İyi Gelen Şeyler

Omurilik İltihabı Belirtileri Tedavisi

Omurilik metabolizma olaylarının sistematik bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan, vücudun hayati önem taşıyan kısımlarından birisidir. Omurilik iltihabı omurilikte kusurların meydana gelmesine neden olduğu için birçok metabolizma faaliyetinde düzensizliklerin olmasına neden olur. Vücutta meydana gelen enfeksiyonlar, kalp damar problemleri ve sinir sistemi ile alakalı sıkıntılar omurilik iltihabının oluşmasında etkilidir.

Omurilik iltihabı neden olur?

Omurilik iltihabı vakaları yüzdesel olarak incelenirse bu problemin yaklaşık olarak %78’inin vücutta meydana gelen iltihaplardan kaynaklandığı görülür. Geriye kalan %22’lik kısımda ise kızamık, kuduz ve suçiçeği virüslerine ek olarak grip enfeksiyonları ve çeşitli zararlı bakteriler yer alır. Kan sistemine ulaşan virüsler beyin yoluyla omuriliğe ulaşıp burada iltihaplanmanın olmasına neden olabilir. Bağışıklık sistemi sayesinde vücudumuz hastalıklarla mücadele eder. Eğer bağışıklık sistemimizde zayıflama olursa vücudumuzun hastalıklara karşı olan direncinde azalma meydana gelir. Bu bağışıklık sistemi zayıflaması durumlarında da omurilik iltihabı gözlemlenen bir sağlık sorunudur.

Uzmanlar özellikle insanlar neredeyse her hastalığın tedavisinde antibiyotik ilaçları tercih ettiği için bağışıklık sistemlerinin zayıfladığını ve bu yüzden geçmiş yıllara oranla omurilik iltihabı probleminin daha sık gözlemlendiğini söylemektedir. Bu yüzden devlet eliyle antibiyotik alımına reçete mecburiyeti getirilmiştir. Bu uygulama sayesinde omurilik iltihabı vakalarının azalması bekleniyor.

Omurilikte meydana gelen sorunların neredeyse tamamı kişinin hareket yetisini direkt olarak etkiler. Omurilikte iltihap meydana geldiği zaman müdahale edilmezse bir süre sonra iltihap hızlı bir şekilde yayılmaya başlar. Bu durum öncelikli olarak kişinin hareketlerinde kusurların meydana gelmesine neden olur. Bu evrede de müdahale gerçekleşmeyecek olursa ölümcül durumların dahi ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Omurilik iltihabı belirtileri

Üst kısımda sizlere omurilik iltihaplanmasının ilk olarak hareket kabiliyetini etkilediğini söylemiştik. Bir kişinin omuriliğinde iltihaplanma olursa ilk olarak kol ve bacaklarında hissedilir derecede güçsüzlük meydana gelir. Hatta bazı vakalarda kişinin kol ve bacağını hiçbir şekilde oynatamadığı, felç belirtilerinin gözlemlendiği de biliniyor. Omurilik dışkımızı ve idrarımızı tutabilmemiz için de sinyaller üretmektedir. İltihaplanma olduğu zaman sinyallerde kesinti olacağı için bu problem olduğu zaman idrar ve dışkı tutamama gibi durumlar da meydana gelir.

BENZER  Aşırı Su Tüketmek Zararlı Mı?

Omurilik iltihabı sinir sistemini etkilediği için sinir uçları bu durumdan zarar görebilir. Sinir uçları zarar gördüğü zaman kişi çekilmez ağrılar yaşar. Yanlış sinyal gönderimi kaynaklı olarak kol ve bacak kaslarında kramplar da ortaya çıkmaktadır. Birçok kişi bu sorunları yaşadığı zaman önemsemez ve nasıl olsa geçer diye hareket eder. Bir süre sonra omurilik iltihabı yayılır ve hastayı en zorlayıcı belirtiler ortaya çıkar. Bu vakalarda kalıcı hasarlar olduğu için hastalığın tedavisi mümkün hale gelmeyebilir. Hatta aşırı derecede ilerlemiş olan enfeksiyonlarda ölümler dahi yaşanmaktadır.

Omurilik iltihabı tedavisi

Omurilik iltihabı genellikle bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı ortaya çıktığı için hastalığın tedavisi bağışıklık sistemini güçlendirerek gerçekleştirilir. İlk etapta bağışıklık sistemine destek olmak adına antibiyotik ilaçlar kullanılır. Bu sayede enfeksiyonun hızlı bir şekilde yayılması büyük oranda engellenir.

Enfeksiyon nedeniyle dokularda ödem meydana geldiyse kesinlikle kortizon tedavisi yapılmalıdır. Kortizon tedavisiyle oluşan ödemler ortadan kaldırılmaya çalışmaktadır. Bazı durumlarda hastalık tedavi edilse bile hareketlerde sorunlar devam eder. Bu yüzden fizik tedavisinin yapılması gerekmektedir. Omurilik iltihabı ortadan kaldırıldıktan sonra hastalığın izlerini silmek için uzun süre boyunca fizik tedavi gören kişiler de bulunmaktadır.

Yorum yap