İyi Gelen Şeyler

Oksalik Asitli Gıdalar

Sindirim sistemini aktif edici özelliğinin olmasından dolayı içerisinde oksalik asit yer alan besinler sindirim sistemi sorunu olan kişilerin tüketmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Oksalik asit kavramı çoğu kişi tarafından bilinmediği için sizlere oksalik asitli gıdalar hakkında bilgi vereceğiz.

Natürel olarak birtakım nebat, hayvan ve insan bedeninde yer alan rengi olmayan bir kimyevi element olan oksalik asit organik yollardan düşük oranlarda alındığında peristaltik adında olan bağırsak hareketlerini düzenli hale getirmeye destek olur. Bununla birlikte oksalik asit işlendiğinde ya da pişirildiğinde natürel özelliğini kaybettiğinden bedenimizde birtakım sıkıntılara neden olabilmektedir. Bu hastalıkların başlangıcında gut, romatoid arterit ve böbrek rahatsızlıkları yer almaktadır.

Oksalik asit bununla birlikte kalsiyum, potasyum ve magnezyum benzer biçimde minerallerin emilimini de yavaş hale getirdiğinden dolayı bazı özel esenlik durumu olan kişilerde bir rejim programı oluşturmayı gerektirebilir. Bünyede oksalik asit yoğunlu çoğaldığında beden dokusuna tahribat verebilecek kristaller yoğunlaşmakta ve böbrek taşı şeklinde oluşumların husule gelmesine neden olmaktadır.

Oksalik asit kalsiyum ile birleştiği vakit alınan besinlerin gıda değeri üstünde negatif tesir meydana getirmektedir. Aşağıda yüksek oksalik asit ihtiva eden yiyecekler listesini bulabilirsiniz. Bu besinleri beslenme zincirinize ekleyerek ya da çıkararak oksalik asit dengesini sağlayabilirsiniz.

Birtakım sebzeler oksalik asit yönünden fazla varlıklıdır ve börek taşı problemi hastalar tarafından tüketilmesi zararlı olabilir. Amerikan tarım bakanlığının meydana getirdiği incelemeye göre her 100 gramında 1,7 gr oksalik asit yer edinen maydanoz en yüksek oksalik asit ihtiva eden sebzeler listesinde birinci sırada yer almaktadır. İçerisinde yüksek oranda oksalik asit bulunan sebzeler arasında pancar, tatlı patates, kereviz, karahindiba, patlıcan, brokoli ve havuç yer almaktadır.

İçerisinde yetkin düzeyde oksalik asit bulunduran meyveler ise kivi, incir, yaban mersini, ahududu, erik ve mandalinadır. Fıstık, badem, susam, siyah kuru fasulye, nohut ve Brüksel lahanası gibi besinlerin içerisinde de yüksek oranda oksalik asit bulunmaktadır.

BENZER  Soğan Suyunun Faydaları

Yukarda yer edinen besinler dışında birtakım baharat ve çeşni de oksalik asit bakımından varlıklıdır. Çay yapraklarında yüksek yoğunluklu oksalik asit yer aldığı bilinmektedir. Yalnızca hanede çay demlerken tüketilen yaprak adedi az olduğundan cazip düzeylerde çay tüketiminin bir dezavantajı bulunmamaktadır. Tarçın, zencefil, marul, soya mahsulleri, çikolata, kakao ve bira büyük miktarda oksalik asit ihtiva etmektedir.

Bütün bu yiyecekler ve sıvı gıdalar oksalik asit içermekle beraber oksalik asit natürel olarak az oranda tüketildiğinde zararsızdır. Amma velakin her şeyin fazlasının sakıncalı olduğu gibi çok fazla oranda oksalik asitli besin kullanımı da zamanla bünyede birtakım problemlerin meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden her ne tüketirseniz tüketin sağlığınızı tehdit etmeyecek miktarda tüketmeye özen gösterin.

Yorum yap