İyi Gelen Şeyler

Omega 3 Çeşitleri

Beslenme uzmanları tarafından sıkça önerilen omega 3 yağ asidi aslında farklı özelliklerde yağ asitlerinin oluşturduğu bir gruptur. Yani, tek bir omega 3 yoktur ancak bu gruba dahil olan ALA, EPA ve DHA yağ asitleri sağlığa farklı faydaları ile öne plana çıkmaktadır. Omega 3 almak için en iyi besinler, hangi omega 3 yağ asidini kullanmanız gerektiğine göre değişebilir. Sağlık marketlerde satışı yapılan omega 3 kapsülleri ise genellikle bu 3 yağ asidinin karışımından (DHA ve EPA ağırlıklı olarak) üretilmektedir.

Omega 3 Çeşitleri

ALA (Alpha-linolenic acid): ALA, büyük oranda toprakta yetişen bitkilerde bulunan bir omega 3 çeşididir. Keten tohumu, sebze yağları ve bazı yemişler bol miktarda ALA yağ asidi içerir. Genellikle tip 2 diyabet hastalarında belirtilerin hafifletilmesi için kullanılan ALA yağ asidi, gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlara yüksek dozlarda önerilmemektedir.

EPA (Eicosapentaenoic acid): EPA yağ asidi ülkemizde daha çok “balık yağı” olarak bilinir ancak, deniz yosunu gibi denizde yetişen bitkilerde de yüksek oranda bulunan bir omega 3 yağ asididir. Kara bitkilerinde EPA bulunmaz. Vücudumuz EPA’yı, diğer bir yağ asidi olan DHA’ya dönüştürme yeteneğine sahiptir ancak tam tersini (DHA’dan EPA’ya) yapamaz. Uzmanlar EPA’yı, insan vücudu için en önemli 2. omega 3 yağ asidi olarak değerlendirmektedir.

DHA (Docosahexaenoic acid): DHA, daha çok karides ve diğer deniz canlılarında bulunan bir omega 3′tür. DHA, sağlığa en yararlı omega 3 yağ asidi olarak değerlendirilmekle birlikte, gıdalar yoluyla en az alınan yağ asididir. Vücudumuz, ALA yağ asidini DHA’ya çevirebilir ancak bu çevrim işlemi sırasında onemli oranda DHA yağ asidi kaybolmaktadır. EPA’nın DHA’ya dönüşme oranı daha yüksektir. Yani deniz ürünü yemiyorsanız ve DHA yağ asidi eksikliği yaşıyorsanız daha fazla EPA yağ asidi içeren balık yağı (veya haftada 2-4 öğün derin deniz balığı) tüketerek bu açığı bir miktar kapatmanız mümkün.

BENZER  Halsizliğe İyi Gelen Yiyecekler

Omega 3 Yağ Asidi Faydaları

Omega 3 yağ asitleri, başta beyin fonksiyonlarının gelişmesi ve korunması olmak üzere kalp ve damar sağlığından, cilt bakımına kadar pek çok farklı durum ve sağlık koşulu için önerilmektedir. Doktorunuz bazı durumlarda gıdalar yoluyla alınan omega 3 yağ asidinin yeterli olmadığını düşündüğünde, size takviye olarak omega 3 kullanmanızı önerebilir.

Eklem Sağlığı: Denizde bulunan bir plankton türü olan fitoplankton, “prolin” adlı tabii bir amino asit içerir. Bu amino asit, tendon ve kıkırdak yapısının korunmasında oldukça etkilidir. Eklem sağlığı için oldukça önemli olan bu omega 3 yağ asidini deniz yosunu gibi EPA yağ asidi içeren gıdalardan alabilirsiniz.

Kalp Sağlığı: Omega 3 yağ asitleri trigliseritleri azaltır, kalp atışını düzenler ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur. EPA ve DHA yağ asitleri damar tıkanıklığına yol açan pıhtılaşmanın önüne geçer.

Cilt Bakımı: Yaş aldıkça damalarımız esnekliğini kaybetmeye başlar ve buna bağlı olarak dolaşım yavaşlarken yaşın cilt üzerindeki kırışıklık gibi belirtileri daha çabuk oluşmaya başlar. Damaların esnekliğini korumasına ve kan yoluyla cilt hücrelerine daha fazla oksijen taşınmasına yardımcı olan omega 3 kırışıklıkları geciktirmek ve daha sağlıklı görünen bir cilt için önerilmektedir.

Göz Sağlığı: Retina ve gözü kaplayan zarların sağlığı DHA yağ asidiyle yakından ilgilidir. Çünkü DHA, ışığın retina tarafından nöral enerjiye dönüştürülmesinde kullanılır.

Kolesterol: Omega 3 yağ asitleri iyi (HDL) kolesterol seviyesini yükselterek kötü (LDL) kolesterolün düşmesini sağlar.

Beyin: Damarın yaşa bağlı olarak sertleşmesini yavaşlatan omega 3 bu sayede, beyne giden oksijen miktarının daima yüksek kalmasına ve beynin fonksiyonlarını tam olarak getirmesine yardımcı olur.

Bebek Gelişimi: DHA, bebeklerde merkezi sinir sistemi ve beyin gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle anne sütünde yeterli miktarda DHA bulunması oldukça önemlidir.

BENZER  Romatizmaya İyi Gelen Şeyler

Depresyon: Omega 3 yağ asidi takviyelerinin depresyon belirtilerini hafiflettiği bilinmektedir.

Omega 3 bakımından en zengin besin kaynakları için omega 3 içeren besinler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Konuyla ilgili olan balık yağı yazısında ise balık yağının faydaları, kullanımı ve aşırı tüketildiğinde yol açabileceği yan etkiler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Kaynaklar

University of Maryland Medical Center: Docosahexaenoic acid (DHA)
WebMD: Omega-3 Fatty Acids Facts
Epa (Eicosapentaenoic Acid) Information
Omega-3 Fatty Acids: The Nutrition Source

Yorum yap