu sorun gelir. Doğal yağlardan kasıt, vücudun üretemediği yağlardır. Yani, tereyağı, zeytinyağı gibi yağlardan bahsediyorum. Vücudun üretemediği bu yağlar vücuda alınmazsa, kilo verilmesi mümkün değildir. Bu yağlar aynı zamanda kas oluşması içinde gereklidir.

Bilimde bu yağlara “temel yağlar” ismi verilmiştir. Bu yağlar alınmadığı takdirde sadece kilo engeli karşınıza çıkmaz, aynı zamanda hastalıklarda meydana çıkar. O kadar önemli bir yağdır.

Eğer bu yağları alıyorsanız ve hala kilo veremiyorsanız, gizli alerji ya da hormonal sorunlar olabilir. Ayrıca alerji olması bir çeşit hormonal sorun demektir. Bu konuda iyi bir test yaptırmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Örnek vereyim; en fazla sevdiğiniz bir meyveye alerjiniz olabilir, sizin bundan haberiniz olmaz. İşte bu tür gizli alerji ismini verdiğimiz durumlar, hormanları tetikler ve kilo vermeniz engellenir.

Özellikle C vitaminleri gizli alerjiye neden olabilir. Bunlar arasında en fazla gördüğüm grup, maydanoz, kivi, domates gruplarıdır.

BENZER  Fazla Kiloların Zararları

Bu arada gizli alerji testinde kilo vermenize engel olan yiyeceği bulduysanız, bu yiyecekten ömür boyu mahrum kalacaksınız diye düşünmeyin. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmış, kilo verdikten sonra belirli günler tüketmenin sakıncasının olmadığı netleşmiştir.

Kilo Vermeye Engel Olan Vitaminler

Bir diğer konuda vitaminlerdir. Özellikle D vitamini kilo vermenize engel olur. Biliyorsunuz D vitamini alacağınız kaynak ülkemizde bolca var. D vitamininden direkt yararlanmak için temiz hava da gereklidir. En faydalı antioksidan olarak bilinen D vitamini, eksikliğinde hücrelerin çalışma şeklini bozar. Bu çalışma bozukluğu aynı zamanda direnci kırar, hastalığı artırır, bağışıklık sistemini güçsüz kılar.

D Vitaminini Nereden Alırım?

Çok kolay bir soru. D vitaminini direkt güneşten alabilirsiniz. Güneşten alamadığınız durumlarda yiyeceklerden alabilirsiniz. En iyi D vitamini kaynağı şu yiyeceklerdir:

 1. Balık
 2. Karaciğer
 3. Yürek

Tabii günde yarım kilo yenirse güneşten alınan ile eş değer olur. Vücudun günlük ihtiyacı bu civarlardır.

D Vitaminini Güneşten Alırken Güneş Kremi Kullanmalı Mı?

Güneş koruyucu kremler, güneşten alınacak D vitaminini engeller. Bağışıklık sistemini en iyi güçlendiren ve her türlü hastalıktan koruyan güneş, dikey olduğu zamanlarda tercih edilmelidir. Yatay olduğu zaman zararlı ışınlar saçmaktadır.

Buraya kadar dikkat edilmesi gereken hususları yazdım. Şimdi daha kapsamlı ve gerekli diğer bilgilere bakalım;

Öncelikle yağda eriyebilen vitaminlerin aynı zamanda bağırsaklarda da eriyebilmesi için doğal yağlara ihtiyaç duyarız. Doğal yağları vücuda almadığımız zaman özellikle A-D-E-K vitaminleri emilemiyor. Zaten yukarda yazdığım önemli unsurlarda bununla alakalıdır. Ayrıca hastalanma nedenleri arasında bu vitaminlerin emilememesi gösterilir.

Kısacası istediğimiz kadar vitamin alalım, doğal yağlar ile desteklenmedikçe bu yağların hiçbir faydası olmaz. Doğal yağlardan kastım, tereyağı, zeytinyağı, omega 3 gibi yağlardır.

A-D-E-K vitaminleri en değerli vitaminlerdir. Bu vitaminleri doğal yağlar ile alan kişiler hastalanmazlar. Çok güçlü antioksidan içermektedir.

BENZER  Düşünce Gücüyle Zayıflanır mı?

Ayrıca E ve K vitaminleri prostat başta olmak üzere birçok kanser türünü engellemektedir. Hatta kireçlenmeyi bile engeller. Yapıla bir araştırmada bacak varislerini E ve K vitaminlerinin giderdiği tespit edilmiştir.

Vücutta Demir Eksikliği Kilo Vermeyi Engeller Mi?

Vücutta demir eksikliği kesinlikle kilo vermeyi engeller. Stres ya da sinirli olma durumu demir eksikliği ile alakalıdır. Görüyorsunuz demir eksikliği nelere yol açıyor!

Anemi yani kansızlık gibi sorunlarında temelinde demir eksikliği yatıyor. Bu durum gençlikten yetişkinliğe kadar gelen bir süreçten kaynaklıdır. Zamanında önlem alınmadığı için ilerliyor. Kadınlarda görülen demir eksikliğinin sebebi reglidir. Her bir adet dönemi 5 mg demir kaybı demektir.

Yine yapılan araştırmalara göre yemekten hemen sonra tüketilen çay demir eksikliğine neden olmaktadır. Bunun yerine yemeği sindirdikten sonra (en az 1 saat) çay içilmelidir. Ayrıca emziren annelerde her emzirmede demir kaybetmektedir.

Demir Açısından Zengin Gıdalar Nelerdir?

Tüm bu eksikliğe karşı demir içeren gıdalardan bolca ve dengeli bir şekilde tüketerek zararı en aza indirebilirsiniz. Yazacağım listedeki gıdalar, demir açısından en zengin gıdalardır. Listemize bakalım;

 1. Karaciğer
 2. Dalak
 3. Yürek
 4. Kırmızı et
 5. Baklagiller
 6. Badem, fıstık, ceviz
 7. Kuru fasulye
 8. Mercimek
 9. Üzüm
 10. Yumurta sarısı

Bu gıdalarda özellikle baklagillerde 100 gramda 4 mg demir vardır. Kısacası demir eksikliği de kilo vermeye engel olmaktadır.

Son olarak şu uyarıyı yapıp konuyu sonlandırmak istiyorum.

Kilo vermek isteyen kişilerin mutlaka günde 2.5 litre su tüketmesi gerekiyor. Ben bunu birden yapın demiyorum, 24 saat içinde 2.5 litre alınması gerekiyor. İdrar renginin de açık sarı olmasına dikkat edin.

Bir sonraki yazımızda kilo vermede egzersiz yapmanın önemine değineceğim. Sağlıcakla kalın.

Yorum yap